Sytuacja osób LGBT+ w Polsce jest dramatyczna. Dane z nowego raportu szokują!
09.12.2021

Sytuacja osób LGBT+ w Polsce jest dramatyczna. Dane z nowego raportu szokują!

Najnowszy raport z badania "Sytuacja społeczna osób LGBTA w Polsce" mrozi krew w żyłach. Niestety, minister edukacji stwierdził, że "ci ludzie nie są równi normalnym ludziom", a prezydent jako element kampanii wyborczej wybrał nagonkę dla osób LGBT+. Te - i jeszcze więcej wydarzeń - odbijają się w wynikach raportu.

Sytuacja osób LGBT+ w Polsce

Właśnie ukazały się wyniki szóstej edycji badania "Sytuacja społeczna osób LGBTA w Polsce" przeprowadzonego przez naukowców z Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW na zlecenie Kampanii Przeciw Homofobii i Stowarzyszenia Lambda Warszawa. Przebadano ponad 23 000 uczestników w okresie od grudnia 2020 do lutego 2021. Ankiety przeprowadzane są co  ok. 5 lat. Niestety, wszystko wskazuje na to, że załamał się stabilny trend wzrostu akceptacji i poprawy sytuacji osób LGBT+ w Polsce.

Liczba osób LGBT+, które zadeklarowały poważne objawy depresji wzrosła o ponad połowę! W 2017 roku wynosił 28%, obecnie 44%. Aż 55% ankietowanych przyznało, że miewa myśli samobójcze. Wyraźnie widać to szczególnie wśród osób mieszkających w powiatach ogłoszonych "strefami wolnymi od LGBT".

./uploads/jeilliebean/baa0ea72c97dd8d4ea78e30df6904434.png

Jak mówi dr Mikołaj Winiewski z Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego:

Badania opinii społecznej pokazują, że w Polsce w ostatnich latach wzrosły negatywne postawy wobec osób LGBT+. Media pełne są stereotypów i homofobii, a także, co niezwykle ważne, różne osoby z autorytetem, takie jak osoby kościoła czy politycy, często otwarcie szerzą nienawiść. Ta atmosfera tworzy niezwykle ponurą rzeczywistość społeczną, w której żyją na co dzień osoby nieheteronormatywne. Wyniki naszych badań, w których wzięło udział blisko dwadzieścia trzy tysiące osób, pokazują, że ta otwarta nienawiść, często przejawiająca się agresją, ma ogromny wpływ na niemalże każdą sferę życia gejów, lesbijek, osób biseksualnych, transpłciowych, aseksualnych oraz queer.

Niestety, osoby LGBT+ coraz rzadziej uzyskują także wsparcie bliskich. Akceptację matek ma 61% ankietowanych (spadek z 68%), z kolei ojców 54% (spadek z 59%). 37% respondentów nie ujawniło nikomu z rodziny swojej orientacji lub tożsamości płciowej. Jedynie 55% matek i 40% ojców wie o nieheteronormatywności swoich dzieci. Większe wsparcie ankietowani otrzymują od przyjaciół.

./uploads/jeilliebean/c7fdcec3aa0ad5636cdd0b45cbcb28fb.png

Z badania dowiadujemy się także, że blisko 17% osób LGBT+ doświadczyło co najmniej jednego epizodu bezdomności. Dla 10% przypadków epizod ten trwał ponad rok. Co więcej, co 10 osoba LGBT+ została wyrzucona z domu. Panuje również przekonanie, że homoseksualizm jest uleczalny.

Osoby LGBT+ decydują się często na przeprowadzkę do dużego miasta, ale coraz częściej rozważają wyprowadzkę z kraju - ponad 12%. Powodem jest dyskryminacja.

./uploads/jeilliebean/db1885101c07bc3ab995b684a1588de0.png

Respondenci zgłosili jedynie 2,3% przestępstw, których byli ofiarami. Wszystko z uwagi na brak wiary w skuteczność policji (51%) oraz brak poważnego potraktowania sprawy (35%). Podczas lockdownów zmniejszył się poziom przemocy fizycznej doświadczanej przez osoby LGBT+ w przestrzeni publicznej. Brak imprez masowych, zgromadzeń, parad przełożył się na mniejszą liczbę ataków. 

0 lubi to
0
420
0 komentarzy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda