Jesteś Twórcą?
Jesteś Twórcą?
Donald Trump postawił ultimatum wobec TikToka. Aplikacja zostanie zakazana za 45 dni
07.08.2020

Donald Trump postawił ultimatum wobec TikToka. Aplikacja zostanie zakazana za 45 dni

Jak podaje CNN prezydent Donald Trump wydał rozporządzenia, wedle których aplikacje TikTok i WeChat zostaną w USA zakazane w ciągu 45 dni. Stanie się tak jeśli nie zostaną one sprzedane amerykańskim firmom przez chińskie spółki.

Doniesienia o zamiarze zbanowania TikToka w USA przez Donalda Trumpa pojawiają się już od jakiegoś czasu. Zdaniem polityka aplikacja może stanowić narzędzie do szpiegowania w rękach chińskiego rządu. Obecnie właścicielem aplikacji jest chińska firma ByteDance Ltd. Prezydent Trump przyznał, że zabroni TikTokowi działania w Stanach Zjednoczonych przy użyciu nadzwyczajnych uprawnień gospodarczych lub nakazu wykonawczego.

Ultimatum Trumpa

Pretendentem do przejęcia aplikacji w Stanach jest Microsoft. Donald Trump wyznaczył termin wyselekcjonowania w USA nabywcy praw do TikToka. Ta data to 15 września. Polityk stwierdził, że w innym przypadku aplikacja przestanie funkcjonować w jego kraju. Przywódca zadeklarował też, że jakakolwiek transakcja będzie musiała obejmować „znaczną kwotę” wpływającą do Departamentu Skarbu USA.

Inwigilacja przez TikToka?

W czwartkowym zarządzeniu znalazło się stwierdzenie, że TikTok „automatycznie przechwytuje ogromne ilości informacji od swoich użytkowników”, takie jak dane o lokalizacji oraz historie przeglądania i wyszukiwania, co „grozi umożliwieniem Komunistycznej Partii Chin dostępu do danych osobowych i zastrzeżonych". Ponadto potencjalnie umożliwia to Chinom śledzenie lokalizacji pracowników i kontrahentów federalnych, tworzenie akt danych osobowych mogących służyć do szantażu i prowadzenie szpiegostwa korporacyjnego.

Uda się obejść zakazy?

Trump wydał podobne zarządzenie dla mniej popularnej w Polsce aplikacji WeChat. Służy ona do prowadzenia czatu grupowego i należy do chińskiej firmy Tencent. Po zapowiedziach Trumpa użytkownicy TikToka w USA zaczęli transmitować i publikować filmy w obawie, że to koniec aplikacji. Inni opracowują strategie obejścia zakazu, na przykład próbując oszukać serwery, aby wyglądały, jakby pochodziły z innego kraju, w którym TikTok może działać.

- TikTok jest kochany przez 100 milionów Amerykanów, ponieważ jest miejscem rozrywki, wyrażania siebie i kontaktu - powiedział rzecznik firmy Josh Gartner w oświadczeniu.  - TikTok będzie tu przez wiele lat - dodał.

2 lubi to
0
379
0 komentarzy

Zobacz niesamowite filmy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda