Kozie kremy - Ochrona, pielęgnacja, make-up - DDOB Shop
Kozie kremy - Ochrona, pielęgnacja, make-up - DDOB Shop
To będzie najgorsza susza od 50 lat. Jak się na nią przygotować?
07.04.2020

To będzie najgorsza susza od 50 lat. Jak się na nią przygotować?

Już od połowy lat 90. nasz kraj zmaga się z nieustającą suszą letnią. Od wielu dekad rok 2018 był najgorszy pod tym względem. Niestety, prognozy nie napawają optymizmem. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w lutym opublikowało raport, z którego wynika, że już zimą mieliśmy do czynienia z silną suszą atmosferyczną w sześciu regionach Polski. Co jeszcze nas czeka?

Ekstremalna susza w Polsce

Ze względu na niewielką ilość opadów jesienno-zimowych polskich rolników czeka ciężkie lato. W Wielkopolsce, na Kujawach i Dolnym Śląsku sumy opadów za grudzień 2019 roku stanowiły zaledwie 40-60% normy wieloletniej! Z kolei w styczniu 2020 roku w południowej Polsce odnotowano deficyt opadów wynoszący 50 % normy wieloletniej sumy opadów. Sytuacja odrobinę poprawiła się w lutym - opadów było więcej. Jak przepowiadają eksperci, wzrost temperatury w kolejnych miesiącach oraz większe parowanie mogą odwrócić ten stan. Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, powiedział, że jeśli taka sytuacja się utrzymamożemy mieć najsilniejszą suszę od pięćdziesięciu lat!

Na fanpage'u Świat Wody pojawiła się informacja, według której zagrożenie suszy rolniczej obejmuje aż 10 województw:

Ponadto 38 proc. wspomnianych terenów jest ekstremalnie lub bardzo zagrożonych (klasa zagrożenia IV - czerwony i III - pomarańczowy) występowaniem suszy rolniczej jest 38 proc.

./uploads/jeilliebean/aa610987fffe219303fbc800668e3a63.jpg

Jakie są przyczyny suszy w Polsce?

Niestety, przyczyn suszy jest wiele. Winna jest nie tylko mniejsza liczba opadów, ale także ich zmieniający się charakter. Jak twierdzą meteorolodzy, roczna suma opadów w 2019 roku nie odbiegała znacząco od średniej z wielu lat, jednak w ostatnich latach deszcze są nawalne i miejscowe. Wody nie wsiąkają w glebę w wystarczającym stopniu, lecz spływają do rzek i potoków. Kolejnym problemem są zimy bez śniegu. Mają bezpośredni związek ze zmianami klimatycznymi i rosnącą średnią temperaturą. Opady w postaci śniegu to woda, która miesiącami leży na polach. Zasila odpowiednio rośliny. To bardzo ważne, aby woda się zakumulowała i została oddana roślinom wtedy, gdy jej naprawdę potrzebują - w okresie wzrostu. Niestety, pokrywa śnieżna utrzymująca się w lutym i marcu to już przeszłość...

./uploads/jeilliebean/d908649651d6741826ea3736a262ec99.jpg

Naukowcy biją na alarm

Naukowcy biją na alarm. Niepokojącą sytuację zauważają także Polki i Polacy, którzy pierwszy raz w życiu podlewają ogródki w marcu i widzą usychającą wiosną trawę. Zakłada się, że w kwietniu 2020 na obszarze aż siedmiu województw będzie występować zagrożenie związane z niżówką hydrogeologiczną. Co to oznacza? Mogą występować utrudnienia w zaopatrzeniu w wodę z płytkich ujęć wód podziemnych oraz z ujęć komunalnych eksploatujących pierwszy poziom wodonośny. Jednocześnie eksperci mówią, iż stan rezerwy wody będzie się kształtować na poziomie 20%. Póki co wody pitnej nie zabraknie. 

Co możemy zrobić?

Obecnie jedynie 6,5% wody, która przepływa przez nasz kraj, jest magazynowane. To przynajmniej o połowę za mało. Polsce potrzebna jest zmiana! Mimo trudnej sytuacji, rolnicy stale odświeżają rowy melioracyjne lub kopią nowe, odprowadzając wodę do rzeki. Państwo musi zrozumieć, że utrzymywanie wody jest niezwykle potrzebne. Kluczowe jest także inwestowanie w odnawianie mokradeł, które najlepiej zatrzymują wodę deszczową. 

2 komentarzy

1

taaa.... a póki ck skończyła się zima która wg "fachowców" miała być u nas najgorsza, najzimniejsza i najbardziej śnieżna od 40 lat. 
A jaka była to chyba każdy widział.

odpowiedz

stomatostudent

1

taaa.... a póki ck skończyła się zima która wg "fachowców" miała być u nas najgorsza, najzimniejsza i najbardziej śnieżna od 40 lat. 
A jaka była to chyba każdy widział.

odpowiedz

stomatostudent

Zobacz niesamowite filmy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda