Pudry - Ochrona, pielęgnacja, make-up - DDOB Shop
Pudry - Ochrona, pielęgnacja, make-up - DDOB Shop
Fakty i mity o wskaźniku BMI.
06.04.2020

Fakty i mity o wskaźniku BMI.

To musisz wiedzieć o wskaźniku BMI.

Czy BMI jest najlepszym wskaźnikiem stanu zdrowia?

Nie! BMI, czyli wskaźnik masy ciała (wylicza się go, dzieląc kilogramy przez kwadrat wzrostu) oznacza tylko, czy waga mieści się w normie (norma to 18,5-24,9). Nie uwzględnia ogólnej kondycji.

Czy prawidłowe BMI chroni przed poważnymi chorobami?
Osoby z nadwagą częściej zmagają się z podwyższonym ciśnieniem, cholesterolem czy wysokim poziomem glukozy we krwi. Idąc tym tropem, osoby o prawidłowej masie ciała nie powinny mieć więc problemów z tymi wskaźnikami. A tak wcale nie jest. Z badań wynika, że nadciśnienie, cukrzyca, podwyższony cholesterol albo zawały nie zależą od poziomu BMI. Na tego rodzaju zaburzenia w tym samym stopniu narażeni są zarówno pacjenci z prawidłowym, jak i z nieprawidłowym poziomem wskaźnika BMI.

Czy ćwiczenia i zdrowe odżywianie obniżają BMI?
Niekoniecznie. Mięśnie ważą więcej niż tłuszcz, więc waga osoby, która dużo trenuje, rośnie zamiast spadać. Jej BMI więc również rośnie - a przy tym jej ogólny stan zdrowia się poprawia.

Wiek przy wyliczaniu BMI nie ma znaczenia?
Wiek zawsze należy uwzględnić, inaczej BMI może być mylące. Np. osoba starsza, z osteoporozą, ma lżejsze kości. Może mieć dużo tkanki tłuszczowej, a jej BMI będzie wydawać się prawidłowe.

10 lubi to
2
45
2 komentarzy

Wiktoria_Wojtkowiak
0

👍🏽

odpowiedz

Meadowfeelings
0

👍🏻 

odpowiedz

Wiktoria_Wojtkowiak
0

👍🏽

odpowiedz

Meadowfeelings
0

👍🏻 

odpowiedz

Zobacz niesamowite filmy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda