Lwy zagrożone wyginięciem?
30.03.2020

Lwy zagrożone wyginięciem?

autor
Już niedługo możemy nie zobaczyć lwów.

Lwy to jedno z najbardziej lubianych zwierząt na świecie i jedna z największych kart losowych dla podróżników do Afryki. Niestety, gdy kwitnie nielegalny handel dziką fauną i florą, kłusownicy czają się w cieniu, a łowcy trofeów płacą tysiące dolarów za polowanie, lwy znikają w zastraszającym tempie.
Kilka faktów na temat lwów:
• Populacja lwów w Afryce spadła o 90% w ostatnim stuleciu
• Obecnie na wolności pozostało tylko około 23 000 lwów
• Lwy wyginęły w 26 krajach w Afryce

Czy lwy są zagrożone?
Lwy są obecnie wymienione jako „wrażliwe” na Czerwonej Liście Zagrożonych Gatunków Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN). W niektórych częściach Afryki lwy są klasyfikowane jako „krytycznie zagrożone”, ponieważ populacja lwów nadal spada w niespotykanym dotąd tempie.
Jednak dzięki programom wolontariackim, takim jak African Big 5 i ochrona dzikiej przyrody oraz badania i ochrona dzikich kotów Big Cat, populacje lwów powoli się odbijają, a na niektórych obszarach dobrze się rozwijają.
Jakie są największe zagrożenia dla lwów afrykańskich?
Te statystyki mogą być dla ciebie wiadomością lub walczysz na pierwszej linii ochrony lwów. Tak czy inaczej, jasne jest, że napotyka się więcej wyzwań, niż sugeruje to termin „wrażliwy”.

1. Utrata siedliska
Utrata siedlisk jest główną przyczyną wyginięcia dzikich zwierząt i powodem, dla którego tak wiele zwierząt jest zagrożonych. Dzikie tereny są zbierane w celu rozwoju i rolnictwa oraz wypychania lwów (i wielu innych zwierząt) z ich naturalnych siedlisk.
W całej Afryce lwy zajmują obecnie mniej niż 92% ziemi, którą kiedyś zajmowały. Ta utrata siedlisk ma poważne konsekwencje. Lwy nie mają już dostępu do rozległych połaci sawannowych łąk, których potrzebują, aby znaleźć pożywienie, partnerów do godnego życia i rozwoju.


2. Nielegalny handel dziką fauną i florą
Nielegalny handel dzikimi zwierzętami jest czwartym co do wielkości nielegalnym handlem na świecie. Syndykaty przestępczości zorganizowanej działające w Afryce często atakują zubożałe społeczności otaczające obszary chronione i oferują lwom pieniądze lub grożą im przemocą, jeśli odmówią zaangażowania w kłusownictwo.
Ponieważ wiele społeczności otaczających te obszary nie ma się dobrze, uzyskanie dużej sumy pieniędzy w zamian za kłusownictwo lwa jest atrakcyjną perspektywą dla wielu z nich, co tylko pobudziło przemysł i przyczyniło się do kryzysu kłusownictwa, który obala dekady ochrony praca.


3. Niewłaściwe przepisy dotyczące legalnego handlu lwami
Pomimo twierdzeń, że polowanie na trofea przynosi miliony dolarów społecznościom lokalnym i przyczynia się do działań ochronnych, tylko około 3% dochodów przeznacza się na te społeczności. A z lwami wymienionymi jako wrażliwe, populacje lwów powinny być chronione, a nie otwarte na polowanie.


4. Choroby
Populacje lwów zostały nieodwracalnie dotknięte chorobą w ciągu ostatnich kilku lat.
Morbilliwirus wybuchł w populacji lwa Serengeti i zabił około 30% populacji (według niektórych szacunków), a gruźlica bydła zniszczyła również populację lwa w Południowej Afryce. Szacunki wskazują, że do 8030 r. Można utracić do 80% pozostałej populacji.


5. Zmiany klimatu
Klimat jest bardzo ponurym, bardzo realnym zagrożeniem dla ludzi i zwierząt, a lwy nie są wyłączone. Ich przetrwanie zależy od ich zdolności przystosowania się do tych zmieniających się ekosystemów i zmieniającej się planety.
Aby dostosować się do zmieniających się warunków pogodowych i zmieniających się siedlisk, zwierzęta migrują do nowych miejsc, które oferują bardziej odpowiednie warunki. Niestety wiele populacji lwów w Afryce ogranicza się do rezerwatów zwierzyny i parków narodowych i jest zależnych od ludzi w zarządzaniu tym siedliskiem.
 

4 lubi to
2
223
2 komentarzy

Wiktoria_Wojtkowiak

anka_gor
0

👍

odpowiedz

Wiktoria_Wojtkowiak

anka_gor
0

👍

odpowiedz

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda