Olga Tokarczuk – co warto wiedzieć o laureatce Literackiej Nagrody Nobla?
11.10.2019

Olga Tokarczuk – co warto wiedzieć o laureatce Literackiej Nagrody Nobla?

Olga Tokarczuk to jedna z wybitniejszych polskich pisarek XXI. wieku. Na swoim koncie ma już wiele cenionych (docenionych m.in. przez The Guardian) dzieł literackich. Od kilkunastu godzin media zapełnione są informacjami dotyczącymi największego wyróżnienia w dziedzinie pisarskiej. Autorka takich utworów, jak Księgi Jakubowe (2015) czy Bieguni (2008), za które otrzymała Nagrodę Literacką Nike, dołączyła do grona laureatów Literackiej Nagrody Nobla obok Wisławy Szymborskiej, Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta i Czesława Miłosza. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Zadebiutowała jako powieściopisarka w 1993 roku, wydając Podróż ludzi Księgi. Wcześniej czytywano ją w piśmie Na przełaj, gdzie publikowano własne opowiadania pod pseudonimem Natasha Borodin. Jej książki wydawane są 20 językach – świadczy to o sile jej słowa. A o czym pisze? Olga Tokarczuk porusza wiele tematów, szczególnie społecznych i psychologicznych. Tworzy literaturę, która daje egzystencjonalnego powera, a jednocześnie uwrażliwia. W swoich dziełach stosuje przeróżne style narracyjne, często eksperytmentalne. To powieści, które często „mówią językiem wielu ludzi”, które podczas czytania brzmią, jakby autorka zwracała się bezpośrednio do czytelnika.

Olga udziela się społecznie. Wspiera wiele ugrupowań, nie boi się mówić prawdy o polskim narodzie i jego nie zawsze wygodnej historii. Jest przez to często oczerniana przez niektóre prawicowe ugrupowania.

./uploads/Dżo_FlamingBlog/a422c33e7bb3707e269ccb1ac14333eb.jpg

Jakie książki Olgi Tokarczuk warto przeczytać?
Z pewnością nie możecie pominąć tytułu Bieguni, za który została wyróżniona nagrodami The Man Booker International Prize i Nike. Warto również sięgnąć po Księgi Jakubowe oraz Prowadź swój pług przez kości umarłych – książkę, która stała się inspiracją dla Agnieszki Holland do wyreżyserowania filmu Pokot. Jeśli podoba Wam się twórczość Olgi, przeczytajcie również takie utwory, jak: E.E, Szafa, Prawiek i inne czasy, Opowieści wigilijne, Dom dzienny, dom nocny, Lalka i perła, Ostatnie historie oraz Gra na wielu bębenkach.

./uploads/Dżo_FlamingBlog/5335fea554a2256ed419479e09023480.jpg

Fot. kultura.onet.pl

Za co dokładnie Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla?
Jury wyróżniło ją przede wszystkim „za narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia”. Szwedzka Akademia przyznała Oldze Literacką Nagrodę Nobla za rok 2018. Przypominamy, że w zeszłym roku nie było ceremonii ze względu na skandale seksualne.  

Znacie jej twórczość? Rozmawialiście o niej w szkole?

3 komentarzy

Meadowfeelings
0

👍🏻

odpowiedz

Meadowfeelings
0

👍🏻

odpowiedz

aga_88
0

:)

odpowiedz

Meadowfeelings
0

👍🏻

odpowiedz

Meadowfeelings
0

👍🏻

odpowiedz

aga_88
0

:)

odpowiedz

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda