Jak cieszyć się życiem?
08.10.2015

Jak cieszyć się życiem?

 

 

 

Nie potrafimy doceniać chwil, cieszyć się tym, co mamy. Narzekamy na drobnostki, a w obliczu cięższych problemów jesteśmy zrezygnowani i popadamy w kompletną rozterkę. Wyjątkową pustkę i wartość doceniamy dopiero po stracie. Nikt z nas nie jest w stanie zdefiniować odpowiedzi na to "jak powinno się żyć". Nasze działania często mają podłoże czysto egoistyczne. Nie zawsze liczą się dla nas uczucia innych. Zapominamy czasem, jak się cieszyć, jak żyć i jak po prostu być przy tym człowiekiem - nie tylko jako ciało bez wyrazu, a jako dusza pełna chęci do życia.

 

 

 

 

 

Jak wiele razy udało Ci się usłyszeć nawet w najgorszych momentach słowa przyjaciół - "nie przejmuj się. Życie jest piękne. Ciesz się nim i łap chwile"? 

Takie słowa były wówczas tak odległe od rzeczywistości, od sprawdzenia ich w praktyce. Życie nie zawsze jest łatwe, ale tak już jest. Nawet w wakacje, gdy cieszymy się słońcem to czasem również mamy ochotę na przerwę od tego wszystkiego i decydujemy się czekać na deszcz. Jak jednak zacząć doceniać wszystko, co mamy i sprawić, aby życie było wielkim szczęściem? 
 
LISTA SZCZĘŚCIA I NIESZCZĘŚCIA
Podstawowa kwestia, którą musimy sobie odpowiednio uporządkować jest poznanie siebie. Musimy zastanowić się i wiedzieć, co tak naprawdę wywołuje u nas uśmiech, a co odbiera naszemu życiu barw. 
Lista Szczęścia - jest listą, w której zawarte są tylko rzeczy, które sprawiają nam radość i dają siłę. Podczas tworzenia jej, skup się nawet na drobnostkach, nie uogólniaj, nie grupuj, dokładnie oddzielaj. Np.:
- spotkania z przyjaciółmi, czyli z: ...
- pasje: ...
Lista Nieszczęścia - jest listą przeciwną do listy szczęścia. W niej znajduje się wszystko, co nas dołuje i odbiera wszelkie chęci. Na tej liście również nie próżnujemy, dokładnie oddzielamy wszystko od siebie i zapisujemy, co nam przechodzi przez myśl. Np.:
- zbyt wiele obowiązków szkolnych: ...
- brak czasu na: ...
 
Teraz naszym zadaniem jest stworzenie na nowo "Listy NieSzczęścia" tak, aby zgadzała się ona z naszym sumieniem. Musimy starać się zmienić wszystko, co nas smuci na to, co mogłoby nas cieszyć. Potrzebna jest tylko chwila, aby znaleźć pomysł na to, jak poradzić sobie z daną rzeczą i przemienić ją z negatywnej na pozytywną. Np.:
- zbyt wiele obowiązków szkolnych 
*działania: założenie kalendarza, lepsza organizacja, rezygnacja z niepotrzebnych zajęć pozalekcyjnych
*zalety: ciągły rozwój, wszystko to jest naszym kluczem do wymarzonej przyszłości, brak czasu na nudę
 
 
 
 
 
 
DOCENIAJ TO, CO JEST TERAZ
Teraźniejszość jest fundamentem, bo tylko dzięki niej jesteśmy w stanie ułożyć przeszłość i przyszłość. Nie możemy ciągle żyć tym, co było. Wspomnienia powinny budować naszą duszę, ale nie powinny nią rządzić. Wspomnienia trzeba stale budować, nie można zostawać tylko przy tym, co zostało już osiągnięte. Przyszłość natomiast nie powinna Cię martwić. Staraj się, aby każdy dzień był lepszy od poprzedniego. Nie układaj życia tak, aby być szczęśliwym w przyszłości. Rób wszystko, co w Twojej mocy, aby już teraz być szczęśliwym.
Pogódź się z porażkami, wyciągaj wnioski i doświadczenie z błędów, zatrzymuj obecne chwile, żyj i ciesz się nimi, bo niebawem one również pozostaną wspomnieniem.
 
Każdego dnia, wieczorem, postaraj się poświęcić dosłownie parę minut na niewielkie podsumowanie dnia i skupienie się na tym, co w jego trakcie sprawiło, że się uśmiechnąłeś. 
Pamiętaj o każdej drobnostce!
 
 
 
 
 
 
 
CIESZ SIĘ DROBNOSTKAMI
Znajduj radość zawsze i wszędzie we wszystkim, czym tylko się da. Uśmiechaj się jak najwięcej. Nie smuć się tym, co za moment będzie już nieistotne. Spoglądaj na wszystko wesołym okiem. Przejmowanie się i smucenie największymi błahostkami jest tylko stratą czasu. Życie jest zbyt krótkie na ciągłe narzekanie i rozmyślanie o tym "co by było gdyby". Nie żałuj swoich decyzji. Nie wspominaj tego co złe. Miej na uwadze tylko rzeczy, które są warte Twojego czasu, które choć raz sprawiły, że na Twoich ustach pojawił się uśmiech.
 
Idealny świat jest podróżą, nie miejscem. 
 
~ Terry Pratchett
 
 
 
 
POGÓDŹ SIĘ ZE WSZYSTKIM I ŻYJ W ZGODZIE Z SAMYM SOBĄ
Najważniejsze jest zaakceptowanie swojego życia. Tego, jak ono wygląda, co się w nim wydarzyło, co w nim osiągnęliśmy. Musimy stale kroczyć do przodu, ale bez przejścia kolejnych schodów, nie zdołamy wdrapać się od razu na szczyt. Wybaczajmy, nie żyjmy wciąż dawnymi urazami. Twoje życie jest piękne. Wystarczy tylko otworzyć się na to, aby to dostrzec. 
Bycie sobą, akceptacja siebie to jednak podstawa radości. Nie możesz na siłę zmieniać się dla ludzi, bać się pokazywać samego siebie. Nie przejmuj się niczym i bądź taki, jaki jesteś, nie ukrywając niczego. Bądź taki, aby ludzie później w pozytywnym sensie odczuwali Twój brak.
 
 
 
 
 
Ciesz się z każdej chwili, każdym oddechem, każdym ruchem, każdym gestem, ciesz się życiem.

A co znalazłoby się na Twojej liście szczęścia? :)
 
 
 

 

  • udostępnij
0 komentarzy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
DDOB

Moda