Andrzejki – co to za święto?
28.11.2017

Andrzejki – co to za święto?

 

Andrzejki obchodzimy w nocy z 29 na 30 listopada, jest to wigilia św. Andrzeja. Wieczór ten kojarzy się głównie z odprawianiem wróżb i ostatnią okazją do imprez przed świętami Bożego Narodzenia. Skąd jednak wzięła się ta tradycja?

 

Andrzejki czyli inaczej ostatki

Dla osób wierzących Andrzejki to ostatnia okazja do hucznych zabaw. Jest to też koniec starego i początek nowego roku liturgicznego. Następnego dnia bowiem następuje adwent – czas, w którym kościół zakazuje hucznych zabaw.

 

Skąd wzięły się andrzejki?

Naukowcy do tej pory nie są w stanie dokładnie stwierdzić jednego pochodzenia tego święta. Są zwolennicy teorii, że Andrzejki narodziły się w starożytnej Grecji ze względu na etymologię imienia Andrzej – patrona wróżb i Grecji. Andrzej po grecku to Andress (aner – mąż, andros – mężczyzna).

Inna teoria przypisuje pochodzenie Andrzejek starogermańskim i celtyckim wierzeniom. W tamtej kulturze dominował Frey, który był bogiem płodności i urodzaju, a także światła, deszczu, wiatrów i oceanów.

 

Andrzejki po polsku

Sformułowanie „Andrzejki” po raz pierwszy zostało użyte w 1557 roku w sztuce teatralnej Marcina Bielskiego – „Komedyjka Justyna i Konstancyjej”. Jednak jeszcze przed tym rokiem w całej Europie zwyczaj był znany i rozpowszechniony. Wróżenia jednak dotyczyły głównie niezamężnych dziewcząt. Z czasem przybrały charakter bardziej zbiorowy, a współcześnie to niezobowiązujące zabawy i wróżby zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

 

 

 

 

 

  • udostępnij
0 komentarzy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
DDOB

Moda