Masz problemy z nauką? Sprawdź, jak poprawić koncentrację i uczyć się krócej!
17.09.2017

Masz problemy z nauką? Sprawdź, jak poprawić koncentrację i uczyć się krócej!

 

Rok szkolny w pełni, co za tym idzie mamy na głowie dużo nauki. Sprawdziany, kartkówki, czasami nawet po kilka dziennie.. Ciężko to wszystko ogarnąć. Na szczęście, możemy poprawić zdolność koncentracji. Są czynniki, które mają duży wpływ na naszą pamięć i szybkość nauki. Oto kilka sposobów, które mogą znacznie poprawić Twoją pamięć! 

 

1. Koncentracja to podstawa

To absolutna podstawa, jeśli chcemy wspomóc proces uczenia się. Pamięć i koncentracja muszą ze sobą współgrać. W dzisiejszych czasach coraz trudniej jest nam zajmować się w danym momencie tylko jedną rzeczą. Telefony, tablety, social media... Wszyscy wiemy, jak dużo rzeczy nas rozprasza. Gdy nie skupiasz się na tym, co robisz – to jest to sygnał dla mózgu, że nie musi tego zapamiętać. Pracuj nad swoją koncentracją. Można ćwiczyć nawet przy codziennych rozmowach. Gdy z kimś rozmawiasz, słuchaj uważnie. Zadawaj pytanie, rób w głowie podsumowania i streszczenia. Unikaj rozpraszaczy i nie odkładaj rzeczy na później. Rób ćwiczenia - np licz w myślach od 200 w dół. Jeśli to Cię nudzi to licz co 2, 5 czy 10. To wymaga skupienia i zastanowienia. Ćwicz codziennie,

 

2. Kreatywność ma znaczenie

Baw się nauką - stosuj mnemotechniki. Mnemotechniki to proste ćwiczenia pamięciowe, które ułatwiają zapamiętywanie. W skrócie opierają się na kojarzeniu nowej informacji z jakimś obrazem, zdaniem, scenką. Większość z nich przyczynia się do przyswajania przydatnych informacji w pamięci krótkotrwałej. Przykładowe techniki:

-Mapa umysłu: Technika ta jest przydatna w przyspieszaniu nauki oraz utrwalaniu przyswojonego materiału. Celem tej metody jest wykorzystanie do nauki obu półkul mózgowych. Tradycyjnie, podczas notowania używamy tylko lewej. Żeby podnieść efektywność nauki, trzeba wykorzystać także prawą. Zrobić to można za pomocą kolorów, rysunków, rytmu, czy wyobraźni. Tworząc mapy - warto używać prostych haseł, czy rysunków. Powinny być one kolorowe i zawierać tylko najważniejsze informacje. Kluczowe są pierwsze skojarzenia 

-Metoda łańcuchowa: ta metoda pomaga w zapamiętaniu wielu prostych informacji, np. listy zakupów, bieżących spraw do załatwienia. Polega na zbudowaniu w wyobraźni ciągu obrazów, które będą układały się w ciekawą i barwną historię. Im historia będzie barwniejsza – tym łatwiej ją zapamiętać.

-Metoda liczbowo-kształtowa:  polega na łączeniu i kojarzeniu zapamiętywanej informacji z obrazami-kluczami. Może to być kojarzenie cyfry ze słowem. Może to być kształt, lub dowolne inne skojarzenie. Na przykład cyfra 0 może kojarzyć się z jajkiem (kształt), cyfra 2 - z łabędziem, 1 - miecz, 4 - koniczyna. Kombinacje zależą od Ciebie. 

 

3. Dieta i sport wspierają mózg

Nauka to duży wysiłek dla Twojego organizmu. Dlatego zadbaj o odpowiednią dietę. Jedz niewielkie posiłki regularnie, najlepiej co 3 godziny. Jedz wartościowe produkty, bogate w złożone węglowodany, białko. Twój jadłospis powinien zawierać m.in: orzechy, banany, ryby, kasze, ciemne pieczywo, gorzką czekoladę, kakao. Pij dużo wody - odwodniony organizm nie pracuje sprawnie. Zamiast dużej ilości kawy i energetyków - wybierz zieloną herbatę - jest ona zbawienna dla naszego zdrowia. Na pracę mózgu ma też wpływ wysiłek fizyczny. Najlepiej na świeżym powietrzu. Dotleniony mózg pracuje dużo lepiej! Wystarczy nawet spacer. Warto też zadbać o dobry sen.

 

4. Bez notatek ani rusz

Badania naukowe dowiodły, że osoby słuchające wykładów i notujące - zapamiętują więcej niż te, które nie robią notatek. Bardzo istotna jest też ich forma. Lepszą skuteczność przynosi zapisywanie ręczne - ponieważ wtedy mózg musi przetworzyć każde słowo - pisanie na komputerze nie działa tak skutecznie. Robienie notatek poprawia zapamiętywanie. Pisz ściągi - nawet jak nie zamierzasz ich wykorzystać. Pisanie ściąg zmusza nas do streszczania całości materiału i wybrania najważniejszych informacji.  Przepisując te informacje - jednocześnie je zapamiętujemy.  

 

5. Rób sobie przerwy

Według badań - najwięcej informacji zapamiętujemy na początku i końcu nauki. Przerwy w nauce odciążają nasz organizm i pomagają w regeneracji. Optymalny czas, po którym należy odpocząć, to ok. 45 minut. Korzystne dla procesu jest także urozmaicanie nauki. Ucz się jednego przedmiotu, potem zrób przerwę i zmień przedmiot. W tym czasie mózg przetworzy informacje, których uczyłeś się w poprzednim cyklu.. Po 40-50 minutach nauki, zrób przerwę i wróć do poprzedniego przedmiotu. Takie cykle nauki przyzwyczają Twój mózg do regularnego tempa przyswajania informacji. 

 

Z mózgiem jest jak z mięśniami trenowanymi na siłowni. Jeśli jest ćwiczony, staje się sprawniejszy. Trenuj swoją pamięć, dbaj o dietę i ćwicz koncentrację a przekonasz się, że Twoja pamięć będzie Ci świetnie służyć przez długie lata.

  • udostępnij
1 komentarzy

Madziosia
0

Mi w nauce pomagają notatki :D Najlepsze są takie, które są kolorowe!

odpowiedz

Madziosia
0

Mi w nauce pomagają notatki :D Najlepsze są takie, które są kolorowe!

odpowiedz

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
DDOB

Moda