Jeśli wyrobisz sobie nawyk regularnego oszczędzania części wszystkich napływających do Ciebie pieniędzy to będziesz na dobrej drodze do wolności finansowej. Niestety samo oszczędzanie nie wystarczy.
Musisz zrozumieć, że jest różnica pomiędzy oszczędzaniem i zarządzaniem pieniędzmi.
Oszczędzać można na wszystkim, można przez całe życie „zaciskać pasa” i ciąć wszystkie koszty. Co z tego, jeśli będziemy oszczędzać 300 zł miesięcznie przez rok, skoro zaoszczędzoną sumę wydamy na tele
PODZIEL DOCHODY NA KONTA
T. Harv Eker w swojej książce „Bogaty albo biedny po prostu różni mentalnie” uczy jak oszczędzać pieniądze dzieląc wszystkie swoje dochody na konta według odpowiednich proporcji procentowych.Nie ważne, czy Twoje dochody są takie same, czy inne każdego miesiąca.Nie ważne czy są niskie, czy wysokie.Nie ważne, czy otrzymujesz je regularnie. Każdą kwotę jaką otrzymujesz podziel. Każde konto to inna kategoria i służy do czego innego:
55% – KONTO BIEŻĄCYCH WYDATKÓW – tymi pieniędzmi pokrywasz wszystkie podstawowe koszty życia (rachunki, jedzenie, paliwo, leki, raty kredytów, ubrania – w rozsądnych ilościach to konto zeruje się co miesiąc. Jeśli coś zostanie to trzeba przelać na konto wolności finansowej.
10% – KONTO WOLNOŚCI FINANSOWEJ – pieniądze na inwestycje, potrzebne, aby stworzyć sobie pasywny przychód. Pieniędzy z tego konta nie wolno wydać.
10% – KONTO EDUKACJI – te pieniądze są potrzebne na poszerzanie wiedzy o tym, jak zarabiać więcej pieniędzy i jak je inwestować czyli wszelkie szkolenia, kursy, książki itp. Żeby osiągnąć sukces w jakiejkolwiek dziedzinie niezbędna jest ciągła edukacja, dlatego te pieniądze będą wydawane na bieżąco.
10% – KONTO PRZYJEMNOŚCI – te pieniądze wydajemy na siebie i nasze zachcianki np. drogie danie w restauracji, na podróż pierwszą klasą. Ważne, żeby się poczuć, jak człowiek, któremu nie brakuje pieniędzy. Tę kwotę trzeba obowiązkowo wydać co miesiąc.
10% – KONTO DŁUGOTERMINOWYCH OSZCZĘDNOŚCI – na przyszłe wydatki. To konto służy do odkładania na wakacje, remont, samochód, nieprzewidziane wydatki np. gdy popsuje się pralka i trzeba kupić nową.
5% – KONTO DOBROCZYNNOŚCI – kwota do przeznaczenia na cele charytatywne ew. na prezenty z okazji imienin, urodzin. Ważne, by z pomocą tej kwoty czynić dobro dla innych ludzi. Trzeba to robić na bieżąco więc te pieniądze są do wydania co miesiąc. Jeśli nie mamy pieniędzy, aby pomagać innym, możemy dać im swój czas.
W JAKI SPOSÓB ODKŁADAĆ TE KWOTY?Możesz wrzucać je w tradycyjne słoiki i raz na jakiś czas przelewać na konta. Jakie konta wybrać? Ja mam 3 normalne konta i przy każdym z nich rachunek oszczędnościowy. Nie płacę za żadne z nich. Dobrym pomysłem jest ustawienie przelewów automatycznych, dzięki, którym Twoje pieniądze będą automatycznie odkładane na poszczególnych kontach.
Konta możesz założyć również TUTAJ i przy okazji zgarnąć grę EURO CASH za DARMO.CO JEŚLI TEN PODZIAŁ CI NIE ODPOWIADA?Jeśli nie odpowiada Ci podział procentrowy T. Harva Ekera w przedstawionej formie, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś go dla siebie zmodyfikował.
Ważne jest jednak, aby twój podział zawierał wszystkie zasady, a nie tylko zwiększanie oszczędności – tak jak u większości ludzi. Spróbuj połączyć te wszystkie elementy, pamiętając o emeryturze i poduszce nansowej, i stwórz własny plan.Kiedyś próbowałam zaplanować budżet domowy z prawdziwego zdarzenia, ale nie wyszło, postanowiłam więc spróbować czegoś innego. Wtedy właśnie przeczytałam o powyższej metodzie. Przygotowałam specjalne słoiki i założyłam kilka kont. Jednak nie byłam co do tej metody całkowicie przekonana i ją porzuciłam.Ważne jest, abyś podział wydatków dopasował do siebie i swoich potrzeb w taki sposób, aby być do niego w 100% przekonanym. Kiedy zmodyfikowałam plan zgodnie z moimi potrzebami, odzyskałam równowagę i dzięki niemu byłam w stanie w końcu wszystko kontrolować. Mój plan dzisiaj wygląda tak:
- Konto bieżących wydatków (40%) – (czynsz mieszkania, jedzenie, ubrania, paliwo)
- Emerytura (10%) – (moja polisa inwestycyjna)
- Przyszłe wydatki (15%) – (poduszka nansowa na 24 miesiące jest już odłożona, więc tu odkładam na dom)
- Konto wolności nansowej (15%) – (moje inwestycje w produkty finansowe, wiedzę, bloga, firmę, książkę, kurs itd.)
- Podróże i przyjemności (15%) – (podróże to moja największa pasja i największa przyjemność, nie zawsze wydaję tę kwotę co miesiąc, ale często tak bywa)
- Pomoc innym (5%) – (co miesiąc przelewam tę kwotę na leczenie jednego chorego dziecka).
W jaki sposób odkładać te kwoty? Dobrym pomysłem jest zleNIE MASZ OCHOTY ZAKŁADAĆ 6 KONT?Istnieje możliwość, że nie masz ochoty zakładać sześciu różnych kont i nosić w portfelu sześciu różnych kart. W takiej sytuacji wystarczy, że wyznaczysz sobie sztywne granice i będziesz się ich trzymać. Jeśli założyłeś sobie, że na przyjemności wydasz tylko 20% swoich dochodów, to się tego bezapelacyjnie trzymaj!
MOŻESZ ZACZĄĆ NAWET OD 1 ZŁOTÓWKIJak oszczędzać pieniądze skoro nie mamy pieniędzy? Podział na konta to technika, którą można stosować przy każdej ilości dochodów.Nie masz pieniędzy? Zacznij od złotówki, rozdziel ją na słoiki, a w następnym miesiącu pomnóż tę kwotę. Tu chodzi przede wszystkim o nawyk zarządzania pieniędzmi.Dlaczego?Dopóki nie pokażesz, że radzisz sobie dobrze małymi kwotami, nie dostaniesz więcej.Powiedzmy, że ktoś zarabia 50 tys. i wydaje 50 tys. miesięcznie. Tak naprawdę może być biedniejszy od tego, który zarabia o wiele mniej np. 6 tys. miesięcznie, a odkłada 3 tys. Jeśli będziesz mieć taki nawyk to poradzisz sobie z dużymi kwotami.Skoro jeszcze żyjesz i masz na jedzenie to znaczy, że masz z czego zaoszczędzić, tylko po prostu nie chcesz lub nie wiesz, jak się do tego zabrać. Trzeba to zrobić nawet jeżeli teraz jesteś w długach lub brakuje Ci do pierwszego. Brak pieniędzy na życie powinien być motywacją do szukania innych źródeł dochodu, a nie powodem do wymówek.
NAJPIERW PŁAĆ SOBIEJak oszczędzać pieniądze płacąc najpierw sobie?
1. Kiedy dostajesz wypłatę najpierw odłóż na poszczególne konta. Poprzez konto wolności finansowej płacisz sobie. Poprzez konto edukacji, długoterminowych oszczędności i przyjemności płacisz sobie. Poprzez konto dobroczynności również płacisz sobie. Jak można płacić sobie oddając pieniądze innym? Otóż to, co oddasz innym, prędzej czy później powróci do Ciebie pomnożone.Dopiero później płać rachunki i to, co jesteś winien innym. A zamiast panikować wykorzystaj presję braku pieniędzy do znalezienia dodatkowych źródeł dochodu.
2. Jeśli prowadzisz własną firmę płać najpierw sobie. Wypłacaj zawsze tę samą kwotę w tym samym terminie. Nie więcej, gdy jest dobrze i nie mniej, gdy firma ma przestój. Wiem, jakie to trudne, bo sama przez to przechodziłam i popełniałam te błędy. Jak również te, kiedy uzależniałam swój stan posiadania od majątku firmy i inwestowałam w nią prawie wszystko, co zarabiałam.
WYRÓB W SOBIE NAWYK OSZCZĘDZANIA CODZIENNIE
Jak oszczędzać pieniądze? Przede wszystkim regularnie, a najlepiej codziennie.Codziennie wrzucaj do skarbonki wszystkie drobniaki. To działa na zasadzie ciągłego przypomnienia Ci Twoich celów. Wyrobisz w sobie nawyk wizualizowania, przybliżania się do wolności finansowej, zwracania uwagi na to, w którym miejscu się znajdujesz.Dobrym pomysłem są też programy oszczędzania polegające na “ucinaniu końcówek”. Co prawda nie pomagają wyrobić nawyku, ale oszczędzają za nas.Jeśli jest Ci ciężko dzielić pieniądze powyższym sposobem to zacznij od 10% odkładanych na poduszkę finansową. Potem stopniowo możesz wprowadzać dalszy podział.Jak Ci się podoba ta metoda?
Zobacz także
Lifestyle
ddob
youtube
MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
- 09.05.2019MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
- 09.05.2019TIKTOK W PRAWDZIWYM ŻYCIU
- 09.05.2019MATKA VS CÓRKA - MAMA W CIĄŻY: BĘDZIESZ MIAŁA SIOSTRĘ! | Światopoblond
- 09.05.2019TIKTOKER ROZSYŁA NAGIE ZDJĘCIA?! - TRUDNE PYTANIA
- 09.05.2019MATKA VS CÓRKA - WYCIECZKA KLASOWA🇫🇷 🗼🥐 | Światopoblond
2 komentarzy
👍
Zgłoś nieodpowiedni post
Zgłoś nieodpowiedni post
👍
Zgłoś nieodpowiedni post
Zgłoś nieodpowiedni post