ILE ZARABIAJĄ INFLUENCERZY?
26.05.2018

ILE ZARABIAJĄ INFLUENCERZY?

Codziennie widzisz na instagramie uśmiechnięte dziewczyny, które trzymają w rękach pudełka kosmetyków mniej lub bardziej znanych firm, przedstawiają outfity, oznaczając na zdjęciu konta marek, a w opisach znajdujesz atrakcyjne kody zniżkowe na specjalne hasło, które influencerki dają w prezencie swoim fanom.
Zastanawiałeś się jednak kiedykolwiek, ile tak na prawdę otrzymują za promocję? Na jakie stawki mogą liczyć mniejsi i więksi influencerzy? A może sam posiadasz już grono wiernych odbiorców i chciałbyś zacząć zarabiać na swoim kontencie?
Jeśli tak, ten post jest właśnie dla Ciebie!
Cześć, nazywam się Kimiko i od dwóch lat interesuję się wpływem social mediów na rynek oraz digital marketingiem. Jestem autorką instagrama @kimikohime i prowadzenie tego właśnie konta pozwoliło mi zebrać przydatną wiedzę na temat zdobywania popularności oraz nawiązywania współpracy marketingowej z markami. Dziś zdradzę Ci nieco na temat zarabiania na social mediach!
#1 NA CZYM MOŻE ZARABIAĆ INFLUENCER?

Zacznijmy ogólnie od sposobów, w jakie możesz zarabiać na social mediach, takich jak np. Instagram.
Opcji jest kilka:
-Sponsorowane posty (zdjęcia produktu z otagowaniem marki)
-Unboxing/share na insta story
-Kod rabatowy udostępniany Twoim odbiorcom
Dla twórców z na prawdę sporą liczbą odbiorców są to także:
-Pojawianie się na eventach (np. z okazji wypuszczenia nowej kolekcji Converse)
-Własny merch (gadżety takie jak np. koszulki)
./uploads/kimikohime/b4a0814c47d098154488e87bb9303971.jpg
#2 O CO CHODZI Z TYM KODEM RABATOWYM??

Jak właściwie influencer zarabia na udostępnianiu swojego kodu rabatowego?
Zazwyczaj wynagrodzenie równa się kwocie, którą odjęto kupującemu od zakupów za pomocą użytego kodu, czyli: jeśli użyjesz przy zakupach za 100zł kodu rabatowego influencera na -10%, otrzyma on od danej marki 10zł za Twój zakup.
Więksi twórcy mogą oczywiście liczyć na uzyskanie dodatkowej zapłaty od firmy za promowanie jej produktu w taki sposób.
#3 ILE INFLUENCERZY ZARABIAJĄ NA 1 POŚCIE?

Pewnie najbardziej interesuje Cię właśnie ta kwestia- ile można zarobić na jednym zdjęciu z jakimś kosmetykiem czy szejkiem proteinowym?
Tu zaczynają się schody, a żeby jak najlepiej wyjaśnić Ci zagadnienie, muszę zacząć od kilku ogólnych zasad.
Zarobki zależą przede wszystkim od zasięgów, to znaczy liczby osób, do których influencer jest w stanie dotrzeć, liczby aktywnych followersów i stopnia zaangażowania liczby fanów na stronie/koncie. Założę się, że widujesz konta z ponad 50k follow, na których pod każdym zdjęciem jest max 10 komentarzy i może 1k like- to właśnie przykład nieaktywnej publiczności, a co za tym idzie, niezbyt skłonnej do kupienia reklamowanego produktu.
Tak więc, nie da się jednoznacznie określić kwoty, jaką może otrzymać twórca za jeden post. Dużo zależy od umiejętności marketingowych, doświadczenia i jakości dostarczanego kontentu samego influencera, a także tego, jak się ceni i czy w ogóle ma świadomość własnej wartości!
Przykład jednego z moich pierwszych sponsorowanych postów
./uploads/kimikohime/cbe7e42b2a709a6c0ce3843b6688d9fd.png
#4 GORZKA PRAWDA

Powyżej przedstawiłam tę lepszą stronę medalu, teraz czas, abyś spotkał się z rzeczywistością, która dotyka twórców znacznie częściej.
Niestety, marki najczęściej oczekują, że influencer będzie pracował dla nich na zasadzie barteru, czyli zareklamuje ich produkt, zrobi jego zdjęcia i dostarczy kontent swojej widowni jedynie za możliwość zatrzymania owej rzeczy. Jeśli dopiero zaczynasz lub jesteś osobą, która chce spróbować współpracy marketingowej po raz pierwszy lub drugi, jest to świetna okazja do zdobycia cennego doświadczenia, jednak z czasem i w miarę wzrostu, barter przestaje być atrakcyjnym rozwiązaniem. Szczególnie ciężko jest go odmówić, kiedy nie znasz wartości własnej pracy i potencjału swojej liczby odbiorców, wtedy nic dziwnego, że trudno Ci określić, czy w ogóle powinieneś pobierać opłatę pieniężną.
Kolejną wadą barteru jest realne obniżanie wartości nie tylko samego influencera, ale i całej naszej społeczności! Przyzwyczailiśmy marki do tekiego sposobu współpracy, który jest niestety wyzyskiem. Dlaczego? Pozwól, że obnażę dla Ciebie prawdę, cytując fragment mojego wpisu "0 GRZECHÓW INFLUENCERÓW":
"Aby dokonać promocji, firma musi opłacić : marketingowca, fotografa, ekipę do obsługi planu, na którym wykonywane będą zdjęcia, kanały promocji.
To WSZYSTKO, co wymieniłam wykonujesz TY. W pojedynkę. Za darmo.
Nowa szminka czy sukienka jest fajna, ale czy opłaci Twoje rachunki?
Działanie w ten sposób jedynie zaniża naszą wartość i przyzwyczaja marki do myślenia, że wystarczy dać nam produkt (którego wyprodukowanie zawsze jest kilkukrotnie tańsze od ceny, którą widzisz!), a my odwalimy całą robotę."
#5 WIĘC JAK MAM W KOŃCU OKREŚLIĆ SWOJĄ CENĘ?

Poprzedni punkt pozostawił w Tobie zapewne sporo wątpliwości i niejasności. Bez obaw, z pomocą przychodzi proste równanie!
Najpierw poznaj potencjał marketingowy swoich odbiorców;
Ilu masz followersów? Ilu masz prawdziwych fanów, czyli osób, które aktywnie udzielają się na Twoim koncie, wchodzą w różnego rodzaju interakcje i śledzą dodawane przez Ciebie treści?
Ok, teraz pomnóż cenę produktu, który masz okazję reklamować przez liczbę prawdziwych, wiernych fanów i podziel na pół. Otrzymałeś najniższy możliwy zarobek, jaki można oszacować dla firmy za reklamowanie na Twoim profilu.
Czyżby przekroczyło 10- krotnie wartość rzeczy, którą chcą Ci wcisnąć za Twoją pracę? :)
#6 Z KIM WSPÓŁPRACUJESZ?

Mając w pamięci wszystko, co przeczytałeś wcześniej, musisz jeszcze pamiętać, że to, z kim pracujesz jest niezwykle istotne. Marki także mają swoją wartość i możliwości budżetowe. Nike może sobie pozwolić na zapłacenie influencerowi $100 za post, lokalny sklep z ręcznie robionymi ozdobami z filcu już niekoniecznie.
Poznaj swojego partnera, możesz takze zrobić research, aby przekonać się, czy współpracują z wieloma influencerami i jeśli tak, jakimi. Czy są to konta +100k follow, czy może głównie mali twórcy? Wzajemne zrozumienie i świadomość możliwości jest w biznesie bardzo ważne.
Jeśli podobał Ci się ten post i chciałbyś przeczytać kolejny, o tym, jak samemu napisać do marki o współpracę marketingową, zostaw like i skomentuj!
./uploads/kimikohime/339b1f1b6ff8a0cb6a2f9234759c75d4.png
Możesz także wesprzeć mnie na Instagramie dając follow <3
Buziaki!
Kimiko
@kimikohime
40 lubi to
12
3323
  • udostępnij
12 komentarzy

Nvtkv
1

Niby proste, ale to też ciężka praca

odpowiedz

xxoliviakxx
1

Świetny post !

odpowiedz

klaudia-jadzia-ceyrowska
1

ja chętna na kolejny wpis!

odpowiedz

paulinoowo
1

nie wiedzialam o tym

odpowiedz

ggusiaja
1

Ciekawe porady:)

odpowiedz

Wexgh
1

super wpis !

odpowiedz

Meriii
1

chciałam tylko powiedzieć, że asz super insta <3

odpowiedz

werooonikas
1

Ciekawe nie wiedziałam o tym

odpowiedz

artivva
1

super wpis!

odpowiedz

Kvrolciq
1

Bardzo dobry wpis💓

odpowiedz

Juliaaa321
1

yes

odpowiedz

roxyy6
1

Czekam na kolejny wpis

odpowiedz

roxyy6
1

Czekam na kolejny wpis

odpowiedz

werooonikas
1

Ciekawe nie wiedziałam o tym

odpowiedz

artivva
1

super wpis!

odpowiedz

Kvrolciq
1

Bardzo dobry wpis💓

odpowiedz

Juliaaa321
1

yes

odpowiedz

Meriii
1

chciałam tylko powiedzieć, że asz super insta <3

odpowiedz

Wexgh
1

super wpis !

odpowiedz

xxoliviakxx
1

Świetny post !

odpowiedz

Nvtkv
1

Niby proste, ale to też ciężka praca

odpowiedz

klaudia-jadzia-ceyrowska
1

ja chętna na kolejny wpis!

odpowiedz

paulinoowo
1

nie wiedzialam o tym

odpowiedz

ggusiaja
1

Ciekawe porady:)

odpowiedz

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda

Projekt Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu operacyjnego Inteligentny Rozwój