Pokrętło trybów
Tryby fotografowania w większości cyfrówek można znaleźć na pokrętle umieszczonym zwykle na górnej ściance aparatu. Aby przejść do danego trybu fotografowania, wystarczy przekręcić pokrętło w odpowiednią pozycję. Nie wszystkie tryby dostępne są z poziomu pokrętła. Zdarza się, że na pokrętle mamy tylko oznaczenie grupy trybów - takie jak na przykład SCN czy SCENE oznaczające zbiór trybów tematycznych (scen czy programów tematycznych).
Automatyczny tryb fotografowania
Tryb automatyczny (nazywany również AUTO) łatwo odnaleźć na pokrętle trybów ze względu na charakterystyczny piktogram - najczęściej zielony symbol aparatu. Dlatego automatyczny tryb fotografowania nazywany jest potocznie trybem zielonym. W trybie AUTO to aparat dobiera wszelkie parametry naświetlania - czas naświetlania, wartość przysłony, czułość ISO. Często też wymusza korzystanie z lampy błyskowej.
Tryb automatyki programowej P
Tryb oznaczony literą P to tak zwana automatyka programowa (lub również Automatyka programowa z fleksją programu). Jest to nic innego jak tryb automatyczny, w którym automatyka została ograniczona do doboru parametrów ekspozycji, czyli najistotniejszych dla zdjęcia ustawień. W trybie P aparat samodzielnie dobiera czas otwarcia migawki oraz wartość przysłony w taki sposób, aby uzyskać poprawną ekspozycję (zgodną z informacjami ze światłomierza).
Tryby priorytetu (preselekcji)
Tryby priorytetu (inaczej preselekcji) pozwalają na kontrolę jednego z parametrów ekspozycji. Standardowo w aparatach dostępny jest tryb priorytetu przysłony oraz tryb priorytetu czasu. Tryby priorytetu należą do trybów półautomatycznych, gdyż jeden z parametrów jest dostosowany automatycznie - na podstawie wskazań światłomierza - do drugiego parametru, który dostosowujemy samodzielnie.
Tryb manualny
Tryb manualny (ręczny) oznaczany jest przez producentów na pokrętle trybów symbolem M (ang. manual - ręczny). W trybie tym użytkownik ma pełną kontrolę zarówno nad ustawieniami przysłony, jak i czasu naświetlania. W trybie manualnym aparat nie koryguje żadnego z tych parametrów, a jedynie informuje czy dane nastawy są zgodne z przewidywaniami automatyki (pomiarami wbudowanego światłomierza). Informację o ewentualnym prześwietleniu lub niedoświetlaniu zdjęcia przedstawia zwykle na tak zwanej drabince ekspozycji w wizjerze lub na ekranie aparatu.
Tryby tematyczne (sceny lub programy)
Tryby tematyczne są to tryby automatyczne dostosowane do danych warunków fotografowania czy tematów, na przykład zachodu słońca, zimowych pejzaży, fotografii portretowej. Tryby tematyczne na pokrętle trybów umieszczone są zwykle pod zbiorczym ustawieniem, oznaczonym na przykład SCENE (Nikon) lub SCN (Sony, Pentax). Po wybraniu tego trybu można zyskać dostęp do licznych tematów zdjęć - niektóre cyfrówki oferują ich dziesiątki
Inteligentne tryby wykrywania sceny
Wiele cyfrówek oferuje dodatkowo automatyczne tryby fotografowania, które potrafią wykryć temat zdjęcia lub warunki w jakich fotografujemy i na tej podstawie dostosować wszelkie parametry - ostrość, balans bieli i tak dalej. Są to tryby określane na przykład jako tryb inteligentnej automatyki lub tryb automatyki sceny czy wykrywania sceny. Na ogół dają lepsze rezultaty niż zwykły automatyczny tryb fotografowania, dlatego popularny "zielony" tryb jest nieraz zastępowany trybem inteligentnym.
Tryby użytkownika
Oprócz typowych trybów fotografowania, producenci umieszczają w aparacie specyficzne dla siebie funkcje. W bardziej zaawansowanych modelach można spotkać tryby użytkownika, czyli tak zwaną pamięć nastaw. Są to manualne programy tematyczne, które można samodzielnie skomponować, a następnie zachować na przyszłość.
Zobacz także
Lifestyle
ddob
youtube
MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
- 09.05.2019MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
- 09.05.2019TIKTOK W PRAWDZIWYM ŻYCIU
- 09.05.2019MATKA VS CÓRKA - MAMA W CIĄŻY: BĘDZIESZ MIAŁA SIOSTRĘ! | Światopoblond
- 09.05.2019TIKTOKER ROZSYŁA NAGIE ZDJĘCIA?! - TRUDNE PYTANIA
- 09.05.2019MATKA VS CÓRKA - WYCIECZKA KLASOWA🇫🇷 🗼🥐 | Światopoblond
6 komentarzy
mega przydatny wpis!
Zgłoś nieodpowiedni post
Wiele się wyjaśniło 😁
Zgłoś nieodpowiedni post
super wpis!
Zgłoś nieodpowiedni post
Przyda się do kolejnych zdjęć i sesji!
Zgłoś nieodpowiedni post
Świetny wpis, można się wiele nauczyć
Zgłoś nieodpowiedni post
Musze zapamiętać !
Zgłoś nieodpowiedni post
mega przydatny wpis!
Zgłoś nieodpowiedni post
Wiele się wyjaśniło 😁
Zgłoś nieodpowiedni post
super wpis!
Zgłoś nieodpowiedni post
Przyda się do kolejnych zdjęć i sesji!
Zgłoś nieodpowiedni post
Świetny wpis, można się wiele nauczyć
Zgłoś nieodpowiedni post
Musze zapamiętać !
Zgłoś nieodpowiedni post