Dlaczego płaczemy ?
29.04.2018

Dlaczego płaczemy ?

Łza jest substancją nawilżającą i oczyszczającą, która chroni powierzchnię rogówki i spojówki oka przed zarazkami. Łzy produkowane są przez gruczoły łzowe, natomiast ich rozprowadzanie następuje podczas mrugania.

W momencie, gdy oko zostaje podrażnione, np. przez ciało obce – rzęsę, pyłek, muszkę albo na skutek zetknięcia się z chemicznymi substancjami – związkami wydzielanymi przez cebulę, detergenty, dezodoranty, wówczas ciecz łzowa wydzielana jest na tyle obficie, że kanaliki łzowe nie nadążają z jej odprowadzaniem.
./uploads/XxmartynkaxX/5f847c4beede5da490cec5aded428663.jpg

💦Łzy - rekacja organizmu

Łzy w naszych oczach pojawiają się w momencie gwałtownego przejścia od aktywności systemu współczulnego do przywspółczulnego, od wysokiego poruszenia emocjonalnego do stanu wyciszenia, równowagi. To gwałtowne uczucie ulgi, kiedy płaczemy, wiąże się ze spadkiem poziomu adrenaliny, nazywanej hormonem stresu.

Płacz wywołuje wiele pozytywnych reakcji w naszym organizmie – obniża ciśnienie krwi, dotlenia mózg, powoduje spadek napięcia emocjonalnego.

Płacz ma właściwości terapeutyczne, jednak wieloletnie badania psychologów ustaliły, że na to, czy łzy dadzą nam ukojenie, wpływają dwa czynniki: przyczyna płaczu oraz... towarzystwo. Okazuje się bowiem, że szloch przynosi nam ulgę, jeżeli ma miejsce w obecności kogoś bliskiego, kto nas pocieszy, wesprze i zrozumie.

Bywa jednak, że łzy tylko bardziej pogarszają nasz nastrój. Dzieje się tak w momencie, kiedy znajdujemy się w otoczeniu, którego nie lubimy, wstydzimy się tego, że płaczemy lub jest to reakcja na cierpienie kogoś bliskiego.

./uploads/XxmartynkaxX/c12d3336a9643e91fab8fb630fea7cb0.jpg

💦Łzy - łzy szczęścia

Chociaż łzy kojarzymy z przykrymi emocjami, czasem pojawiają się w chwilach radości i są oznaką szczęścia. Amerykańscy psychologowie postanowili sprawdzić, dlaczego tak się dzieje. Nieadekwatna, jak mogłoby się wydawać, reakcja, a więc płacz w chwilach radościzwiązana jest z tym, że nasz organizm nie potrafi poradzić sobie z silnymi emocjami i stara się odzyskać równowagę.

Nadmiar ekscytacji hamowany jest zatem przez łzy. Działa to na tej samej zasadzie, co śmiech w sytuacjach stresowych – nasz organizm potrzebuje po prostu odreagować i wyrównać poziom emocji.

24 lubi to
6
3378
6 komentarzy

Juliaaa321
1

<3

odpowiedz

x12321x
0

ciekawe :)

odpowiedz

paulinoowo
0

ciekawy post

odpowiedz

wiktoria_kania

werooonikas
0

Real :D 

odpowiedz

sarenka559
0

:-*

odpowiedz

x12321x
0

ciekawe :)

odpowiedz

paulinoowo
0

ciekawy post

odpowiedz

wiktoria_kania

werooonikas
0

Real :D 

odpowiedz

sarenka559
0

:-*

odpowiedz

Juliaaa321
1

<3

odpowiedz

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda