Szybkie testy na Covid-19 szansą na powrót imprez i koncertów!
19.01.2021

Szybkie testy na Covid-19 szansą na powrót imprez i koncertów!

Chyba wszyscy tęsknimy już za imprezami plenerowymi i nie tylko, koncertami, festiwalami. Pojawiła się nadzieja - szybkie testy na COVID-19. Dostępne są również inne rozwiązania. O co chodzi?

Powrót koncertów i imprez?

Czy już wkrótce możemy liczyć na powrót koncertów? Być może sytuacja, gdzie przy wejściu czekają medycy ubrani w kombinezony, stanie się rzeczywistością. Szybki wymaz z nosa i decyzja, czy możemy uczestniczyć w wydarzeniu. Szybkie testy na COVID-19 to światełko w tunelu. Dzięki nim firmy eventowe będą mogły zarabiać, a my powrócimy do naszych ukochanych koncertów. Tym samym muzycy, promotorzy, DJ'e, perfomerzy, artyści, nagłośnieniowcy, scenografowie, menadżerowie i inni odzyskają swoje miejsca pracy.

./uploads/jeilliebean/93c0d86daf4d7a6881581dfefbf881fb.jpg

Eksperyment w Hiszpanii

Pod koniec 2020 roku w Barcelonie organizatorzy hiszpańskiej Primavery wpadli na pomysł, aby przearanżować swój festiwal. Wśród występujących znaleźli się lokalni DJ'e. Całe wydarzenie miało oczywiście charakter rozrywkowy, ale też eksperymentalny. 1047 osób z potwierdzonym negatywnym testem na COVID podzielono na dwie grupy. Każdy przed wejściem musiał wykonać dodatkowy, szybki test na koronawirusa. Nie musieli zachowywać dystansu społecznego podczas oczekiwania. Losowo wybrana grupa została wpuszona na Salę Apolo, gdzie odbywał się festiwal. Mogli oni słuchać grających tam DJ'ów, korzystać z baru, tańczyć. Mogli zdejmowac maseczki jedynie w trakcie picia. Drugą połowę odesłano do domu - była to grupa kontrolna. Eksperyment miał na celu sprawdzenie, czy uczestnicy wydarzenia mimo testu mogli się zarazić.

Wyniki badania prezentują się obiecująco! Podczas festiwalu nikt nie został zakażony, z kolei w grupie kontrolnej 2 osoby otrzymały wynik pozytywny.

./uploads/jeilliebean/7de52453b816949c2411e93d1a66074c.jpg

Eksperymenty w Anglii

Podobny eksperyment przeprowadziła angielska agencja eventowa Swallow Events. Ogłosiła ona dostępność swoich usług dla wszystkich organizatorów imprez. Wszystko dzięki umowie z firmą Roche.

Swallow Events jest pierwszą firmą, która oferuje pełną usługę szybkiego badania przesiewowego w celu wykrycia Covid-19 organizatorom w Wielkiej Brytanii i na całym świecie. Zdecydowaliśmy się współpracować wyłącznie z Roche i jesteśmy w stanie zaoferować zatwierdzone przez CE i zgodne z wytycznymi MHRA, szybkie 15-minutowe testy. Będą one przeprowadzane przez zatwierdzonych pracowników służby zdrowia. Umożliwia to spotkania na dużą skalę, które mają odbywać się w bezpiecznym środowisku. Alternatywnie oferujemy opcję dostawy i wysyłamy testy na cały świat - czytamy na stronie agencji.

Roche jest szwajcarską korporacją medyczną, która produkuje szybkie testy na wykrywanie antygenu SARS-CoV-2. Czułość testów wynosi 96,5%.

./uploads/jeilliebean/2370e6c48055577f4c452e0a18488b89.jpg

Czy możemy liczyć na powrót imprez?

Niestety, nadal istnieje sporo przeszkód. Choć moglibyśmy skorzystać z oferty angielskiej firmy, trzeba mieć na uwadze, że czeka nas kwarantanna po przyjeździe zza granicy. Problemy logistyczne związane są również z wyższą ceną. Cena szybkich testów również nie jest najniższa. Pakiet 25 sztuk testów wyżej wspomnianej firmy bez kosztów wysyłki to wydatek rzędu 390 funtów (ok. 1989 złotych). W polskich sklepach medycznych cena za te same testy jest o połowę niższa, lecz nadal wynosi 1000 złotych. Wszystko na pewno odbije się na stawce biletów

Istnieją na szczęście alternatywne rozwiązania. Przykładowo, w Niemczech zorganizowano wydarzenie, gdzie publiczność zasiadała we własnych samochodach. Z kolei w czerwcu 2020 roku, gdy występował zespół The Flaming Lips, fani zamknięci byli w przezroczystych kulach do zorbingu.
 

Na uwagę zasługuje również pomysł firmy Production Club, która zdecydowała się na produkcję specjalnych kombinezonów chroniących przed wirusem. W Newcastle radni zbudowali obiekt ze specjalnymi platformami. Dzięki nim ludzie mogą bezpiecznie oglądać koncerty na żywo.

Jak będzie u nas? Czas pokaże.

2 lubi to
0
830
0 komentarzy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda