Dania przekaże 12 milionów złotych na pomoc Polkom w legalnych aborcjach
22.07.2021

Dania przekaże 12 milionów złotych na pomoc Polkom w legalnych aborcjach

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego wszedł w życie, zatem legalna aborcja w naszym kraju jest już niedostępna w przypadkach, gdy dziecko urodzi się martwe bądź nieuleczalnie chore. Pomocną dłoń dla Polski wyciągnęła Dania.

Dania pomoże Polkom w aborcjach

Od momentu, gdy w Polsce rozpoczęły się protesty, organizacja Aborcja Bez Granic ma znacznie więcej próśb o pomoc. ABG pomaga Polkom w wyjazdach do innych krajów w celu przeprowadzania legalnych aborcji. Do tego czasu wysyłano kobiety głównie do Holandii czy Anglii. Teraz do tych państw być może dołączy także Dania. Politycy Sojuszu Czerwono-Zielonych i Partii Społeczno-Liberalnej chcą, aby Dania w ciągu 4. lat przekazała 20 milionów koron (około 12 milionów złotych) na to, aby Polki mogły wykonywać legalne aborcje w ich kraju. 

Każdego roku Dania chce przeznaczać 3 miliony złotych na pomoc w przeprowadzaniu aborcji. Kwota ta pokryłaby koszty pomocy dla ok. 165 osób rocznie. ABG pokrywa koszt zabiegu, ale także podróży i pobytu w danym kraju. Można dodatkowo liczyć na wsparcie i konsultacje przed i po aborcji. W Danii aborcja miałaby być dostępna do 12. tygodnia ciąży. Wyjątkiem są przypadki, gdy zagrożone byłoby życie lub zdrowie ciężarnej bądź płód miałby ciężkie wady genetyczne. Wówczas można przeprowadzić aborcję również w drugim trymestrze. Jeśli plan się powiedzie, duńskie środki trafią do organizacji Sex & Society, która we współpracy z Aborcją Bez Granic wspomoże Polki potrzebujące przerwania ciąży.

2 lubi to
1
515
1 komentarzy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda