Domowe maseczki i peelingi
18.01.2021

Domowe maseczki i peelingi

Często za te substancje płacimy duuużo pieniędzy, kupując różne kosmetyki. I pewnie w tych gotowych produktach są ich większe stężenia, ale czasami trudno mieć je wszystkie. Co warto wykorzystać? Czytaj dalej.

***Olej z orzechów włoskich***
Często wykorzystywany do sałatek i znany ze swoich prozdrowotnych właściwości ma także zbawienny wpływ na skórę. Jest bogaty w witaminy A, E, K i wit. z grupy B. W jego skład wchodzi także biotyna, która ma dobry wpływ na włosy i paznokcie. Olej z orzechów włoskich ma właściwości antyseptyczne, więc zalecany jest do stosowania przez posiadaczki cery tłustej lub mieszanej. Odbudowuje naturalną barierę skóry, działa nawilżająco i przeciwstarzeniowo. Dzięki zawartości witamin z grupy B, przyczynia się do wzmożonej regeneracji naskórka. Jest bogaty w kwasy omega-3 i omega-6, warto więc włączyć go także do diety. Zbija nadciśnienie i poziom cholesterolu, dobrze wpływa na pamięć, ułatwia pozbycie się egzemy, opryszczki i łagodzi objawy łuszczycy. Kwas elagowy, który wchodzi w skład oleju, jest antyoksydantem, który wspiera układ odpornościowy, unieczynniając związki rakotwórcze.

***Jogurt naturalny lub kefir***
Produkty powstałe przez fermentację mleka, zawierają spore ilości kwasu mlekowego. A ten w niskich stężeniach wykazuje silne właściwości nawilżające. Kwas mlekowy jest jednym z głównych składników naturalnego czynnika nawilżającego, który korzystnie wpływa na poziom nawilżenia i nawodnienia skóry. Przywraca także prawidłową i fizjologiczną wartość pH. Stymuluje syntezę nowych włókien kolagenowych, więc przyczynia się do spłycenia zmarszczek i uelastycznienia skóry. Ale na tym nie koniec. Przy atopowej skórze ważne jest wzmacnianie naturalnej bariery naskórka, a kwas mlekowy przyczynia się do tego, stymulując do produkcji ceramidów. Większe stężenia pomagają złuszczać martwy naskórek w łagodny sposób, ale w jogurcie naturalnym, czy w kefirze nie znajdziemy potrzebnych ilości kwasu do przygotowania peelingu. 

***Miód***
Miód, szczególnie wielokwiatowy, znany jest ze swoich właściwości odżywczych i antyseptycznych. Zawiera duże ilości witamin A, C i E, które spowalniają procesy starzenia się skóry i rozjaśniają przebarwienia. Miód koi i działa antyseptycznie, a dlaczego ma takie właściwości? W składzie miodu znajdują się liczne enzymy gruczołów ślinowych pszczół, w tym groźnie brzmiąc oksydaza glukozowa, która bierze udział w utlenianiu glukozy do kwasu glukonowego. Produktem ubocznym reakcji jest nadtlenek wodoru, czyli wszystkim dobrze znana woda utleniona, której używamy do odkażania ran. Za to dodatkowe nawilżenie i regenerację skóry zapewnia kwas pantotenowy i biotyna. Miód to istna skarbnica cennych składników kosmetycznych, ale trzeba zwrócić uwagę na jego pochodzenie. Na sklepowych półkach mnóstwo jest produktów syntetycznych. Najlepiej więc kupować miód prosto od pszczelarza. Jest jednak jedno ale. Miód jest alergenem i to silnym, więc należy używać go i jego pochodne z dużą dozą ostrożności.

***Kawa i płatki owsiane***
Fusy z kawy są świetnym narzędziem do usuwania martwego naskórka. Działają mechanicznie, ale zarazem delikatnie, a zawarta w nich kofeina poprawia krążenie w tkankach skóry i poprawia ich elastyczność. Jest więc pogromcą cellulitu! W połączeniu z miodem uelastycznia i silnie nawilża skórę
Płatki owsiane z kolei zawierają duże ilości witaminy B1 – tiaminy. Przyspiesza gojenie ran i regenerację komórek. Zawarty w płatkach Avenanthramide (polska nazwa, to chyba awenantramid, ale nie znalazłam wiarygodnych informacji) miejscowo wykazuje działanie antyoksydacyjne, przeciwświądowe i przeciwbólowe, co przy atopowym zapaleniu skóry na pewno się przydaje. 

***Kurkuma***
Przypisuje się jej właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Dużo się słyszy o działaniu antyoksydacyjnym, ale właściwie niewiele się mówi o tym, dlaczego takie właściwości są pożądane. W naszych komórkach w sposób naturalny powstają wolne rodniki w postaci reaktywnych form tlenu (RFT) i azotu (RFA). Nadmiar RFT i RFA może uszkadzać lipidy, białka, cukry i DNA. Czyli mówiąc po ludzku, mogą niszczyć nasze komórki i przyspieszać procesy starzenia. Nasze komórki mają wypracowane strategie obrony przed nadmiarem RFT i RFA. Produkują liczne enzymy, które zmiatają wolne rodniki. Kurkumina zawarta w kurkumie, wykazuje podobne działania. Ale nie tylko neutralizuje wolne rodniki, wpływa też na ekspresję genów kodujących enzymy powołane do walki z nimi. Można więc sądzić, że kurkuma ma działanie spowalniające starzenie się komórek i właściwości przeciwzapalne, poprzez redukcję stresu oksydacyjnego (to właśnie jest stan wywołany nadmiarem wolnych rodników). W wyższym stężeniu kurkumina indukuje śmierć komórek, a w niższym przyspiesza ich proliferację (podział). Może więc przysłużyć się jak naturalny peeling enzymatyczny, który pobudza komórki macierzyste skóry do podziałów.

Przepis na maseczkę przywracającą cerze blask


  • łyżka miodu wielokwiatowego
  • łyżka oleju z orzechów włoskich
  • 1/2 łyżeczki kurkumy

Wszystkie składniki połącz ze sobą i mieszaj do uzyskania jednolitej masy. Jeśli będzie za gęsta można dodać odrobinę jogurtu naturalnego. Nałóż na twarz, szyję i dekolt na około 20-30 min., po czym zwilż dłonie letnią wodą, wmasuj maseczkę w skórę i dokładnie spłucz. Jeśli poczujesz pieczenie lub szczzypanie przed upływem tego czasu, spłucz maseczkę od razu.Ta maska oprócz nawilżenia, zapewni delikatny peeling i w łagodny sposób pozwoli złuszczyć martwy naskórek. Cera będzie rozjaśniona i nawilżona, a naturalna bariera skóry wzmocniona dzięki składnikom oleju z orzechów włoskich. Właściwości miodu i kurkumy przyspieszą walkę z niedoskonałościami i gojenie ran.

 Przepis na kojącą i nawilżającą maseczkę do twarzy

  • łyżka miodu wielokwiatowego
  • łyżka jogurtu naturalnego lub kefiru
  • łyżka płatków owsianych

Płatki owsiane zagotuj w niewielkiej ilości wody do powstania kleiku. Do przestudzonej masy dodaj pozostałe składniki i wymieszaj. Nałóż na twarz, szyję i dekolt na około 20-30 min. Spłucz letnią wodą.Kwas pantotenowy zawarty w miodzie ukoi skórę, kwas mlekowy silnie nawodni i nawilży, a antyoksydanty zredukują ilość wolnych rodników w skórze. Cera po takim zabiegu będzie miękka, gładka i sprężysta. Naturalna bariera skóry zostanie wzmocniona dzięki ceramidom z jogurtu lub kefiru.

Przepis na peeling do ciała

  • kilka łyżek miodu wielokwiatowego
  • kilka łyżek oleju z orzechów włoskich
  • fusy z mocnej kawy

Zaparz filiżankę mocnej kawy, przecedź fusy i do jeszcze ciepłych dodaj pozostałe składniki. Ja proporcje dobieram na oko, tak, żeby konsystencja nie była ani za rzadka, ani za gęsta. Gotową masę wcieraj okrężnymi ruchami w zwilżone ciało. Pozostaw na kilka minut i spłucz ciepłą wodą.Takim peelingiem zafundujesz swojej skórze sporą dawkę energii, poprawisz krążenie i wspomożesz naturalną barierę skóry. Przy regularnym stosowaniu poprawa jędrności skóry gwarantowana! Jak widać kuchnia i lodówka pełne są produktów, którymi można świetnie zadbać o skórę. Peeling z kawy nie raz uratował mi cztery litery, kiedy na półce w łazience zabrakło odpowiedniego produktu. W gorsze dni, kiedy na mojej skórze pojawiają się objawy atopowego zapalenia skóry pomaga mi maseczka z owsianką. A kiedy skończy się mój ulubiony peeling z Tołpy, przygotowuję sobie maseczkę z kurkumą.

Daj znać, czy też lubisz sobie urządzić domowe SPA z domowymi kosmetykami! Jaki jest Twój ulubiony i sprawdzony przepis? Daj znać w komentarzu 

6 lubi to
0
176
0 komentarzy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda