Kiedy będziesz mógł się zaszczepić? Powstał kalkulator kolejki
05.01.2021

Kiedy będziesz mógł się zaszczepić? Powstał kalkulator kolejki

W Polsce pierwsza osoba została zaszczepiona na koronawirusa 27 grudnia ubiegłego roku. Jest nią Alicja Jakubowska, naczelna pielęgniarka CSK MSWiA. W priorytetowej kolejności o szczepienie mogli się ubiegać się członkowie grupy zero, czyli pracownicy ochrony zdrowia.

W kolejnej turze, po grupie zero, szczepionka przysługuje osobom starszym, nauczycielom i służbom mundurowym. Na trzecim etapie zgłosić mogą się osoby cierpiące na choroby przewlekłe a następnie pozostałe osoby, które nie spełniają wymienionych wcześniej kryteriów. Jak informują twórcy kalkulatora, bazuje on na Narodowym Programie Szczepień i pozwala oszacować miejsce w kolejce oraz datę szczepienia przeciwko koronawirusowi.

Aby skorzystać z kalkulatora należy podać swój wiek i odpowiedzieć na kilka pytań, m. in.: "Czy jesteś pracownikiem placówki medycznej?", "Czy jesteś studentem lub pracownikiem uczelni medycznej?", "Czy jesteś pensjonariuszem DPS, ZOL lub innego miejsca stałego pobytu?".

Zapisy na szczepienia dla osób z grupy pierwszej rozpoczną się 15 stycznia 2021 roku. Szczepionka podawana jest domięśniowo (w ramię, jak klasyczna szczepionka na grypę). Należy przyjąć ją dwukrotnie w odstępie 3-4 tygodni. Kalkulator podaje także przybliżoną datę uzyskania pełnej odporności.

Aby skorzystać z kalkulatora należy wejść na tę stronę.

1 komentarzy

0

23

odpowiedz

0

23

odpowiedz

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda