Wegańska wełna z ananasa może zastąpić syntetyczne dzianiny!
04.01.2021

Wegańska wełna z ananasa może zastąpić syntetyczne dzianiny!

Jak donosi portal ecosy.pl, wegańska wełna może zastąpić syntetyczne dzianiny. Być może już niedługo będziemy mogli cieszyć się wyjątkowymi właściwościami koca z ananasa.

Wegańska wełna ratunkiem dla planety?

Powstaje coraz więcej innowacyjnych, wegańskich materiałów. Są one tworzone w duchu upcyklingu. Znacie piñatex? To skóra z resztek owoców, a konkretnie z ananasa. Mamy również tworzywo z liści buraka, beton z restauracyjnych skorupek po owocach morza. 

Wełna w naturalnej wersji może poszczycić się doskonałymi właściwościami, lecz - niestety - sposób jej pozyskiwania jest kontrowersyjny i okrutny. Trudno było o jakikolwiek kompromis czy zamiennik. Teraz pojawiła się nadzieja! Wszystko dzięki projektowi Wool: Re-Worked londyńskiej projektantki Nathalie Spencer. Opracowała ona wegańską wełnę, która bazuje na przetworzonych liściach ananasa.

Nathalie zbiera liście na targach, w sklepach i barach sokowych. Wyciąga z nich włókna, a następnie oczyszcza je i tworzy włóczkę na klasycznej przędzarce. Na razie prototyp jest bardzo obiecujący. Anansowa wełna jest wysoce podatna, sprawdzi się w przypadku tworzenia dzianinowej garderoby, a także filcu, narzut, dywanów. Pozostaje mieć nadzieję, że innowacyjna tkanina niezwłocznie trafi do szerokiej produkcji, zastępując akryl czy poliester w ubraniach. Linie odzieży z ananasa dla wegan będą doskonałym wyborem.

4 lubi to
0
252
0 komentarzy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda