Koronawirus początkiem nowej ery?
19.09.2020

Koronawirus początkiem nowej ery?

autor
Stoimy w obliczu globalnej wojny z nieznanym wrogiem jakim jest koronawirus. Czy może to być końcem znanego nam świata i szansą na pojednanie ludzkości?

Jeszcze rok temu większość z nas żyła niemal z dnia na dzień. Wiele spraw i problemów które nie wymagały planów traktowane były po macoszemu, w tym i relacje z innymi. Powszechnie wiadomo że wszystkich lubić się nie da, i nie z wszystkimi chce się utrzymywać bliskie kontakty. Nie tylko ze względu na wieczne zabiegnie, ale i zwykłą niechęć, jakieś niepozamykane prawy sprzed lat czy waśnie ciągnięte od pokoleń, nie utrzymywaliśmy wielu kontaktów ograniczając się do ewentualnych życzeń z okazji świąt Bożego Narodzenia. 
Relacje w gronie najbliższych, rodziny, współpracowników też często pozostawiają wiele do życzenia. Znacznie łatwiej kontaktować się za pomocą mediów, i tylko z wybraną grupą niż prowadzić codziennie rozmowy przy obiedzie. Mijamy się trochę ze względu na aktywny tryb życia, trochę dla własnego komfortu psychicznego. Czasami gdy dostrzeżemy że coś nie gra postanawiamy to zmienić, odkładając na później, jutro, kiedyś. Oby tylko nie dziś, bo dziś jest zły dzień, czujemy się gorzej, ktoś się nie pojawił, coś wypadło. Żyjemy w świecie gdzie niemal wszystko jest ważne, poza relacjami z drugim najbliższym człowiekiem.

Wróg przed którym chroni tylko własny dom

Pojawienie się nowego wirusa i doniesienia o jego zagrożeniu początkowo brzmiały abstrakcyjnie. Gdzie Wuhan a gdzie Warszawa. Przecież my, Polacy dbamy o higienę, nie jemy wszystkich zwierząt, nie prowadzimy szalenie bujnego życia erotycznego. Wydawało by się że nam nic nie grozi. Zdystansowani, zapracowani, nie mamy czasu ani możliwości na poważne chorowanie, ani my sami, ani firmy nam na to nie pozwolą, a jednak... przyszedł marzec, wraz z nim oficjalne wiadomości o rozprzestrzenianiu się koronowirusa i to czego najbardziej się każdy współczesny człowiek. Zwolnienie tempa życia, zamknięcie w domach, przestój a nawet brak pracy i bliskich perspektyw na nią. Wszystko to, w połączeniu z koszmarnymi informacjami o COVID-19 sprawiło że musieliśmy nauczyć się być a nawet rozmawiać z ludźmi obok nas. Nadmiar czasu, strach o zdrowie a nawet życie i wszechobecna cybernetyzacja ułatwiła odnowienie wielu relacji. Rozwój informatyki wpłyną też na sposób pracy wielu z nas. Nagle okazało się że dużo spraw da się załatwić zdalnie. Zaczęliśmy więcej wiedzieć, a ochrona danych osobowych już nie zamyka nam możliwości załatwienia części spraw na odległość. Niemal wszystko co dotychczas robiliśmy nabrało nowego znaczenia dla nas i dla otoczenia. Bez względu na to czy godzimy się na ograniczenie naszej wolności i narzucony sposób życia, musimy dostosować się, przez co wiele rzeczy inaczej postrzegamy.

Świat przed i po epidemii

Ludzkiej natury nie da się zmienić z dnia na dzień. Również zagrożenie pod wpływem którego obecnie jesteśmy nie minie w ciągu kilku dni. Na dobrą sprawę nie wiemy jak długo potrwa obecna sytuacja. Wydaje się że nauczeni doświadczeniem wiemy co robić, czego przestrzegać, do czego dążyć. Ale czy jest tak naprawdę? Przyzwyczailiśmy się do mówienia i pokazywania tego na co mamy ochotę. Na skrajności, niezdrowy egoizm połączony z panicznym lękiem przed byciem odrzuconym. Nauczyliśmy się że mamy niemal wszystko czego zapragniemy, a upór częściej i łatwiej doprowadza nas do celu niż kiedykolwiek wcześniej. Już nie ma pytań czy osiągniemy cel bo wiemy że tak. Jest tylko kwestia jak to zrobimy i jak szybko. Daliśmy przyzwolenie na wiele niewłaściwych zachowań. Z jednej strony mamy wiele religii które jasno określają granice, z drugiej strony łamiemy je i przymykamy oko gdy są przekraczane. Czy nowy wirus i kolejne fale masowych zachorowań zmuszą ludzkość do szerszego myślenia o najbliższym człowieku? Na jak długo muszą zasłonić nam usta, odizolować od obcych a zamknąć z rodzinami abyśmy wreszcie nauczyli się rozmawiać. Czy może doprowadzi to zamknięcia w sobie do tego stopnia iż przestaniemy czuć potrzebę komunikacji, bo z pewnością świat po epidemii już nie będzie taki jak przed nią.

1 lubi to
0
211
0 komentarzy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda