Użycie kwasów w codziennej pielęgnacji
09.05.2020

Użycie kwasów w codziennej pielęgnacji

Ten wpis jest poświęcony pielęgnacji skóry za pomocą kwasów. proszę o dokładne przeczytanie całego posta.

Dla kogo?
Kwasy są odpowiednie dla każdego, bez względu na wiek, rodzaj skóry czy schorzenia.
musimy jednak pamiętać o odpowiednim dobraniu rodzaju kwasu, jego stężenia (max.10% do użytku domowego) oraz zapoznaniu się ze sposobem użycia.

Działanie kwasów:
- usuwają martwy, zrogowaciały naskórek, regulując w ten sposób odnowę komórek skóry;
- pomagają usuwać drobne blizny i przebarwienia potrądzikowe;
- mają działanie antybakteryjne, dzięki czemu zapobiegają, oraz leczą powstałe już ogniska zapalne, wypryski czy trądzik;
- odblokowują pory usuwając zanieczyszczenia 

Wyróżniamy 3 podstawowe grupy kwasów:

AHA
- są to kwasy, które rozpuszczają się w wodzie i działają na powierzchni skóry. Pomagaja skórze suchej, dojrzałej, zniszczonej. Działają na zmarszczki, rozszerzone pory, blizny przebarwienia trądzik.
BHA- te kwasy, a w zasadzie kwas, poniewaz do tej grupy należy tylko kwas salicylowy, rozpuszczają się w tłuszczach, przenikają przez warstwę łoju. Pomagają skórze trądzikowej, skłonnej do zaskórników i wyprysków oraz przetłuszczającej się.
PHA- działają delikatniej niż kwasy z grupy AHA oraz co ważne nie zwiększają wrażliwości skóry na promienie słoneczne. Czyli możemy używać ich latem. Pomagają skórze wrażliwej oraz naczynkowej, a także zwalczają łuszczycę i trądzik różowaty.

Kwasy AHA (stężenia do10%)

Kwas glikolowy- 
ma działanie nawilżające, niewidoczne dla oka działanie złuszczające powierzchownej warstwy rogowej naskórka, oraz wspomaga odnowę i regenerację skóry właściwej.Wielokrotne stosowanie kwasu glikolowego prowadzi do zwiększenia grubości skóry właściwej o ok. 25% (z wiekiem ulega ścieńczeniu) bez wywoływania stanu zapalnego. Przy długotrwałym stosowaniu (6 miesięcy i dłużej) preparatów zawierających kwas glikolowy dochodzi do odbudowy włókien sprężystych i poprawy elastyczności skóry. Równolegle obserwuje się zwiększoną produkcję włókien kolagenu i mukopolischarydów, co prowadzi do spłycenia zmarszczek i długofalowej poprawy bilogicznych i elastycznych właściwości skóry.

Kwas migdałowy- ma nieocenione właściwości jako środek peelingujący. Jest jednym z delikatniejszych kwasów, które oprócz działania złuszczającego, lekko nawilżają skórę. Kwas pomaga w utrzymaniu promiennego stanu skóry, działa antybakteryjnie i zwalcza oznaki starzenia. pomaga w stymulacji produkcji kolagenu w skórze, dzięki temu jest ona jędrniejsza i bardziej sprężysta. Ma silne działanie odświeżające reguluje łojotok i pomaga w walce z trądzikiem. Jako jeden ze stosunkowo łagodnie działających substancji, kwas migdałowy uważa się za bezpieczny dla większości rodzajów skóry. 

Kwas mlekowy- wyróżniają go duże cząsteczki, które wolniej przenikają przez skórę, co czyni go bardziej delikatnym i bezpiecznym. Ten fakt nie obniża jednak jego skuteczności. Ponadto kwas mlekowy ma świetnie działanie nawilżające, które można porównać działania gliceryny, czyli jednego z najlepszych niezatykających porów nawilżaczy.

Kwas winowy- pomaga w pozbyciu się trądziku i usunięciu śladów po nim, w tym blizn i nieestetycznych przebarwień, wygładza skórę tłustą, usuwa też dokładnie zrogowaciały naskórek, odmładza i ujędrnia, nawilża.

Kwas jabłkowy- Minimalizuje drobne zmarszczki,  poprawia teksturę skóry, zmniejsza widoczność ujść gruczołów łojowych, działa nawilżająco, zmiękczająco i złuszczająco przez co rozjaśnia skórę.

Kwas cytrynowy- rozpuszcza spoiwo między martwymi komórkami warstwy rogowej naskórka, dzięki czemu martwe komórki są z łatwością złuszczane, zapobiega starzeniu się skóry, a zarazem nadaje skórze zdrową barwę, pomaga w leczeniu trądziku.

Kwas BHA (stężenie do 10%)

Kwas salicylowy-
 jest związkiem spokrewnionym z aspiryną (chemiczna nazwa aspiryny to kwas acetylosalicylowy) i tak jak ona posiada silne właściwości przeciwzapalne, sprzyja więc procesowi gojenia wyprysków i podrażnień. Jest to kwas rozpuszczalny w tłuszczach, dzięki temu nie tylko złuszcza martwe komórki z powierzchni naskórka, ale ma także zdolność do wnikania w głąb porów skóry i ich oczyszczania. 

Kwasy PHA (stężenie do 10%)

Kwas migdałowy- 
przywraca naturalne, fizjologiczne pH skóry, ogranicza wydzielanie łoju, wyrównuje koloryt skóry, usuwa martwe komórki naskórka, nawilża, wygładza.

Kwas mlekowy- nawilża, wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwstarzeniowe i pełni rolę regulatora pH.

Glukonolakton- powoduje wzrost nawilżenia naskórka, wzmacnia podstawowe funkcje warstwy rogowej naskórka jako bariery ochronnej, przyspiesza regenerację komórek, zmniejsza przeznaskórkową utratę wody i zmniejsza wrażliwość skóry na podrażnienia, hamuje procesy starzenia, zwieksza elastycznośc i jędrność skóry. Ma właściwości antyoksydacyjne, chelatuje jony metali ciężkich i opóźnia procesy fotostarzenia, chroniąc skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

Kwas laktobionowy-  wspomaga produkcję kolagenu i elastyny, wzmacnia mechanizmy naprawcze skóry, zmniejsza zmarszczki i chroni skórę przed wolnymi rodnikami, dzięki silnemu oddziaływaniu antyoksydacyjnemu.

Stosowanie kwasów

Sezon na kwasy to raczej jesień-zima, możemy stosowac je również w innym okresie, ale musimy wtedy pamiętać o zastosowaniu odpowiednio mocnych filtrów UV, poniewaz kwasy zwiększają wrażliwóść skóry na promienie słoneczne i możemy sobie narobic szkody. 
Pamiętajmy o wykonaniu próby uczuleniowej przed zastosowaniem kwasu na twarz, ponieważ mimo, że badzo rzadko, ale mogą uczulać.
Wprowadzajcie kwasy do swojej pielęgnacj stopniowo, a nie wszystko na raz (większa szansa na uczulenie, bądź podrażnienia).
Kwasy są bardzo dobre, ale działają powoli. Nie liczmy, że po jednym użyciu pozbędziemy się blizn potrądzikowych, czy usuniemy wszystkie przebarwienia.

Polecam dodatkowo obejrzeć film Oliwki Szymańskiej o kwasach:
https://youtu.be/Tu7ew6pvt2E

2 lubi to
0
266
0 komentarzy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda