A teraz dla fanów dobrego kina...
20.03.2020

A teraz dla fanów dobrego kina...

Przygotowałam dla was narazie 5 filmów tamtych i tych czasów. Mam nadzieje, że jakiś przypadnie wam do gustu

Nie wiem czy mogę nazwać  to moim "top of the top" , ale wiem, że jest to (moim zdanie oczywiście) lista którą powinien obejrzeć każdy fan dobrego kina.

1.  "Leon zawodowiec" reż. Luc Besson
Mam nadzieje, że każdy chciaż słyszał o tym filmie, a jeżeli nie to zapraszam natychmiast przed ekran telewizora i prosze oglądać. Jeden z moich faworytów nie tylko jeśli chodzi o stare filmy ale i również pod kątem całej ponadczasowej kinematografi. Historia dla wrażliwych ludzi mających słabość do nadzwyczajnych zakończeń.

Leon jest płatnym zabójcą. W niczym nie przypomina męskiego, twardego i nieposkromionego złoczyńcy. Wręcz przeciwnie: jest cichy, spokojny, na co dzień pije mleko. Pewnego dnia skorumpowana policja zabija swojego dostawcę narkotyków i jego rodzinę. Przeżyła tylko córka, która postanawia zemścić się na zabójcach. To niezwykle trudne zlecenie otrzymuje Leon, u którego młoda dziewczyna znajduje schronienie.

./uploads/wandawietrzynska/32a9509124518025319965b21a3c19ff.jpeg

2. "Dzień świra" reż. Marek Koterski
Na pierwszy rzut oka zabawna komedia, lecz gdy uruchomimy naszą dojrzałość i wrażliwość, film ten staje się niezwykle minorowy, i to jest w tym wszystkim piękne. Film nie jest może wcale tak stary ale myśle, że dla przeciętnego nastolatka sam sposób przekazania fabuły jest niecodzienny.


Główny bohater Adam Miauczyński to rozwiedziony 49- letni nauczyciel języka polskiego. Żyje w kręgu swoich natręctw i zmaga się z niebywałą rutyną dnia codziennego. Każde następne pięć minut życia to następne pięć minut prawdziwego piekła.  Jest numeromanem, ablutomanem, nie akceptuje siebie i choć marzy o wielkiej miłości, ucieka od wszystkiego, co pachnie stałym związkiem. Na dodatek codzienne kontakty z ludźmi wywołują w nim agresję. W ciągu jednej doby, w czasie której rozgrywa się akcja, skoncentrowane zostały wszelkie możliwe uciążliwości.
*Film dla dojrzałych kinomaniaków*

 

./uploads/wandawietrzynska/aefc56beae8d2e3ba03f79c6680318d4.jpeg

3.  "Pianista" reż. Roman polański
Sam reżyser powinien wam wiele powiedzieć, a jeżeli nie to odsyłam was na krótką lekturę o Nim.


Film "Pianista" pokazuje prawdziwe życie Polaków podczas II wojny światowej. Wybitny kompozytor i pianista żydowskiego pochodzenia, Władysław Szpilman trafia do warszawskiego getta. Cudem udaje mu się uniknąć deportacji, ale niestety jego rodzina zostaje wywieziona do obozu koncentracyjnego w Treblince. Po likwidacji getta, Szpilman ukrywa się w ruinach miasta, szukając pomocy u wielu przyjaciół - Polaków czystego pochodzenia.

./uploads/wandawietrzynska/27ce4fead9aee998fe6e7e78121848f3.jpg

4. "Mechaniczna pomarańcza" reż. Stanley Kubrick
Myślę, że wykazuje się dużą odwagą udostępniając wam tutaj ten film, gdyż jest on pełen głębszych przekazów i metafor a jeżeli będziemy go odbierać tak dosłownie i bezpośrednio to seans nie wniesie do naszego życia praktycznie nic, a wręcz przeciwnie, bo możemy się do niego zrazić. Film ma w sobie dużo abrurdów oraz wątków psychologicznych. Mam nadzieje ze wykarzecie się odpowiednią dojrzałością i wrażliwością. 

Niedaleka przyszłość. Historia grupy młodych chuliganów, którym przewodzi okrutny, zdemoralizowany i pozbawiony skrupułów miłośnik Beethovena, Alex (Malcolm McDowell). Skazany za brutalne zabójstwo, trafia na 14 lat do więzienia. Tam otrzymuje propozycję - poddanie się nowatorskiej terapii psychologicznej w zamian za wolność. Owa terapia polega na zmuszaniu pacjenta do oglądania krwawych i okrutnych scen przemocy. Po takim praniu mózgu Alex zmienia się w porządnego obywatela.

./uploads/wandawietrzynska/28122a3ceb9abe32e8cb14b261c03721.jpg

5. "Boże ciało" reż. Jan Komasa
Nominowany do Oskara, ostatnimi czasy jeden z moich ulubionych filmów. Poszłam na niego w swoje urodziny i mogę z całego serca przyznać ze był to dzień warty mojej uwagi, gdyż poczułam, że jest nadzieja dla współczesnej polskiej kinematografi. Jest tutaj kino kompletne, wciskające momentami w fotel i nie nazwałabym tego wrażeniem subiektywnym. Był to film który napędzał mnie przez dobre kilka dni.

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast tego jednak, popychany niemożliwym do spełnienia marzeniem, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem. Kiedy, pod nieobecność duchownego, niespodziewanie nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i w przebraniu księdza zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Od początku jego metody ewangelizacji budzą kontrowersje wśród mieszkańców, szczególnie w oczach surowej kościelnej Lidii. Z czasem jednak nauki i charyzma fałszywego księdza zaczynają poruszać ludzi pogrążonych w tragedii, która wstrząsnęła lokalną społecznością kilka miesięcy wcześniej. Tymczasem w miasteczku pojawia się dawny kolega Daniela z poprawczaka, a córka kościelnej, Marta, coraz mocniej zaczyna kwestionować duchowość młodego księdza. Wszystko to sprawia, że chłopakowi grunt zaczyna palić się pod nogami. Rozdarty pomiędzy sacrum i profanum bohater znajduje jednak w swoim życiu nowy, ważny cel. Postanawia go zrealizować, nawet jeśli jego tajemnica miałaby wyjść na jaw... 

./uploads/wandawietrzynska/3c85886566488a81d203e50857d9d9f7.jpg

Mam nadzieje że coś trafi w wasze gusta, gdyż starłam się wybrać zróżnicowany repertuar, lecz za razem taki który posiada wspólny mianownik. A tym czasem. Proszę o wyłączenie telefonów komórkowy oraz o nierobienie zdjęć w trakcie filmu .Życzę miłego seansu

"Streszczenia" filmów są częściowo ściągnięte z platformy filmweb.
 

3 lubi to
2
34
2 komentarzy

senenia89
1

😍

odpowiedz

Meadowfeelings
1

Super zaoaraszam do mnie 

odpowiedz

senenia89
1

😍

odpowiedz

Meadowfeelings
1

Super zaoaraszam do mnie 

odpowiedz

Zobacz niesamowite filmy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda