Powrót do szkoły po feriach zimowych? Rząd przedstawił możliwe scenariusze
11.01.2021

Powrót do szkoły po feriach zimowych? Rząd przedstawił możliwe scenariusze

Nauka zdalna trwa od 9 listopada. Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki stacjonarne funkcjonowanie szkół zostało ograniczone do 3 stycznia 2021 roku. 4 stycznia rozpoczęły się w całej Polsce ferie zimowe, których ostatni dzień przypada na 17 stycznia. Czy po tym terminie uczniowie będą musieli powrócić do szkół?

Minister Edukacji i Nauki: "Scenariusz powrotu do szkół będzie zależał wyłącznie od rozwoju pandemii"

W ostatnich dniach pojawiło się wiele spekulacji na temat ponownego przejścia na stacjonarny tryb nauczania. Politycy pytani o tę kwestię przez media nie udzielają jednak jednoznacznych odpowiedzi. - Powrót do szkół będzie zależał od tego, jak mniej więcej koło wtorku, środy będzie się rozwijać pandemia. To będzie około 2 tygodnie od okresu świąteczno-noworocznego - stwierdził minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Minister Zdrowia: "Zastanawiamy się nad dwiema opcjami"

Minister zdrowia podkreślił, że obecnie większość krajów europejskich skłania się ku zaostrzaniu obostrzeń, niż ich luzowaniu. Jego zdaniem wkrótce można spodziewać się trzeciej fali. Jeśli chodzi o powrót do nauczania stacjonarnego, na razie rozważany jest jedynie wariant dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Co więcej do szkół mogliby wrócić tylko mieszkańcy regionów najmniej obciążonych pandemią. Mowa tu o województwach małopolskim i świętokrzyskim. Druga opcja to po prostu przedłużenie aktualnego stanu rzeczy, czyli nauki zdalnej.

WUM: Powrót do szkoły tylko dla najmłodszych

Prof. dr hab. n. med. Magdalena Marczyńska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przyznała, że zarówno rząd, jak i Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Rada Medyczna są świadomi, że dzieci muszą wracać do swoich placówek edukacyjnych. Omawiane są różne scenariusze, jednak każdy z nich dotyczy jedynie klas I-III szkoły podstawowej. Ponadto jeśli dzieci wrócą do szkół, to będzie się to odbywało w reżimie sanitarnym. Grupy miałyby się ze sobą nie komtaktować, a każdą z nich będzie opiekował się jeden nauczyciel. Ponadto wznowienie nauki miałoby miejsce tylko w kilku województwach, o najniższych wskaźnikach zakażeń. – Pozwoliłoby to sprawdzić w okresie np. dwóch tygodni, jak to wpływa na liczby zakażeń w tych regionach i na tej podstawie podejmować kolejne decyzje – wyjaśniła profesor Marczyńska.
 

Aktualizacja!

- 18 stycznia dzieci z klas I-III szkół podstawowych wracają do nauczania stacjonarnego - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji, która odbyła się 11 stycznia. Reszta obostrzeń wciąż będzie obowiązywać. 

0 komentarzy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda