Dlaczego niektórzy mężczyżni obrażają swoje partnerki?
25.03.2020

Dlaczego niektórzy mężczyżni obrażają swoje partnerki?

autor
Zastanawialiście się jacy mężczyźni częściej stosują akty przemocy wobec partnerek lub partnerów?

Mężczyźni, którzy zwykle obrażają swoje żony lub dziewczyny, robią to, nieco paradoksalnie, w ramach szerszej strategii mającej na celu powstrzymanie ich przed wyjazdem do kogoś innego - co psychologowie ewolucyjni nazywają „utrzymywaniem partnera”.

Steve Stewart-Williams i koledzy poprosili 245 mężczyzn (średni wiek 29 lat) o zgłoszenie, ile razy w ostatnim miesiącu obrazili swojego partnera, używając jednego lub więcej przykładów z listy 47 zniewag, ułożonych w 4 kategorie: zniewagi fizyczne, zniewagi na temat wartości osobistej lub zdolności umysłowych (np. „nazwałem mojego partnera idiotą”), oskarżeń o niewierność seksualną i odstępstwa od ich wartości jako osoby (np. „Powiedziałem mojemu partnerowi, że nigdy nic nie wyniesie”).

Mężczyźni zostali również poproszeni o zgłoszenie stosowania 104 zachowań polegających na zatrzymywaniu partnera, takich jak to, czy stali się zazdrośni, gdy ich partner wyszedł bez nich i czy sprawdzili, gdzie ich partner powiedział, że będą w danym momencie.

Mężczyźni, którzy bardziej obrażali swoich partnerów, również częściej angażowali się w zachowania związane z utrzymywaniem partnera. Podobne skojarzenie stwierdzono w drugim eksperymencie, w którym oddzielna próba 372 kobiet została poproszona o określenie, jak często ich partnerzy obrażali ich i jak często angażowali się w zachowania związane z utrzymywaniem partnera. Badacze stwierdzili, że obelgi mogą pełnić funkcję zatrzymania partnera, sprawiając, że „kobieta czuje, że nie może zapewnić sobie lepszego partnera, w wyniku czego rzadziej ucieka ze związku”.

Wcześniejsze badania wykazały, że mężczyźni, którzy angażują się w zachowania związane z utrzymywaniem partnera, częściej są agresywni wobec swoich partnerów. To badanie wydaje się wspierać te badania, pokazując, że tacy mężczyźni również częściej używają czegoś, co można uznać za przemoc werbalną.

Naukowcy stwierdzili, że przyszłe badania powinny również koncentrować się na zakresie wykorzystania przez kobiety obelg kierowanych przez partnerów i funkcji, jaką pełnią.

3 lubi to
4
11
4 komentarzy

anka_gor
0

👍

odpowiedz

stomatostudent

NieTylkoBestsellery

anka_gor
0

👍

odpowiedz

stomatostudent

NieTylkoBestsellery

Zobacz niesamowite filmy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda