Ciekawostki i zaskakujące fakty o miesiączce
10.02.2020

Ciekawostki i zaskakujące fakty o miesiączce

autor
Przedstawiam kilka zaskakujących faktów na temat miesiączki o których mogłaś nie wiedzieć. Jeżeli jesteś ciekawa zapraszam do przeczytania artykułu :)

#1 MIESIĄCZKA KOSZTUJE
Wystarczy włączyć na chwilę telewizor lub wybrać się do pierwszego lepszego centrum handlowego, by uświadomić sobie, że kobieca menstruacja to prawdziwy biznes. Producenci wkładek i innych wynalazków zabezpieczających przed poplamioną bielizną czerpią z tego ogromne zyski. Naukowcy obliczyli, że statystyczna kobieta w ciągu całego życia zużywa... 11 tysięcy tamponów, podpasek itp. Nawet nie próbujcie tego przeliczać na pieniądze, bo szkoda nerwów.


#2 MASZ MNIEJSZE POWODZENIE
Kilka lat temu w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono ciekawy eksperyment. Grupa mężczyzn miała określić, z którą kobietą umówiliby się najchętniej. Wyłącznie na podstawie... zapachu jej koszulki. Okazało się, że w czasie owulacji nasz naturalny zapach jest bardziej słodki. W czasie miesiączki robi się wręcz nieprzyjemny i odstrasza. To kolejny dowód na to, że w relacjach damsko-męskich wciąż chodzi o przedłużenie gatunku. Nie wspominając o tym, że w czasie okresu jesteśmy drażliwe i randki nam nie w głowie.

#3 ODZYWA SIĘ TWÓJ ZAKUPOHOLIZM
Tym razem nie dokładnie o miesiączkę chodzi, ale o nasz cykl. Badania wykazały, że dokładnie 10 dni przed okresem mamy największą skłonność do wydawania pieniędzy na rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujemy. Jesteśmy rozluźnione, bo poprzednia menstruacja już dawno za nami, a równocześnie czujemy napięcie, bo wiemy, że zbliża się kolejna. Najczęściej odreagowujemy właśnie na zakupach. Radość trwa krótko. Wyciąg z konta nie pozostawia wątpliwości, że znowu przesadziłyśmy.


#4 Kobiety, u których krwawienia są obfite, mogą zapaść na anemię.
 W trakcie obfitych miesiączek organizm traci duże ilości żelaza. Niedobór tego pierwiastka w organizmie może doprowadzić do niedokrwistości. Anemię można dzięki badaniu morfologii krwi.


#5W trakcie menstruacji trudniej się zarazić wirusem HIV.
 W czasie okresu szyjka macicy jest rozwarta. Taka sytuacja ułatwia zakażenie nie tylko wirusem HIV, ale także innymi chorobami zakaźnymi, np. żółtaczką.


#6 Kobieta, która nie zaczęła miesiączkować między 16. a 17. rokiem życia powinna poddać się diagnostyce lekarskiej.
 Tylko specjalista jest w stanie stwierdzić, jakie są dokładnie przyczyny takiego stanu. Nie warto jednak martwić się na zapas. Duży wpływ na wiek, w którym kobieta zaczyna miesiączkować mają uwarunkowania genetyczne, tryb życia, a nawet sposób odżywiania.


#7 Podczas miesiączki nie powinno się stosować leków przeciwbólowych.

Nie jesteśmy skazane w tych dniach na ból i cierpienie. Szczególnie w pierwszych dniach miesiączka bywa niezwykle bolesna. By móc normalnie funkcjonować warto stosować leki rozkurczowe wydawane bez recepty. Jednak jak zawsze, nie wolno przesadzać z ich ilością


#8 W czasie miesiączki nie wolno sie opalać ani pić alkoholu

Nadmiar słońca i nadużywanie alkoholu w ogóle nie sprzyjają zdrowiu. Podczas menstruacji mogą one dodatkowo spowodować bardzo obfite krwawienie, a niekiedy nawet krwotok. Lekarze zalecają w tym czasie spacery albo leżakowanie w półcieniu. Na pewno nie zaszkodzi natomiast kieliszek wina wypity do kolacji. Zdecydowanie niedopuszczalne jest picie alkoholu w pełnym słońcu!


#9 Miesiączka nie chroni przed zajściem w ciążę

Okres nie chroni przed ciążą. Jest ona wprawdzie mało prawdopodobna, bo do uwolnienia jajeczka dochodzi w połowie cyklu. Jednak całkowicie nie można wykluczyć takiej ewentualności.


#10 Obfite krwawienia mogą świadczyć o mięśniakach
 
O obfitych krwawieniach mówimy wtedy, gdy kobieta zużywa w ciągu dnia ponad 10 podpasek. Mogą one być spowodowane mięśniakami macicy, ale także torbielami jajnika lub zapaleniem narządu rodnego. Duża utrata krwi grozi m.in. anemią, więc w porozumieniu z lekarzem dobrze jest przyjmować preparaty krwiotwórcze – żelazo, witaminę B12. Trzeba też ograniczyć zażywanie środków przeciwbólowych zawierających kwas acetylosalicylowy. Należy unikać ciężkiej pracy oraz skrupulatnie przestrzegać zakazu intensywnego opalania się (także w solarium), picia mocnego alkoholu, kawy i coli.

#11 Podczas miesiączki nie wolno farbować włosów i robić trwałej

Taka jest opinia fryzjerek. Tłumaczą ją one w ten sposób, że podczas okresu gruczoły w skórze głowy wydzielają więcej łoju, więc włosy gorzej przyjmują farbę. Podlegają także przemianom biochemicznym (za co odpowiada podwyższony poziom progesteronu), które utrudniają ich skręcanie.

#12 Cykle miesiączkowe kobiet pracujących razem nie synchronizują się

Też słyszałyśmy opowieści o synchronizujących się okresach i nawet nam się podobała taka idea, bo to byłoby wygodne: zawsze jest od kogo pożyczyć tampon czy no-spę. Niestety. Mit ten powstał w latach 70. po artykule w piśmie „Nature”. Niestety, późniejsze badania nie potwierdziły tej zależności, lepiej więc zawsze mieć w torebce własny zestaw awaryjny.

5 lubi to
0
30
0 komentarzy

Zobacz niesamowite filmy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda