13 wspaniałych atrakcji na Hawajach
27.11.2019

13 wspaniałych atrakcji na Hawajach

Zastanawiasz się może co jest ciekawego na Hawajach? W tym artykule opowiem o atrakcjach na tym jakże cudownym miejscu. Zapraszam.

1. Pływanie z rekinami na wyspie Oahu

Ta atrakcja przyciąga naprawdę mnóstwo turystów!
To co prawda rozrywka dla odważnych, mimo to warta polecenia podczas wycieczki na Hawaje. To właśnie tutaj najczęściej można spotkać żarłacza tygrysiego, który nazwę zawdzięcza plamom na grzbiecie układającym się we wzór przypominający tygrysi. Do wyboru są wycieczki oferujące obserwację rekinów wewnątrz klatki, która jest zanurzana w oceanie lub swobodnie – wówczas jednak w wodzie jest obecny specjalista, który obserwuje zachowanie zwierząt. Zazwyczaj jest to nurkowanie z rurką, maską i płetwami, a więc snorkeling. Oprócz rekinów można także zobaczyć delfiny, wieloryby (od grudnia do maja), żółwie, nie wspominając o rybach (w tym latających). W czasie rejsu łodzią do miejsca, w którym wejdziecie do wody, przewodnicy opowiadają o rekinach i innych morskich stworzeniach, które można tu spotkać.

2.Surfowanie na plaży Waikiki Beach

Plaża w miejscowości Waikiki to najsłynniejsza plaża Hawajów i zarazem jedna z najsłynniejszych tropikalnych plaż na świecie. Wypoczywali tutaj jeszcze hawajscy królowie, zanim państwo zostało jednym ze stanów USA. Wybrzeże jest idealne do uprawiania surfingu ze względu na kształt i wielkość fal, zwłaszcza dla początkujących surferów. Można tu bez problemu pożyczyć cały sprzęt potrzebny do surfingu, bodyboardingu, snorkelingu i nurkowania, a także zapisać się na lekcje z doświadczonymi instruktorami. Waikiki nie jest jednak miejscem dla szukających ciszy, spokoju i nielubiących tłumów – plaża jest zawsze oblegana. W zamian oferuje bogaty wybór nadbrzeżnych barów, w których można posłuchać hawajskiej muzyki, zobaczyć tutejszy taniec hula i sączyć drinki.

3. Odwiedź kolorowe China Town w Honolulu

 Dzielnica, gdzie niegdyś awanturowali się łowcy wielorybów, została założona przez Chińczyków przypływających na Hawaje najpierw do pracy na plantacjach cukru, potem zostających handlarzami i zakładającymi tu sklepy. Targi w tej dzielnicy są zresztą nadal warte odwiedzenia dla zakupu świeżych owoców i lei – hawajskich wieńców i girland zrobionych z kwiatów. Przy Bethel Street znajduje się Hawaii Theatre Center oferujący szeroki wachlarz rozrywki – od przedstawień przez wodewile po koncerty. Bethel Street jest także (razem z Nuuanu Avenue) wartą odwiedzenia ulicą ze względu na znajdujące się tutaj galerie sztuki. Przy Cultural Plaza – Placu Kulturalnym – znajduje się wiele restauracji i sklepów z książkami. Z historią dzielnicy można zapoznać się w  Hawaiian Chinese Multicultural Museum & Archives. Warto odwiedzić także Foster Botanical Garden – ogród botaniczny, gdzie rośnie hawajska palma loulu (najprawdopodobniej wyginęła, dlatego raczej nie zobaczymy jej gdzie indziej). Jeśli ktoś jest zainteresowany wycieczką z przewodnikiem po tej okolicy, organizuje je Hawaii Heritage Center.

4. Schody do nieba – Haiku StairsHaiku Stairs, schody wiodące na szczyt góry Puʻu Keahi a Kahoe, zwane są także Stairway to Heaven – schodami do nieba. Zostały zbudowane podczas II wojny światowej przez marynarkę wojenną podczas budowy tajnej radiostacji, którą umieszczono na szczycie. Radiostacja wysyłała sygnały do okrętów operujących na Pacyfiku.

5.Podziwiaj krajobrazy Kauai podczas lotu helikopteremWyspa Kauai, czwarta pod względem wielkości wyspa hawajska, jest prawdziwym cudem natury. 30% wyspy to parki narodowe lub rezerwaty. Krajobraz Kauai to strome klify, wodospady, kaniony (w tym Kanion Waimea, zwany „Wielkim Kanionem Pacyfiku”)  i dziewicze lasy. Klify wyglądają bardziej jak szczyty górskie – a to wszystko tuż nad brzegiem oceanu. Jeśli nigdy nie mogliście odpowiedzieć na pytanie: „góry czy morze?”, teraz już nie musicie. Krajobrazy wyspy polecamy oglądać z pokładu helikoptera – widoki (i zrobione stamtąd zdjęcia!) zapierają dech w piersiach. Wiele firm oferuje tego typu wycieczki, które trwają około godziny.

6.Zobacz prawdziwy cud natury – wybrzeże NapaliPółnocno-zachodnie wybrzeże wyspy Kauai oferuje bajeczne widoki – góry wznoszące się tuż nad lazurową wodą o kształtach jakby stworzonych na zamówienie, poprzecinane wodospadami, w dodatku gdzieniegdzie zabarwione czerwienią, a w niektórych miejscach zielenią… Wybrzeże tworzy park narodowy i to właśnie w tym miejscu robiono zdjęcia do filmu „Jurassic Park”. Najlepsze miejsce obserwacji to lot helikopterem (patrz wyżej). Inna opcja to wynajęcie kajaka z przewodnikiem (wybrzeże Napali wymaga wiele doświadczenia w kajakowaniu na morzu). Można także wybrać się na trekking i wspinaczkę po wybrzeżu, ale pełna trasa (Kalalau Trail) w jedną stronę to prawie 18 kilometrów. Żeby przejść ją w całości, a także by zatrzymać się na noc na kempingu, wymagane jest wcześniejsze pozwolenie od władz parku narodowego Napali Coast State Wilderness Park. 

7. Zatańcz hula w świątyni bogini Laka – Ka Ulu o LakaW wierzeniach Hawajczyków Laka jest boginią tańca hula. Ten tradycyjny taniec wiązał się z obrzędami religijnymi i dopiero z czasem (wpływ na to miała turystyka) hula zaczął służyć głównie rozrywce. Według legend taniec ten pochodzi właśnie z wybrzeży wyspy Kauai. Na wybrzeżu Napali (plaża Ke’e) znajduje się świątynia (po hawajsku heiau) Ka Ulu o Laka, gdzie wyznawcy wciąż przychodzą, by oddać cześć bogini: tańczą, zostawiają kwiaty i małe prezenty. W przeszłości znajdowała się tu najbardziej prestiżowa szkoła tańca hula. Częścią obrzędu zakończenia nauki było przepłynięcie określonego dystansu oceanu. U wybrzeży Ke’e żył wówczas – jak wierzono – rekin, który wyczuwał i pożerał studentów nieposłusznych zasadom szkoły (dało się oszukać nauczyciela i innych uczniów, ale nie rekina!). To święte miejsce dla Hawajczyków – nie można stamtąd niczego zabierać (włączając kamienie), ani wspinać się na otaczające skały. Jeśli wcześniej pobieraliście lekcje tańca hula, dostępne w wielu miejscach na Hawajach, możecie wypróbować tutaj nowo nabytych umiejętności.

8.Zachwyć się krajobrazem Kanionu WaimeaKanion Waimea (co po hawajsku oznacza „czerwonawa woda”) po raz pierwszy został nazwany „Wielkim Kanionem Pacyfiku” przez pisarza Marka Twaina. Długi na szesnaście kilometrów kanion mieni się odcieniami czerwieni, brązu i zieleni. Przepływa przez niego największa rzeka wyspy, o tej samej nazwie co kanion – Waimea. W kanionie znajdują się także liczne wodospady, nad którymi w czasie słonecznej pogody formują się tęcze, a w pobliżu rosną lasy. Waimea został ukształtowany przez dwa wulkany, dlatego jego zachodnie ściany są grubsze i niższe od wschodnich. Nawet jeśli widzieliście Wielki Kanion, gwarantujemy, że Wam się spodoba.

9.Zobacz niesamowitą plażę – Glass BeachPołożona na południowym wybrzeżu wyspy Glass Beach – „szklana plaża” nie przypomina innych hawajskich, rajskich plaż. To z powodu nagromadzonych tutaj przy brzegu niezliczonych małych kawałków szkła, które zostały kiedyś wrzucone do oceanu. Od 10 do 30 lat trwa pod wpływem wody przemiana ostrych szkieł w okrągłe, szklane kamyczki, zbierane potem przez turystów. Plaża jest warta zobaczenia, ale ze względu na kamienisty brzeg raczej nie polecamy tu kąpieli.

10.Droga do Hana – przejedź się spektakularnym wybrzeżem wyspy MauiHawajska droga numer 360 prowadząca do miasteczka Hana na wschodnim wybrzeżu Maui to jedna z najpiękniejszych tras, którą kiedykolwiek pojedziecie. Ta część wyspy wiele się nie zmieniła – nie zbudowano tutaj pięciogwiazdkowych hoteli ani pól golfowych. Sama Hana to zresztą najbardziej wyizolowana miejscowość na wyspie Maui, gdzie mieszka zaledwie około tysiąca osób. Droga 360 od miasta Paia do Hany ma długość ponad 80 km, przebiega nad 59 mostami i liczy 620 zakrętów (!). Po drodze można zobaczyć las tropikalny, wodospady, strumyki, drzewa ananasowe, kolorowe i pachnące kwiaty, no i oczywiście ocean. Ta trasa  bez przystanków zajmuje około dwóch godzin.

11.Zobacz wieloryby podczas rejsu u wybrzeży MauiJeśli Wasza podróż po Hawajach przypadnie między grudniem a majem, możecie zaobserwować  wieloryby (fałdowce), które przypływają tu wtedy z zimnej Alaski i rodzą potomstwo. Można popatrzeć, jak mama-wieloryb uczy dzieci ruszać ogonem i posłuchać dźwięków, jakie wydają członkowie rodziny. Ich śpiew może być słyszalny z odległości nawet 19 kilometrów! Wieloryby, które tu zobaczycie, są piątymi jeśli chodzi o wielkość zwierzętami na Ziemi i znajdują się pod ochroną. Dorosły osobnik osiąga wagę sześciu słoni!Wieloryby można obserwować z wielu miejsc, nawet plaży (zwłaszcza w Kihei i Wailea w centralnej części wyspy oraz Paia i Ho’okipa Beach Park na północnym wybrzeżu). Dobre miejsce to droga Highway 30 na zachodzie wyspy, między Ma’alaea i Lahaina. Jednak najlepszą opcją jest zdecydowanie wypłynięcie w morze, by zobaczyć te urocze ssaki z bliska. Taką wycieczkę (połączoną ze snorkelowaniem) oferuje na Maui wiele firm.

12.Spróbuj egzotycznych owoców na jednym z targów na MauiWyspa Maui jest samowystarczalna, jeśli chodzi o produkcję żywności. Będąc tu, można bez ograniczeń żywić się tylko produktami produkowanymi na miejscu. Poławiacze i sprzedawcy ryb i owoców morza, producenci mięsa karmiący zwierzęta wyłącznie roślinami, ponad 13 rodzajów hodowanych awokado, firma hodująca ananasy, która istnieje nieprzerwanie od początków XX wieku, sery, wyroby delikatesowe…  To wszystko jest dostępne na lokalnych targach. Najbardziej znany z nich, z najdłuższą tradycją, to niewątpliwie Upcountry Farmer’s Market zlokalizowany w Kulamalu Town Center, otwarty w soboty od 7 do 11. Jednak bez trudu znajdziecie lokalne targi właściwie w każdym zakątku wyspy.

13.Odwiedź Park Narodowy Wulkanów Hawai i zobacz lawę wpływającą do oceanuTen park narodowy jest wyjątkowy: znajdują się tu dwa aktywne wulkany – Mauna Loa i Kilauea. Kilauea jest najmłodszym i obecnie najbardziej aktywnym ziemskim wulkanem. Jej erupcje nie wyglądają typowo – nie są to gwałtowne eksplozje: lawa wypływa z wulkanu, spływając do morza i obficie parując. Widok zastygłej lawy jest niesamowity. Podczas wycieczki do Parku Narodowego Wulkanów macie spore szanse zobaczyć to zjawisko. W pobliże tego miejsca organizowane są także wycieczki rowerowe. W centrum turystycznym parku znajduje się muzeum, gdzie można posłuchać o znajdujących się tutaj wulkanach i oglądnąć film, a także zapoznać się z harmonogramem wędrówek po parku (z przewodnikiem). W wierzeniach Hawajczyków Kilauea jest domem bogini Pele – patronki wulkanów i ognia, stworzycielki hawajskich wysp. To ona decyduje, jak zachowa się wulkan.

14.Wybierz się na przejażdżkę wybrzeżem HamakuaWybrzeże Hamakua urzeka krajobrazem bujnych lasów tropikalnych, wodospadów i zielonych dolin, a także plaż z czarnym, wulkanicznym piaskiem. Zacznijcie trasę w Hilo. Po drodze możecie zatrzymać się w  ogrodzie botanicznym Hawaii Tropical Botanical Garden, gdzie rośnie ponad 2000 gatunków roślin. Jadąc dalej, na zachód od trasy znajduje się Park Narodowy Wodospadu Akaka z dwoma wodospadami: Akaka (ma 130 metrów wysokości) i Kahana. Potem macie szansę odwiedzić jeszcze jeden ogród botaniczny: Botanical World Adventures oraz muzeum kolejowe – Laupahoehoe Train Museum. Głodni? Przekąście coś w miasteczku Honokaa, gdzie miejscowy targ oferuje także hawajskie rękodzieło. Na końcu trasy czeka Waipi’o Valley Lokout z punktem widokowym na dolinę Waipio. Dolina była w przeszłości politycznym i religijnym centrum Hawajów i do dzisiaj zwana jest „Doliną Królów”. Te czasy bezpowrotnie minęły i dzisiaj dolinę zamieszkuje jedynie około 100 osób.

[i]Mam nadzieję, że się spodobało. Możesz zostawić coś po sobie na dole

4 lubi to
0
39
0 komentarzy

Zobacz niesamowite filmy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda