STOSUJESZ MASKI W PŁACHCIE? UWAGA! SĄ SZKODLIWE!
05.11.2019

STOSUJESZ MASKI W PŁACHCIE? UWAGA! SĄ SZKODLIWE!

Maski w płachcie cieszą się ogromną popularnością. Ich stosowanie jest bardzo wygodne. Niestety, zużyte maski trafiają do mórz i oceanów. Co więcej, kupujemy je coraz częściej, co powoduje jeszcze większą produkcję śmieci. Jak temu zapobiec?
Szkodliwe maski w płachcie

Dla wielu z nas idealny wieczór to ten z kubkiem herbaty, ulubionym serialem i właśnie maską w płachcie. To prosty sposób na pielęgnację. Dodatkowo, maski w płachcie kuszą rozmaitymi wzorami, wyglądają zabawnie, często nawiązują do aktualnych świąt czy wydarzeń. 

Na świecie zapanowała obsesja na punkcie koreańskiej pielęgnacji. Każda z nas z pewnością choć raz skusiła się na maskę w płachcie. Maseczki odgrywają istotną rolę w dbaniu o urodę. Niestety, ale istnieje także druga, znacznie gorsza strona medalu. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że stosowanie masek pielęgnacyjnych niekorzystnie wpływa na środowisko. Rocznie do Bałtyku trafia aż 1,5 tony soczewek kontaktowych. Wiele osób wyrzuca je po prostu do toalety. Podobnie dzieje się ze zużytymi maskami. Nawet wtedy, gdy wyrzucamy maseczki do kosza, produkt i tak zaśmieca naszą planetę. 
./uploads/jeilliebean/cbb51b73258c6dc3fd589c2340aecfbe.jpeg
Czy warto stosować maseczki w płachcie?

Większość maseczek w płachcie kosztuje niewiele. To dlatego decydujemy się na ich zakup w ilości hurtowej. Nie ulega wątpliwości, że oczyszczają, nawilżają i odświeżają cerę. Wszystkie te atuty sprawiają, że nie zwracamy uwagi chociażby na to, jak zapakowane są maski w płachcie. Nasączone esencją maseczki trafiają do opakowań zrobionych z plastiku i aluminium. Co istotne, nie zawsze są wykonane z bawełny! Bardzo często zdarza się, że na twarz nakładamy produkt z plastiku. 

Mikrofibra jest syntetyczną tkaniną. Dodatkowo, niektóre materiałowe płachty są owinięte plastikowym arkuszem. Kupując kilka maseczek, znacząco zwiększamy produkcję śmieci. Te z kolei trafiają na wysypiska lub... do mórz i oceanów. Jak podaje amerykańska Agencja Ochrony Środowiska, pojemniki i opakowania stanowią ogromną część odpadów stałych w Stanach Zjednoczonych. Zaledwie w 2015 roku wytworzono 77,9 milionów ton odpadów opakowaniowych! To było jeszcze zanim maski w płachcie stały się tak popularne...
./uploads/jeilliebean/47f8a5b4cebd704ecfbb3306de1399e1.jpg
Co możemy zrobić?

Jeśli lubimy stosować maski w płachcie, nie musimy z nich rezygnować. Ważne, aby wybierać produkty wykonane z bawełny, które możemy dodać do kompostownika. Uważnie czytajmy skład. Nie zawsze produkt jest stuprocentowo organiczny, a przecież celem kompostownika jest wytworzenie zdrowego nawozu bez chemicznych związków. 

Możemy także kupować maski w płachcie w dużych opakowaniach po kilka sztuk. Obniża to ślad ekologiczny. Podobnie powinnyśmy postępować przy zakupie płatków pod oczy. Zawsze możemy także wybierać maseczki w słoikach lub tubkach. Na rodzimym rynku działa wiele marek oferujących naturalne kosmetyki.
7 lubi to
1
2004
  • udostępnij
1 komentarzy

wiktoria-sobanska
2

ciekawy artykul 
 

odpowiedz

wiktoria-sobanska
2

ciekawy artykul 
 

odpowiedz

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda