Przesądy, w które wierzy większość z nas
09.10.2019

Przesądy, w które wierzy większość z nas

Większość przesądów raczej odchodzi już w zapomnienie, ale jednak są takie w które bardzo duża część z nas wierzy. Sprawdźcie jakie przesądy są najpopularniejsze.

1. Przechodzenie pod drabiną przynosi pecha

Od czego się to w ogóle wzieło? A no ten przesąd wywodzi się z dawnych wierzeń, według których na głowie człowieka siedział opiekuńczy duch – przechodząc pod drabiną, można było go strącić, a wtedy nieszczęście gotowe. Niektórzy uważają, że wywodzi się to z chwrześcijaństwa – rozstawiona drabina tworzy trójkąt, a jego naruszenie to bluźnierstwo. Dlaczego? A no dlatego, że kojarzy się on z Trójcą Świętą. Ostatnia teoria mówi, że strach przed przechodzeniem pod drabiną wynikał z jej podobieństwa do szubienicy

2. Odpukać w niemalowane 

Pochodzi to ze starych wierzeń dotyczących dobrych duchów mieszkających w drzewach – dotykanie kory miało przynosić szczęście. W chrześcijaństwie takim ochronnym symbolem jest drewniany krzyż. Inna teoria to taka, że nasi przodkowie stukali w drewnianą deskę, na której leżał zmarły, by odstraszyć czarta czyhającego na ludzką duszę. 

3. Zawracanie

Kiedyś wierzono, że przerwanie rozpoczętej podróży spowoduje, że będzie ona przebiegała pechowo. Dlatego niektórzy, gdy zapomną z domu czegoś ważnego i muszą po to wrócić, przysiadają na chwilę i liczą do dziesięciu albo obracają się kilka razy wokół własnej osi. 

4. Witanie się przez próg

Próg to nie tyko kawałek deski w drzwiach. Ma on znaczenie symboliczne – to granica oddzielająca bezpieczny dom od złego świata zewnętrznego. Dlatego, gdy dwie osoby podawały sobie dłonie przez próg, istniało ryzyko, że złe moce z zewnątrz zostaną przeniesione do domu

5. Wstanie lewą nogą

Do dziś mówimy, że ktoś wstał lewą nogą. Postawienie lewej nogi miało przynosić pecha i ogólnie miało spowodować, że cały dzień będzie nieudany, a humor będzie kiepski. Teraz może już nie wierzymy w to tak bardzo jak kiedyś, ale jednak często się słyszy, że ktoś wstał lewą nogą. Ciekawostką jest to, że Chrześcijanie wierzą, że prawa strona jest stroną raju i zbawionych (oni właśnie zasiądą po prawicy Boga podczas Sądu Ostatecznego), a lewa – piekła i potępionych.

6. Znalezienie monety

Gdy zobaczysz monetę na chodniku, podnosisz ją, chuchasz i wkładasz do portfela? Wiele osób tak robi, wierząc, że to przyniesie im powodzenie oraz pomnoży zawartość portfela. Źródła tego przesądu należy szukać w dawnych wierzeniach, zgodnie z którymi uważano metal za dar zesłany przez bogów. Warto wspomnieć o zwyczaju chuchania na znalezione pieniądze. Ci, którzy to robią, przekonują, iż ta czynność powoduje „przyciągnięcie” kolejnych pieniędzy. 

7. Kominiarz przynosi szczęście

Przyznać się kto łapie się za guzik jak widzi kominiarza? Jednym z wyjaśnień tego przesądu jest fakt, że gdy dawniej kominiarz pojawiał się we wsi, gospodynie podbiegały do niego i ciągnęły go za guziki. Dlaczego? Bo każda chciała, by najpierw przyszedł do jej domu – póki nie jest jeszcze cały brudny od sadzy. To gospodarstwo, które wygrało „walkę” o kominiarza, cieszyło się potem szczęściem i pomyślnością.

8. Powiedzenie komuś kto kichnie 'na zdrowie'

Przypuszczam, że nie wiedzieliście nawet, że to zabobon. Teraz jest to raczej życzliwe powiedzonko, ale dawniej wierzono, że gdy ktoś kichnie, jego dusza może opuścić ciało, proszono więc Boga o interwencję. Natomiast starożytni Rzymianie uważali, że podczas tej czynności z organizmu człowieka były wyrzucane złe duchy. Dlatego nie prosili bogów o pomoc, lecz gratulowali szczęśliwcowi, że pozbył się szkodliwych „gości”. Kolejnym faktem jest morowa plaga, która w VI wieku dziesiątkowała ludność Europy. Zarażeni m.in. kichali. Papież Grzegorz I powiedział, że choremu, który kichnie, należy odpowiedzieć „Na zdrowie!” – miała być to prośba do Boga o pomoc i ochronę.

9. Nie otwieraj parasola w pomieszczeniu

Może nie wszyscy ten zabobon znają, bo nie jest tak popularny, ale jednak niektórzy wierzą, że jeśli otworzysz parasol przed wyjściem na zewnątrz, pech będzie „padał” na Ciebie.

10. Nie kładź torebki z portfelem w środku na ziemi, bo pieniądze uciekają

Wiele z nas trzyma torebkę (z portfelem w środku) na szafce, komodzie czy na krześle. Umieszczenie portmonetki lub portfela na podłodze oznacza, że zostaniesz bez grosza. Dlatego lepiej nie kładź swojej torebki z pieniędzmi na podłodze.

Oczywiście mogłabym wymienić same popularne przesądy o zbitym lustrze, rozsypanej soli, piątku 13-ego czy o czarnym kocie przebiegającym przez drogę. Jednak wybrałam kilka przesądów bardziej jak i mniej znanych, bo to wydaje mi się ciekawsze. A teraz przyznajcie się, w który wierzycie? ;>

21 lubi to
2
890
2 komentarzy

aga_88
0

:)

odpowiedz

Niedoskonała
0

Nie miałam pojęcia, z czego się wywodzi "odpukać w niemalowane", czy o zawracaniu! Bardzo ciekawy wpis, choć zabrakł mi w nim kultowego czarnego kota :D

Pozdrawiam!

odpowiedz

aga_88
0

:)

odpowiedz

Niedoskonała
0

Nie miałam pojęcia, z czego się wywodzi "odpukać w niemalowane", czy o zawracaniu! Bardzo ciekawy wpis, choć zabrakł mi w nim kultowego czarnego kota :D

Pozdrawiam!

odpowiedz

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda