5 SPOSOBÓW NA POMOC OSOBOM LGBTQ+ W TWOJEJ SZKOLE
27.08.2019

5 SPOSOBÓW NA POMOC OSOBOM LGBTQ+ W TWOJEJ SZKOLE

Według statystyk osoby LGBTQ+ stanowią do 5 do 10% społeczeństwa, czyli znajdują się w każdej szkole w Polsce i prawdopodobnie w wielu klasach (może nawet w Twojej?). Inna orientacja nie jest jednak wciąż czymś szeroko akceptowalnym, a osoby LGBTQ+ na każdym kroku spotykają się z wyśmiewaniem, przezwiskami i agresją fizyczną. Żeby pomóc, nie trzeba wiele. Sprawdź co zrobić, żeby wesprzeć osoby nie-hetero w Twoim otoczeniu!

Dlaczego wspieranie osób LGBTQ+ jest tak ważne?

Chociaż niektórzy uważają orientację nieheteroseksualną za fanaberię, to kto kogo kocha nie jest niczyim wyborem. Z kolei osoby LGBTQ+ na każdym kroku obrywają za to, jakie są: nie mogą pojawić się publicznie ze swoim chłopakiem/dziewczyną, muszą żyć schowani w szafie. Z tego powodu aż 70% nastolatków LGBTQ+ miewa myśli samobójcze*. Ile z nich postanowi odebrać sobie życie tylko dlatego, że nie radzą sobie z hejtem i presją społeczeństwa? Tego nie wie nikt. Ale to się zdarza regularnie.

*Źródło: M. Świder, M. Winiewski (red.) (2017): Sytuacja społeczna osób LGBTA w Polsce. Raport za lata 2015–2016. Kampania Przeciw Homofobii, Stowarzyszenie Lambda Warszawa, Fundacja Trans-Fuzja, Centrum Badań nad Uprzedzeniami, Warszawa

1. Nie oceniaj / nie wyśmiewaj

./uploads/Raf_faello/718e61d5e65468fc9d2a73ccc43d3548.jpg

Takie to proste, a daje tak wiele pożytku. Jeżeli chcesz pomóc osobie LGBTQ+, przede wszystkim nie wyśmiewaj się z niczyjej orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej - gdyby wszyscy posłuchali tej rady, wszystkie inne nie byłyby aż tak potrzebne.

2. Stań w obronie, kiedy osoba LGBTQ+ jest atakowana

./uploads/Raf_faello/03515983acaa705f8b18e0c4dbe03b6e.jpg

Nie każda przemoc to atak fizyczny - w polskich szkołach znacznie powszechniejsza jest agresja psychiczna. Słuchanie wyzwisk na każdym kroku naprawdę potrafi nadszarpnąć psychikę, ale opór nawet jednej postronnej osoby może sprawić, że atakujący ustąpią.

3. Masz koleżankę lesbijkę? Pod żadnym pozorem nie ujawniaj jej orientacje bez jej zgody!

./uploads/Raf_faello/bffa397a5521e2c688f1a5ff78fd3b88.jpg

Kiedy osoba LGBTQ+ mówi nam o swojej orientacji, jest to oznaka zaufania: takich rzeczy na ogół nie mówi się byle komu. Jeżeli nie powie Ci wyraźnie o tym, że nie ma problemu z tym, żeby wszyscy o niej wiedzieli, nie rozpowiadaj na prawo i lewo o jej orientacji. Pamiętaj, że dopóki osoby LGBTQ+ są wytykane palcami, wyoutowanie może mieć okropne konsekwencje!

4. Nie bój się rozmawiać - gej to nie ufoludek!

./uploads/Raf_faello/2d9a18989249df0ba3a6cce07c166ec1.jpg

Wiele osób LGBTQ+ z powodu ciągłych ataków zamyka się w sobie. W takiej sytuacji każdy najmniejszy gest z Twojej strony - choćby krótka rozmowa - może być wielkim wydarzeniem. Nie zapominaj, że gej czy lesbijka nie pochodzą z innej planety! Również mają zainteresowania, słuchają tej samej muzyki i oglądają te same seriale co Ty. A może poznasz nowego przyjaciela/nową przyjaciółkę?

5. W razie problemów nie bój się reagować!

./uploads/Raf_faello/82a83135382edb920d008b28928d0a30.jpg

Od wyzwisk i przepychanek bardzo niedługa droga do poważniejszych zdarzeń, jak chociażby silne pobicie czy próba samobójcza. Jeżeli zauważysz niepokojącą sytuację w Twojej klasie/szkole, nie bój się reagować. Poproś swoich najomych o pomoc i wspólnie porozmawiajcie z nauczycielem czy pedagogiem. Możecie podjąć ten temat podczas godziny wychowawczej - wówczas nauczyciel MUSI coś zrobić. Pamiętajcie, że od Waszej determinacji może zależeć czyjeś życie!

I najważniejsze: pamiętaj, że orientacja lub tożsamość płciowa to tylko jedna cecha

I to wcale nie dominująca. Osoby LGBTQ+ to też ludzie: mają swoje pasje i zainteresowania, być może również są świetni z historii i nie radzą sobie z matematyką. Pamiętaj, że orientacja seksualna nie jest cechą pierwszoplanową - a nieheteronormaywnych znajomych traktuj przede wszystkim jak ludzi: dokładnie tak, jak traktujesz swoich heteroseksualnych znajomych.

17 lubi to
5
498
5 komentarzy

Toshi_duff
0

Niby proste, a dla niektóych i tak zbyt trudne :/

odpowiedz
Raf_faello
0

dlatego trzeba mówić o tym głośno!! :-*

Odpowiedz

Raf_faello
0

Proste, prawda? ;)

odpowiedz

aneczkai
0

:D

odpowiedz
Raf_faello
0

8-)

Odpowiedz

Toshi_duff
0

Niby proste, a dla niektóych i tak zbyt trudne :/

odpowiedz
Raf_faello
0

dlatego trzeba mówić o tym głośno!! :-*

Odpowiedz

Raf_faello
0

Proste, prawda? ;)

odpowiedz

aneczkai
0

:D

odpowiedz
Raf_faello
0

8-)

Odpowiedz

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda