Muffinki
13.03.2019

Muffinki

autor
Czy Ty w ogóle wiesz czym naprawdę są muffinki?

Niektórzy nazywają je babeczkami, ale to błąd. Bo muffiny to przerośnięte bułki, a babeczki to miniatury ciast. I tak jak z babeczkami, coś takiego jak jeden słuszny przepis na muffinki po prostu nie istnieje. Istnieje wspólna baza, w której skład, w odróżnieniu od przepisów na klasyczne słodkie ciasta i ciasteczka, wchodzi olej.

Pierwszy przepis na muffinki
Muffiny możemy podzielić na dwa rodzaje – mniej popularne, ale powstałe już w 18 wieku brytyjskie muffinki (flatbread muffins) oraz bardziej popularne amerykańskie (quickbread muffins). Pierwsze nawet w wyglądzie bardziej przypominają bułeczki niż ciasta i tak są stosowane. Muffinki angielskie to częsty dodatek do śniadań w krajach postkolonialnych, gdzie jada się je zarówno na słodko jak i na słono. Dodatki jednak nakłada się na nie samodzielnie. Zupełnie jak na popularne u nas kajzerki.
Przepis na muffinki amerykańskie albo po prostu na muffinki powstał aż prawie sto lat później niż na muffinki angielskie. Muffinki amerykańskie są raczej słodkie, chociaż zdarzają się również ich wytrawne odmiany. W tych ciasteczkach czy jak kto woli bułeczkach składniki zanurzone są w cieście, a same ciasto wyrośnięte i często podawane w papilotkach.

Mąka muffinkowa
Nie ma jednej mąki, która byłaby podstawą każdego przepisu na muffinki. Jak wspominaliśmy na początku, przepis na muffinki wyróżnia głownie to, że do ciasta dodawany jest olej. Przez to gotowy wypiek bardziej przypomina konsystencją bułeczkę niż inny wyrób cukierniczy. Do muffinek można użyć zarówno mąki tortowej, jak i mąki orkiszowej… Bo jak już wspominaliśmy – muffinka to trochę taka bułeczka. A bułeczka może być i słodka, i przygotowana na zdrowo - np. pełnoziarnista.

Prosty przepis na muffinkę
Wśród receptur na muffinkę znajdziesz przepis na muffinki z kokosowym kremem albo takie z ciasta marchewkowego czy z muesli. Rozejrzyj się dobrze, a nawet jeśli teraz myślisz, że nie przepadasz za muffinkami, to szybko się do nich przekonasz. Wypieki przygotowywane samodzielnie i z sercem smakują przecież zdecydowanie lepiej!

Czy muffinki mogą być zdrowe?
Jak wspominaliśmy bazą muffinków może być dowolna mąka, a one same wcale nie muszą być słodkie, a równie dobrze mogą być wytrawne. Podstawą muffinków może nawet być nawet mąka typ 750 czy mąka typ 2000. Jeśli użyjesz takiej mąki jest duże prawdopodobieństwo tego, że stworzysz coś może niekoniecznie czule pieszczącego Twoje kubki smakowe, ale za to sycącego i wspomagającego pracę Twojego układu trawiennego. Jeśli brzmi to dla Ciebie nieźle, zajrzyj do naszej sekcji ze zdrowszymi przepisami. Mamy tam przepis, który łączy potrzeby fana muffinków z potrzebami fana zdrowego żywienia.

17 lubi to
2
259
2 komentarzy

aniaaniaaniaania
0

mniam :D 

odpowiedz

szczebaktrenuje

aniaaniaaniaania
0

mniam :D 

odpowiedz

szczebaktrenuje

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda