Kurkuma – antyoksydanty na wyciągnięcie ręki
08.07.2019

Kurkuma – antyoksydanty na wyciągnięcie ręki

 

Rośliny i pochodzące z nich produkty służą ludzkości od tysiącleci nie tylko jako pokarm. O leczniczej sile ziół wiadomo od dawna, a dzisiejsze badania przeprowadzane przy pomocy nowoczesnego sprzętu dostarczają coraz to nowych dowodów na skuteczność babcinych receptur. Wśród nich jest również kurkuma – dalekowschodnia przyprawa, która od kilku lat zdobywa coraz większą popularność nie tylko wśród miłośników indyjskiej kuchni.

 

Pomarańczowy korzeń znany od stuleci

Warto wiedzieć, że nazwa „kurkuma”, która odnosi się do samej przyprawy, pochodzi od łacińskiej nazwy rośliny, zwanej po polsku Ostrzyżem. Proszek pozyskuje się z jej kłączy i zawiera charakterystyczny, pomarańczowy barwnik. Co ciekawe nie jest on rozpuszczalny w wodzie tylko w alkoholu lub tłuszczach. Jako przyprawa jest składnikiem między innymi popularnej mieszanki curry – powszechnie używanej w Indiach, ale obecnie chętnie dodawanej do potraw na całym świecie.

Lecznicze właściwości kurkumy były przez indyjską medycynę ludową wykorzystywane już od co najmniej XIX wieku. Powszechnie używano jej do łagodzenia dolegliwości żołądkowych oraz jako środek antyseptyczny, przyspieszający gojenie się ran, a także w chorobach pęcherzyka żółciowego. Obecnie, badania naukowe potwierdziły jej działanie, nie tylko antybakteryjne, ale również przeciwwirusowe i grzybicze. Ze względu na dobroczynne właściwości, współcześnie próbuje się zbadać jej zastosowanie w leczeniu takich chorób jak między innymi reumatoidalne zapalenie stawów. Ponadto, znane jest skuteczne działanie wyciągu z kurkumy w celu ochrony przed działaniem wolnych rodników. Antyoksydanty zawarte w kurkumie neutralizują ich działanie przez co nasz organizm jest chroniony, a procesy starzenia się komórek zostają znacznie spowolnione. To może mieć korzystny wpływ na zablokowanie powstawania w naszym ciele komórek nowotworowych.

 

 

Skarb z Dalekiego Wschodu dobry dla naszego zdrowia

Suplementów diety zawierających wyciąg z kurkumy jest sporo na naszym rynku. Warto wybierać produkty wysokiej jakości, których stosowanie przyniesie najlepsze efekty. Po czym poznać, że proponowany nam produkt jest dobry? Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na poziom substancji czynnych zawartych w ekstrakcie czyli kurkuminoidów.

Warto rozważyć wprowadzenie wyciągu z kurkumy np. marki Herbaya do swojej codziennej diety. Zwłaszcza współcześnie, kiedy powietrze którym oddychamy jest zanieczyszczone, a nasza wątroba bywa przeciążona. Wyciąg z kurkumy to nie tylko antyoksydanty, ale również wsparcie dla naszej wątroby, serca i układu odpornościowego.

 

 

  • udostępnij
0 komentarzy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
DDOB

Moda