Picie wody gazowanej może niszczyć zęby! Dlaczego?
27.06.2018

Picie wody gazowanej może niszczyć zęby! Dlaczego?

Lubicie pić wodę? To dobrze! Nawadnianie organizmu jest bardzo ważne – poprawia humor, dodaje energii i wzmacnia działanie systemu komórkowego. Jednak dotyczy to wyłącznie wody niegazowanej. Ta z bąbelkami może działać niekorzystnie na ciało oraz na zęby. Dlaczego i jak?

 

Woda gazowana ma niższe pH od odczynu jamy ustnej. W naszej buzi panuje pH na poziomie ok. 7. Woda z bąbelkami ma za to znacznie mniejszy wskaźnik. Z tego też powodu powoduje demineralizację i erozję szkliwa. Zęby z osłabioną powłoką ochronną są podatniejsze na zniszczenia i zdecydowanie szybciej rozwija się na nich próchnica.

 

 

Oczywiście siła uszkadzania szkliwa przez wodę gazowaną jest o wiele niższą niż przez smakowe napoje gazowane z dodatkami cukrów. Bywa jednak o wiele szkodliwsza od wody niegazowanej. Dlatego wyłącznie taką powinniśmy pić, jeśli chcemy zadbać zarówno o organizm, jak i o zęby. A słodzonych napojów z bąbelkami koniecznie unikać. Pamiętajcie, że takie napoje, jak cola, energetyki i inne słodzone, znacząco niszczą szkliwo, nie tylko ze względu na niski odczyn pH, lecz także cukier.

 

Nie możecie wytrzymać bez wody gazowanej? Pijcie ją podczas posiłków, kiedy ciało produkuje więcej śliny. Ta zneutralizuje kwasowy odczyn i negatywne działanie bąbelkowej wody.

 

 

 

  • udostępnij
2 komentarzy

paulinoowo
0

hmm ciekawe

odpowiedz

happybunny
0

Dzięki!

odpowiedz

paulinoowo
0

hmm ciekawe

odpowiedz

happybunny
0

Dzięki!

odpowiedz

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
DDOB

Moda