Wasze artykuły na DDOB a prawa autorskie – musicie to wiedzieć!
05.06.2018

Wasze artykuły na DDOB a prawa autorskie – musicie to wiedzieć!

Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem, jak licznie piszecie na DDOB. Wiele z Waszych tekstów wprawia nas w osłupienie – macie ogromny talent pisarski! Dlatego tak dużo Waszych postów wyróżniamy, udostępniamy na Facebooku i nagradzamy monetami. Jednak niektóre z artykułów niestety nie zasługują na nasze poparcie. Dlaczego i jakie to teksty?

 

Musicie wiedzieć, że każdego twórcę dotyczą prawa autorskie. Obejmują one zarówno czyjeś artykuły, jak i zdjęcia. To, co znajdziecie w internecie, co zostało przez kogoś napisane lub wykonane (na przykład foto), jest wirtualną własnością autora. Nie możecie bezwolnie kopiować treści i wrzucać jej na DDOB jako swojej. ARTYKUŁY MUSZĄ BYĆ NAPISANE WASZYMI SŁOWAMI. A jeśli już kopiujecie fragment czyjegoś tekstu – umieśćcie go jako cytat (w cudzysłowie).

 

Jeśli chodzi o zdjęcia – w sieci odkryjecie mnóstwo banków z darmowymi fotkami, jak unsplash.com czy pixabay.com. Z tych stron możecie jak najbardziej korzystać i wrzucać ściągnięte fotografie w swoje posty. Inaczej sprawa wygląda ze zdjęciami znalezionymi w necie na innych stronach – objętymi prawami autorskimi. Spodobało Wam się jakieś ekstrafoto w sieci, ale nie pochodzi ono z darmowego banku zdjęć? Możecie je wstawić do swojego artykułu na DDOB, ale pod spodem musicie podpisać autora i źródło obrazu.

 

 

Kopiowanie czyjegoś tekstu lub fotografii z internetu to kradzież! Ktoś  długo pracował nad jakimś artykułem lub zrobił niesamowite zdjęcie, a Wy bez wysiłku sobie je przywłaszczacie. Nie uważacie, że to nie fair? I uwaga! Każdy może bez problemu zweryfikować, czy to Wasze treść/zdjęcie, czy skopiowane/ukradzione – jest mnóstwo programów sprawdzających unikalność artykułów i fotografii. A czasem konsekwencje takiej internetowej kradzieży mogą być nieprzyjemne.

 

Dodatkowo, co Was powinno zniechęcić – skopiowane teksty nie będą ani wyróżniane na Facebooku, ani nagradzane monetami. Nie będzie to dla Was zupełnie opłacalne. ;)

 

Spełnijcie tylko dwa proste warunki – kopiowane treści z internetu umieszczajcie w cudzysłowie, a czyjeś zdjęcia (oprócz tych z banków zdjęć) podpisujcie – autorem i źródłem.

 

I wszyscy będziemy zadowoleni! ;)

 

No i oczywiście piszcie dalej – uwielbiamy Wasze autorskie teksty. <3 Nagrody czekają! ;)

  • udostępnij
0 komentarzy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
DDOB

Moda