Jak nie dać się alergii?
04.06.2018

Jak nie dać się alergii?

Każdy z nas czeka na pierwsze promienie słońca. Dzień jest dłuższy, temperatura wzrasta, a więc coraz dłużej możemy przebywać na świeżym powietrzu – wspólne wyjścia ze znajomymi, spacery bulwarami, randki z naszymi sympatiami – możliwości nie brakuje! Jednak dla alergików jest to jeden z najtrudniejszych okresów w całym roku. Uporczywy katar, kichanie, pieczenie oczu, wyraźne zmiany skórne i wiele innych objawów – to wszystko skutecznie utrudnia osobom cierpiącym na alergie korzystanie z walorów pięknej pogody. Jak więc poradzić sobie z wiosenną alergią?

Kiedyś nikt nie przejmował się alergiami – były one bowiem traktowane z przymrużeniem oka. Aktualnie alergików przybywa w zawrotnym tempie. Szacuje się, że nawet co czwarty Polak może być alergikiem. Dlaczego tak się dzieje? To niewątpliwie jeden ze skutków postępu cywilizacyjnego. Ludzie przesadnie dbają o higienę, izolują się w betonowych miastach od natury, zanieczyszczenia powietrza, nieodpowiednia dieta to tylko niektóre z przyczyn większej zapadalności na alergie. Poznaj wskazówki, które pomogą Ci złagodzić objawy alergii.

 

1. Unikaj miejsc i ogranicz czas, w którym narażasz się na kontakt z alergenami

Staraj się nie przebywać na dworze, gdy stężenie pyłków jest największe, czyli między 5:00, a 8:00 rano oraz pomiędzy 17:00, a 19:00 wieczorem. Unikaj miejsc, w których koszony jest akurat trawnik oraz nie otwieraj okien podczas jazdy samochodem. Podczas spacerów chroń oczy okularami i zakładaj czapkę, a po powrocie do domu umyj dokładnie twarz i dłonie. Unikaj również suszenia ubrań na świeżym powietrzu.

 

 

2. Zrezygnuj z makijażu oczu oraz z kosmetyków o intensywnym zapachu

Zapachowe kosmetyki bardzo często potęgują łzawienie i pieczenie podrażnionych spojówek, dlatego w okresie nasilonego występowania alergenów stosuj je sporadycznie, albo wymień je na inne, bezzapachowe. Uważaj także na intensywne perfumy, balsamy do ciała oraz kremy – one także moją zaostrzyć Twoje dolegliwości. Najlepszym wyborem są kosmetyki hipoalergiczne.

 

 

3. Jabłkowy cud

Regularne jedzenie jabłek może okazać się skuteczne w walce z alergią. Skórki jabłek zawierają bowiem kwercetynę – naturalny barwnik roślinny, silny antyoksydant o właściwościach przeciwzapalnych i antyutleniających, wspomagający pracę układu odpornościowego.

 

 

 

4. Płukanie zatok w walce ze skutkami pylenia

Jeśli najbardziej odczuwasz skutki pylenia drzew i roślin, postaw na tę metodę. Płukanie nosa i zatok przynosowych przy użyciu zestawów, zawierających roztwór soli fizjologicznej i i specjalną butelkę zakończoną aplikatorem, może okazać się bardzo pomocne. Płukanie zatok oczyści jamę nosową z zalegającego śluzu i pyłków. Zabieg ten spokojnie można przeprowadzać w domu.

 

5. Wazelina przed wyjściem na dwór

Przed wyjściem z domu spróbuj posmarować okolice nosa cienką warstwą wazeliny. Tłuszcz wyłapie część pyłków, uniemożliwiając im dalsze wniknięcie do gardła i dróg oddechowych.

 

 

6. Zastosuj odczulanie

Jeśli powyższe sposoby nie pomagają musisz prawdopodobnie poddać się odczulaniu. Odbywa się to poprzez podawanie alergikowi większej ilości alergenów, przez co uodparnia się na czynniku uczulające. Dzięki temu organizm przestaje traktować daną substancję jak wroga i nie uruchamia już mechanizmów obronnych w postaci objawów alergicznych.

  • udostępnij
4 komentarzy

Missalicexx
1

Świetny post ❤

odpowiedz

paulinoowo
1

ja polecam jeszcze olej z czarnuszki

odpowiedz

Lilu02
1

O super porady !

odpowiedz

artivva
0

warto wiedzieć!

odpowiedz

artivva
0

warto wiedzieć!

odpowiedz

Lilu02
1

O super porady !

odpowiedz

paulinoowo
1

ja polecam jeszcze olej z czarnuszki

odpowiedz

Missalicexx
1

Świetny post ❤

odpowiedz

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

[SZOK] WJECHAŁA HULAJNOGĄ W KARTONY I NIE ŻYJE!! TRUDNIEJSZE SPRAWY odc 6
DDOB

Moda