Ile można pić kaw dziennie? Znamy odpowiedź!
24.11.2017

Ile można pić kaw dziennie? Znamy odpowiedź!

 


 

Uwielbiasz pić kawę? Cappuccino, czarna lub biała, latte, espresso. Sezonowa z dodatkami, na przykład z dynią, piernikowymi przyprawami. Ze wszystkich najzdrowsza jest zwykła czarna – zawiera najwięcej aktywnych antyoksydantów, które hamują starzenie się organizmu, eliminując wolne rodniki (na pewno wiele razy o tym słyszeliście). Jednak jeden jej składnik – kofeina – może spowodować więcej problemów, niż dać korzyści. A występuje we wszystkich rodzajach kawy (oczywiście oprócz… bezkofeinowej).

 

 

Ten napój pity w umiarze raczej nam nie zaszkodzi. Czasem przeciwnie (w zasadzie czarna niesłodzona) może pomóc – przyspieszyć metabolizm, poprawić humor, pobudzić (na jakiś czas) czy obniżyć poziom cukru we krwi. Jeżeli jest dobrze wprowadzona do diety, może przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej, a tym samym chudnięcie. Niestety większość z nas pija kawę w nadmiarze. Ile więc powinniśmy jej spożywać, aby sobie nie zaszkodzić? Najnowsze badania wskazują na maksymalnie 1-2 szklanki dziennie – nie można przekroczyć w ciągu doby dawki 400 mg kofeiny.

 

Kawa, choć ma kilka zalet, przecież wypłukuje cenne składniki z organizmu, głównie magnez oraz wapń. Jeśli zbyt często się ją pija, pojawia się ryzyko częstego zmęczenia, senności, zmniejszenia odporności na stres i problemów z zasypianiem. Wiele osób nie wyobraża sobie kawy bez mleka i/lub cukru, które też nie pomagają w dbaniu o organizm. Mogą przyspieszyć… tycie.

 

 

 

Pamiętajcie – nie przekraczajcie 400 mg kofeiny dziennie. I miejcie na uwadze, że ta substancja znajduje się nie tylko w kawie, lecz także w herbacie, napojach energetycznych, coli, gorzkim kakao, a więc w czekoladzie/batonach.

 

Po prostu warto zachować we wszystkim umiar. ;)

  • udostępnij
2 komentarzy

eluminiunek
0

ciekawy wpis

odpowiedz

Glassy
0

👍

odpowiedz

eluminiunek
0

ciekawy wpis

odpowiedz

Glassy
0

👍

odpowiedz

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
DDOB

Moda