Back to school: Moje sposoby na skuteczną naukę   *MEGA ROZDANIE*
05.09.2015

Back to school: Moje sposoby na skuteczną naukę *MEGA ROZDANIE*

 

 

 

Niestety ten moment musiał kiedyś nadejść. Miesiące pełne smutku i depresji niebawem się zaczną... Ee tam! Przecież nie będzie tak źle (ktoś mi kiedyś tak powiedział i już więcej nie pozwoliłam mu szerzyć tej obłudy po świecie). Akurat w tym roku rozpocznę naukę w szkole średniej. Dostałam się do wymarzonego liceum na wybrany przeze mnie profil. Dzisiaj przygotowałam dla Was post o nauce. Uczyńmy z niej także coś pozytywnego, ponieważ w sumie nauka nie jest taka całkiem zła (co ja piszę...). Postanowiłam zdradzić Wam moje sposoby na skuteczną naukę:

 

 

 

 

ZNAJDŹ ODPOWIEDNIE MIEJSCE DO NAUKI

Nie potrafię się uczyć, gdy wokół mnie panuje bałagan. Najlepiej, więc najpierw uporządkować wszystko, znaleźć dobre miejsce i tam zabrać się do nauki. Ważne też, aby wokół panowała cisza i spokój. Wtedy łatwiej jest się nam uczyć. Jeśli komuś to nie przeszkadza, a pomoże w większym zrelaksowaniu się to można również włączyć ulubioną muzykę.
 
 
 
 
 
 
KALENDARZ PRZEDE WSZYSTKIM
Bez kalendarza lub notesu, w którym zapisuję terminy sprawdzianów, kartkówek itp. to ani rusz. Dzięki temu nie zapomnimy o niczym i będziemy o wiele lepiej zorganizowani.
 
 
 
 
 
 
DOBRZE PLANUJ
Zazwyczaj w niedzielę, robię sobie plan na cały kolejny tydzień. Ściśle ustalam sobie wtedy czas, jaki mam poświęcić na naukę na dany przedmiot, aby zdążyć w każdym dniu ze wszystkim.
 
 
 
 
 
TO CO MASZ ZROBIĆ JUTRO, ZRÓB DZISIAJ
Jeśli tak się zdarzyło, że masz dużo zadań na lekcję, którą będziesz mieć znów dopiero za parę dni, a jednak dzisiaj masz dzień wolny to już teraz zrób to, co zostało Ci zadane. 
 
 
 
 
 
 
 
NIE ODKŁADAJ NIC NA OSTATNIĄ CHWILĘ
Jak wiadomo dla każdego nauczyciela to jego lekcja jest najważniejsza i niewiele może interesować go fakt, że w danym dniu mamy już zapowiedziany inny sprawdzian, więc często jeden dzień będzie od nas wiele wymagał. Najlepiej zacząć przygotowania jak najwcześniej. Mając jeszcze sporo czasu do sprawdzianów, możemy sobie śmiało rozłożyć czas, który poświęcimy na naukę.
 
 
 
 
 
 
ZA NAUKĘ BIERZ SIĘ JAK NAJSZYBCIEJ
Od razu, gdy przychodzisz do domu ze szkoły, daj sobie chwilę na zjedzenie obiadu, przebranie się. Najlepiej tuż po tym przygotuj się na drugi dzień do szkoły - spakuj podręczniki, zeszyty, które będą Ci potrzebne jutro i przygotuj ubranie, które chcesz założyć w następnym dniu (zaoszczędzimy czas rano). A następnie dobrze jest odrobić wszystkie zadania, pouczyć się na kolejny dzień, a wieczorem już odpoczywać.
 
 
 
 
 
 
POZYTYWNE NASTAWIENIE
Jeśli do nauki będziemy się brać z negatywnym nastawieniem i pretensjami "a po co to? to mi się nie przyda" to niewiele może to wnieść dobrego. Powinniśmy wiedzieć, że nawet te niepotrzebne informacje, których się uczymy, pomagają nam rozwijać nasz mózg. Musimy również wiedzieć, że uczymy się dla nas samych, kształtując w ten sposób nasz umysł.
 
 
 
 
 
 
SŁYSZEĆ, A SŁUCHAĆ TO DWIE INNE BAJKI
Ciężko jest przezwyciężyć pokusę otworzenia brudnopisu i rysowania w nim własnego zoo, ale jeśli chcecie zaoszczędzić sobie czasu na naukę w domu to lepiej powstrzymać tą nieopartą chęć bazgrania i zacząć słuchać nauczyciela, który tłumaczy przerabiany temat na lekcji. Jeśli jego mówienie prędzej doprowadza Cię do zaśnięcia na ławce to otwórz książkę i sam zacznij zgłębiać się w dany wątek.
 
 
 
 
 
 
DOBRZE PROWADŹ ZESZYTY
Od zawsze mam tak, że lubię, gdy moje zeszyty wyglądają estetycznie, a wszystko jest na swoim miejscu. Sprawdza się to później przy nauce, ponieważ jest ona wówczas o wiele przyjemniejsza. Każdy ma swoje pojęcie estetyki, więc po prostu prowadźmy nasze zeszyty tak, abyśmy my sami się w nich jakoś odnajdywali, a nauka nie sprawiała nam problemów.
 
 
 
 
 
 
ZWYKŁA NAUKA - ZAPAMIĘTYWANIE
Każdy ma swój własny sposób na zapamiętywanie. Akurat ja powtarzam parę razy tekst w głowie i przechodzę dalej. Powtarzam później (nie patrząc na tekst) wszystko, czego przed chwilą się uczyłam i ruszam z kolejnymi punktami.
 
 
 
 
 
 
MNEMOTECHNIKI
Gdy czasem coś jest naprawdę ciężkie do zapamiętania, słowa są trudne i nie potrafią mi za żadne skarby wejść do głowy to decyduję się na innowacyjne formy zapamiętywania. Tworzę sobie krótki wierszyk lub tworzę jeden skrót wszystkich kolejnych ważnych pojęć i ta dam! Od razu wbija się to w moją pamięć i to na baaardzo długi czas. Warto poczytać o mnemotechnikach trochę więcej, ponieważ wiele z nich niezwykle pomaga.
 
 
 
 
 
 
ZAKREŚLACZE - KOLORAMI WSPOMAGAJMY PAMIĘĆ
Zakreślacze zaczęłam używać dopiero w trzeciej klasie gimnazjum i naprawdę efekty mojej nauki były o wiele, wiele lepsze. Jestem wzrokowcem i często po kolorze udało mi się zapamiętać istotną rzecz w zeszycie. Pamiętajcie tylko, aby nie szaleć z kolorami, bo później wszystko może nam się mylić. Zakreślajcie tylko najważniejsze do zapamiętania informacje.
 
 
 
 
 
 
ROZWIĄZUJ RÓŻNE ZADANIA, ĆWICZ
Matematyka, chemia i fizyka to przedmioty, których tematy trzeba zrozumieć, a dopiero później zabierać się za naukę ważnych pojęć. Po skończonej nauce, warto zrobić samemu np. zadania z podręcznika, robione już wcześniej na lekcji, a później sprawdzić rozwiązania.
 
 
 
 
 
 
RÓB NOTATKI
Jeśli na lekcji z jakimś nauczycielem, niewiele musisz pisać, a wiele na niej zostaje omawiane to warto przed sprawdzianem, zrobić własne notatki, pracując wraz z podręcznikiem (twórz również notatki na bieżąco w trakcie trwania lekcji). Przepisywanie informacji utrwali naszą wiedzę, a dodatkowo to wygodna forma nauki na powtórki przed ważnym egzaminem. Wykonuj również ważne rysunki i staraj się, aby notatki wyglądały dobrze, bo do takich aż chce się zerkać :)
 
 
 
 
 
 
POWTARZAJ RANO
Gdy pouczę się i wstanę kolejnego dnia, wiele ważnych informacji, które wczoraj jeszcze pamiętałam, umyka mi. Najlepiej zatem wstać odpowiednio wcześniej, wziąć zeszyt do ręki i zrobić szybką powtórkę tego, czego uczyliśmy się wczoraj.
 
 
 
 
 
 
 
 
UTRWALAJ WIEDZĘ
Rozumiem, że wiele osób jest wyznania - "ZZZ" - "zakuć, zdać, zapomnieć", ale uwierzcie, że takie postępowanie nie ma zbyt wiele sensu. Wiele rzeczy, których obecnie się uczymy może wydać się niezwykle nudnych i niepotrzebnych, ale i tak cała ta nauka dąży również do jednego - egzaminu z działu lub egzaminu na zakończenie szkoły. Lepiej zawsze w wolnych chwilach przypominać sobie rzeczy, których ostatnio się nauczyliśmy, a mogliśmy je już zapomnieć.
 
 
 
 
 
 
NA LEPSZĄ PAMIĘĆ
witaminy z grupy B, magnez (znajduje się m.in.: w mleku), cynk (znajduje się m.in.: w orzechach), potas (znajduje się m.in.: w bananach), fosfor (znajduje się m.in.: w serach), żelazo (znajduje się m.in.: w migdałach)
_________________________________________________________________________________
 
KONKURS!
Wakacje się kończą, wiele się podczas nich wydarzyło i jak też wcześniej wspomniałam o tym, że na blogu pojawi się jakiś konkurs. Zatem dziś przychodzę do Was z mega rozdaniem, które wspólnie przygotowałyśmy dla Was z innymi blogerkami :) Zasady są proste, a nagrody myślę, że naprawdę warte zgłoszenia.
 
ZASADY:
*za każdą dodatkową  +1 los
1. Obserwować blogi organizatorek: MilenyPatrycjiJuliiJulityMiśkiPoli oraz mój :)
2. W komentarzu napisać swój e-mail.
*3.  Polubić nasze fanpages: MilenyMiśkiPoliJulity i Julii.
*4. Zaobserwować nasze instagramy: MilenyPatrycjiJuliiJulityPoliMiśki oraz mój.
*5. Wstawić podlinkowany baner:
 
 
 
 
 
NAGRODY:
paczka Julity, paczka Poli, paczka Patrycji, paczka Miśki, paczka Mileny, paczka Julii, paczka ode mnie
 
 
 
 
WZÓR KOMENTARZA ZGŁOSZENIOWEGO:
Obserwuję blogi jako: 
Obserwuję instagramy jako:
Lubię fanpages jako: (imię i pierwsza litera nazwiska)
Baner: TAK/NIE (link)
E-mail:
 
 
 

UWAGA: Aby konkurs się odbył, musi być minimum 20 zgłoszeń.
Zapraszam Was serdecznie do wzięcia udziału w naszym rozdaniu :)
 
 
 
http://yudemere.blogspot.com/

 

  • udostępnij
1 komentarzy

marcjamea
0

:)

odpowiedz

marcjamea
0

:)

odpowiedz

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
DDOB

Moda