Słodkie napoje? Nie, dziękuję! Chemii nie tykam.
13.11.2017

Słodkie napoje? Nie, dziękuję! Chemii nie tykam.

 

Pomyślisz, że to kolejny tekst o tym, że słodkie napoje to prosta droga do śmierci. Pomyślisz, że nie chcesz tego czytać. Przecież tak bardzo lubisz napić się coli czy słodkiego owocowego soku. Pytanie, czy masz świadomość ilości chemii w nich zawartych? Niestety. Cukier spożywany w napojach może wpływać niekorzystnie na cały nasz organizm, bez dwóch zdań.

Konkrety! Weźmy do ręki pierwszy lepszy napój słodzony, może być zwykły sok owocowy z kartonu. Na etykiecie zobaczymy następujący skład: „woda, dwutlenek węgla, barwnik (E150d), substancje słodzące, cyklaminian sodu, aspartam, acesulfam K, regulatory kwasowości - kwas fosforowy, cytrynian trójsodowy, aromaty, kofeina, substancje konserwujące: benzoesan sodu i sorbinian potasu”. Serio? Twój organizm potrzebuje tego wszystkiego aby prawidłowo funkcjonować?

 

Trochę statystyk

Słodzone cukrem napoje to najobfitsze źródło kalorii w naszej codziennej diecie! Glukoza, fruktoza, galaktoza – wszystkie mają wpływ na Twoje funkcjonowanie. A napoje te spożywane nawet w małych ilościach (dajmy na to 0,5l) zawierają blisko połowę cukru, jaki konsumujemy codziennie i aż 7 procent wszystkich spożywanych kalorii. Wymieniając skutki nadmiernego spożywania słodkich napojów można wskazać przede wszystkim: próchnicę, ryzyko powstania otyłości, ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 oraz zaburzenia trawienia.

 

Wpływ słodkich napojów na młody organizm

W słodkich napojach (nawet sokach!) dominującą rolę odgrywają substancje dodatkowe - barwniki i aromaty. Takie barwniki nie tylko odbarwiają nasze zęby, nadając im żółty lub szary kolor, ale mogą być przyczyną nadpobudliwości oraz reakcji alergicznych w jamie ustnej.

 

Czemu tak lubimy słodkie napoje?

Na co dzień, aby ugasić emocjonalny głód i dodać sobie zastrzyku energii, sięgamy po napoje, które chwilowo pobudzają naszą kondycję fizyczną i psychiczną. Wydaje nam się, że szybki zastrzyk energii pomoże nam sprostać wysiłkowi fizycznemu i psychicznemu danego dnia. To puste kalorie, które podnoszą na chwilę naszą energię, ale jej spadek jest równie dynamiczny i mocno odczuwalny. Sięgamy po słodkie napoje najczęściej dla poprawy nastroju i wzrostu energii, a po jego szybkim spadku, znowu sięgamy po kolejne i tak pojawia się koło uzależnienia. Takie napoje mimo wszystko nie gaszą pragnienia,  wręcz przeciwnie – wzmagają je! Nie nawadniają odpowiednio organizmu, co już na tym etapie analizy skreśla je z listy potrzebnych w codziennej diecie.

 

Inne skutki picia słodkich napojów

Co jeszcze robią z naszym organizmem słodkie napoje? Cukier podnosi poziom insuliny, co samo w sobie jest niebezpieczne, powodując zwiększenie się ryzyka wystąpienia cukrzycy. Insulina może także wpływać na obniżenie odporności. Badania dowodzą, że nowotwory wybierają cukry proste, jako podstawę do dalszego rozwoju. Młodym ludziom wydaje się, że to ich nie dotyczy, a jednak odsetek zachorowań wśród młodych zwiększa się z roku na rok. Co więcej, dieta bogata w cukry proste źle wpływa na kondycję skóry i paznokci, zaburzenia rytmu serca, chroniczne zmęczenie, niepokój, drętwienie kończyn, bezsenność czy trudności z koncentracją.

 

Więc gdy następnym razem postanowisz sięgnąć po słodki napój – przypomnij sobie powyższe fakty. Woda to najlepsze źródło nawodnienia! Gasi pragnienie i przede wszystkim nie uzależnia. Woda ma wartości oczyszczające, a przy okazji nie powoduje wzdęć, nie ma chemii i kalorii. Więc jak, wybierasz wodę?

 

 

PoZdro! – to jeden z niewielu w Europie i pierwszy o takiej skali w Polsce, kompleksowy, społeczny i bezpłatny program profilaktyczno – edukacyjny, skierowany do dzieci i młodzieży wraz z rodzinami, przeciwdziałający cukrzycy typu 2. Organizatorem Programu jest Fundacja Medicover.
Więcej informacji o Programie na jego stronie internetowej i Facebooku: 
http://po-zdro.pl/ i  https://www.facebook.com/ProgramPoZdro/

  • udostępnij
2 komentarzy

Oliwia-Głuszko

0

Najpierw poszukajcie w google czym są te całe "chemiczne konserwanty". Benzoesan sodu blokuje rozwój bakterii w produkcie

odpowiedz

Oliwia-Głuszko

0

Najpierw poszukajcie w google czym są te całe "chemiczne konserwanty". Benzoesan sodu blokuje rozwój bakterii w produkcie

odpowiedz

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
DDOB

Moda