Pytania na temat miesiączki, które zawsze wstydziłyście się zadać
07.11.2017

Pytania na temat miesiączki, które zawsze wstydziłyście się zadać

 

Oczywiście okres to normalna część życia kobiety i nie ma się czego wstydzić. W końcu połowa populacji w pewnym momencie musi mierzyć się z tym samym. Ale całkowicie rozumiemy, że są pewne pytania, o których wstydzisz się rozmawiać, nawet z twoim przyjacielem lub lekarzem, więc zrobimy to za Ciebie ;)

 

Ile krwi to za dużo krwi?

Jeśli masz obfity okres, może Ci się wydawać, że tracisz połowę krwi, ale to prawdopodobnie nie więcej niż 4 do 12 łyżeczek na cykl. Nie musisz wyjmować łyżeczek i odmierzać - jeśli zmieniasz podpaskę lub tampon co kilka godzin, a okres trwa tylko kilka dni, prawdopodobnie znajdujesz się w tej strefie. Jeśli jednak co godzinę zmieniasz podpaskę lub tampon lub nadal masz krwawienie po siedmiu dniach lub dłużej, skontaktuj się z lekarzem.

 

Dlaczego krew ma czasami brązowawy kolor?

Odcień zależy od tego, jak obfity masz okres. Może upłynąć trochę czasu, zanim krew wydostanie się z macicy, przez szyjkę macicy i z pochwy. Czerwona krew jest świeższa, ale z upływem czasu zmieni kolor na ciemniejszy. Kiedy wchodzisz w ostatnie dni okresu, Twoja krew będzie bardziej brązowa.

 

Dlaczego muszę załatwiać się tak często, gdy mam okres?

Jakby skurcze nie były dostatecznie męczące, nie jest niczym niezwykłym radzenie sobie z biegunką w te dni. Spustoszenie w żołądku i jelitach jest powszechne podczas cyklu miesiączkowego. Powód? Prostaglandyny - te same substancje chemiczne, które wywołują skurcze - mogą również powodować skurcze jelit, co daje uczucie, że musisz szybko skorzystać z łazienki.

 

Jeśli moje krwawienie jest lekkie, czy mogę po prostu nosić super chłonny tampon przez cały dzień, tak, aby nie martwić się o jego zmianę?

Nie. Nawet jeśli masz delikatne krwawienie, nadal musisz zmieniać tampon co 4 do 8 godzin. Pozostawienie tamponu zbyt długo lub użycie większej chłonności, niż naprawdę potrzebujesz, może zwiększyć ryzyko wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego (TSS). Jest to rzadki ale zagrażający  życiu stan spowodowany infekcją bakteryjną. Lekarze uważają, że to dlatego, że super-chłonne tampony, gdy są jeszcze w większości suche, mogą powodować drobne ranki w skórze pochwy, co ułatwia bakteriom przedostawanie się do krwioobiegu.

 

Jak to jest z zakrzepami krwi?

Na pewno nie musisz panikować. Kiedy masz okres, ciało zazwyczaj uwalnia antykoagulanty, aby spowolnić przepływ krwi. Czasami Twój okres jest zbyt obfity, aby te antykoagulanty nadążyć,i voila, pojawiają się zakrzepy. Te wielkości rodzynków nie są powodem do zmartwień. Jeśli jednak pojawi się skrzep większy niż złotówka, daj znać swojemu ginekologowi. Ale poważnie, nie wariuj - skrzepy rzadko są oznaką czegoś poważnego.

 

Czy mogę zgubić tampon w sobie?

Tak i nie. Choć możliwe jest wepchnięcie tamponu poza zasięg lub zapomnienie, że masz już jeden, nigdy tak naprawdę się nie zgubi, ponieważ nie może ominąć twojej szyjki macicy. Więc nawet jeśli nie czujesz go, to gdzieś tam jest. Przy odrobinie delikatnej eksploracji można znaleźć tampon. Jeśli nie możesz go znaleźć – albo czujesz ból, nieprawidłowe wydzielanie, gorączkę, albo po prostu nie wiesz, czy jest w całości – umów się na wizytę do ginekologa.

  • udostępnij
0 komentarzy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
DDOB

Moda