Solarium a kondycja naszej skóry
25.09.2017

Solarium a kondycja naszej skóry

 

 

 

O tym, że solarium jest szkodliwe, wie już chyba każdy. Niestety, trend, który przyszedł do nas wiele lat temu zza oceanu, nie jest trendem bezpiecznym i godnym uwagi. Solarium wpływa niekorzystnie na naszą skórę, powodując jej wysuszenie i uszkodzenie. A to jedynie początek negatywnych skutków, jakie może przynieść opalanie w przeznaczonych do tego kabinach.

 

Budowa skóry

Mówiąc o kondycji skóry, warto rozpocząć od analizy jej budowy. Grubość skóry wynosi u przeciętnego człowieka ok. 1,5-5 mm. To bardzo cienka powłoka, która składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Wydawać by się mogło, że solarium może, co najwyżej wpłynąć negatywnie na naskórek, tak cienki i tak delikatny. Niestety, częste korzystanie z usług solariów może wpływać niekorzystnie na głębsze warstwy skóry.

 

Jak solarium wpływa na naszą skórę

W solariach występują lampy UV. Lampy, które wysyłają sztuczne wiązki światła docierające do naskórka i sięgające w głąb – do warstwy skóry właściwej. Takie promieniowanie przyspiesza utlenianie gotowych prekursorów melaniny, a to pozwala na uwydatnienie na powierzchni skóry pierwszej formy opalenizny. Wydawać by się mogło, że tego typu wiązki nie robią nic złego, poza utlenianiem wspomnianej melaniny. Niestety, przenikają one głęboko do skóry i mogą powodować zmiany we włóknach kolagenowych, a także zmiany w jej DNA. Skóra po solarium staje się przesuszona i wymaga odpowiedniego nawodnienia.

 

Poważne kłopoty ze skórą

Wśród najczęściej wskazywanych objawów związanych z nadmiernym opalaniem, jest także fotostarzenie się skóry. Wynika ono z pracy wolnych rodników, które powstają właśnie pod wpływem działania promieniowania ultrafioletowego. Czym się ono objawia? Główną cechą fotostarzenia jest spadek jędrności skóry i jej szorstkość. Skóra uwydatnia przebarwienia i staje się matowa. Zmarszczki, które dotąd były ledwo widoczne, zaczynają się pogłębiać i pogrubiać.

Kolejnym negatywnym skutkiem opalania i najbardziej dającym do myślenia są nowotwory skóryskóry. Najgroźniejszy z nich to czerniak. Czerniak to złośliwy nowotwór, który rozwija się  w skórze, błonach śluzowych, a także w gałce ocznej. Ponadto korzystanie z solarium jesienią i zimą jest szczególnie szkodliwe, ponieważ nasza skóra w tym okresie nie jest stopniowo przygotowywana do opalania.

Kondycja skóry w starciu z promieniowaniem ultrafioletowym jest z założenia na straconej pozycji. To w naszym interesie jest, by zadbać o nawodnienie i witalność skóry, na co dzień, a solarium zdecydowanie w tym nie pomaga.

 

 

 

 

 

Zadanie finansowane ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020

 

 

  • udostępnij
1 komentarzy

0

:*

odpowiedz

0

:*

odpowiedz

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
DDOB

Moda