Fakty i mity na temat solarium
25.09.2017

Fakty i mity na temat solarium

 

 

Jak wiadomo, ile osób – tyle opinii. Tyczy się to każdej rzeczy i każdego trendu, w tym solarium i tego typu usług. Solarium niesie ze sobą negatywny wpływ na organizm, o czym wie niewiele osób. Jakie są więc fakty i mity dotyczące opalania w solarium?

 

Solarium to urządzenie elektryczne wyposażone w lampy UV, wykorzystywane do naświetlania skóry w celu wywołania opalenizny (hiperpigmentacji).  Emituje głównie promienie UV-A i UV-B oraz światło widzialne. Skoro promienie zbliżone są do tych naturalnych płynących ze słońca, to czy solarium może być dla skóry niebezpieczne? Oczywiście, że tak!

 

Mit: Opalanie w solarium jest zdrowsze niż poddawanie się naturalnym promieniom UV

Wiele osób żyje w błędnym przekonaniu, że korzystanie z solarium jest mniej szkodliwe niż naturalne opalanie na plaży. W przypadku solarium, kabiny emitują przede wszystkim promienie UV-A, a te są szkodliwe dla skóry. Promienie te niszczą włókna kolagenu i elastyny, a to wpływa na szybsze starzenie się skóry.

 

Fakt: Skóra pełna piegów i przebarwień nie powinna być narażona na działanie solarium

Mówi się, że osoby o jasnej karnacji ze skłonnością do powstawania piegów i przebarwień nie powinny opalać się w solarium. Działanie promieni ultrafioletowych nie wpływa korzystnie na tego rodzaju skórę, bowiem przyspiesza proces powstawania kolejnych piegów. Co więcej, ryzyko zachorowania na nowotwory skóry jest większe u osób z jasną karnacją.

 

Mit: Korzystając z solarium nie potrzebujemy kremów z filtrem

Wystarczy odrobina logicznego zastanowienia się nad tym tematem. Skoro w solarium wykorzystywane jest promieniowanie silniejsze od tego naturalnego, to kremy z filtrem powinny być koniecznością. Osoby, które korzystają z kabin, ograniczają się do smarowania ciała oliwką albo kremem przyspieszającym opalanie. Niestety tego typu preparaty nie chronią przed szkodliwym działaniem UV. Kremy z filtrem natomiast, redukują  szkodliwy wpływ promieniowania UV.

 

Fakt: Opalanie w solarium nie jest wskazane dla osób z chorobami serca i dla kobiet w ciąży

Wydawać by się mogło, że położenie się na łóżku w solarium i poddanie się promieniowaniu przez kilka minut, nie jest w stanie wpłynąć negatywnie na samopoczucie. Osoby z zaburzeniami krążenia, z wadami serca i kobiety w ciąży nie powinny korzystać z solarium, podobnie jest z osobami, które przyjmują leki. Co więcej, dodatkowe zagrożenie stanowi przegrzanie organizmu, co jest także przeciwwskazaniem dla osób z nadciśnieniem.

 

 

 

 

Zadanie finansowane ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020

 

 

  • udostępnij
1 komentarzy

0

Korzystne opalanie to takie, które wykorzystuje UVB - produkcja wit. D w skórze.
A bezpieczne - krótkie - do ok.10 min.
I wtedy kremy z filtrem nie są konieczne.

odpowiedz

0

Korzystne opalanie to takie, które wykorzystuje UVB - produkcja wit. D w skórze.
A bezpieczne - krótkie - do ok.10 min.
I wtedy kremy z filtrem nie są konieczne.

odpowiedz

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
DDOB

Moda