Zobacz, jak osoby z różnego rodzaju ślepotą barw widzą świat!
25.09.2017

Zobacz, jak osoby z różnego rodzaju ślepotą barw widzą świat!

 

 

Jestem pewna, że większość z Was niestety posiada wadę wzroku. Mniejszą, większą, ale jednak. W dzisiejszych czasach często spowodowane jest to spędzaniem wielu godzin dziennie przed komputerem, ale nie tylko! Niektórzy mają po prostu wadę wzroku od urodzenia i jedyne co nam zostaje to okulary i soczewki. Te pierwsze często dodają nam uroku, więc oprócz praktycznych funkcji, spełniają także te wizualne.

 

Czy wiesz co to jest ślepota barw? To schorzenie, zwane też zaburzeniem rozpoznawania barw (często ogólnie nazywana po prostu daltonizmem). U ludzi jest niezdolnością do spostrzegania różnic pomiędzy niektórymi lub wszystkimi barwami, które normalnie są dostrzegane przez inne osoby. 

 

Poniżej możecie zobaczyć kilka grafik przedstawiających to w jaki sposób ludzie posiadający wspomniane schorzenie widzą barwy. To naprawdę bardzo ciekawe! Często nie zdajemy sobie sprawy z jakimi problemami zmagają się ludzie.

 

Protanopia – wada wzroku polegająca na nierozpoznawaniu barwy czerwonej (lub myleniu jej z barwą zieloną). Objawia się to obniżeniem percepcji jaskrawości barwy czerwonej, pomarańczowej i żółtej. Ponadto percepcja jaskrawości może być obniżona do stopnia, w którym czerwony staje się ciemnoszarym, wręcz czarnym kolorem. Brak jest również percepcji składowej czerwonej, co prowadzi do odbioru różu i fioletu jako niebieski.

 

Deuteranomalia - zaburzenie rozpoznawania barw, charakteryzujące się jedynie obniżoną percepcją nasycenia (ale nie jaskrawości) zieleni. Barwa czerwona, pomarańczowa, żółta kanarkowa i zielona są przesunięte w nasyceniu w kierunku zieleni. Deuteranomalia dotyczy około 6% mężczyzn i około 0,4% kobiet (daje to około 95% wszystkich zaburzeń rozpoznawania barw u mężczyzn).

 

Tritanopia – wada wzroku polegająca na nierozpoznawaniu barw żółtej i niebieskiej. Wada dotyczy około 0,0015% populacji. Wada ta jest wynikiem braku czopków czułych na barwę niebieską.

 

NORMALNY WIDOK

 

PRONATOPIA

 

 

DEUTERANOMALIA

 

 

TRITANOPIA

 

 

 

 

 

  • udostępnij
0 komentarzy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
DDOB

Moda