Jesienna depresja? Rób tych 9 rzeczy, a o niej zapomnisz!
19.09.2017

Jesienna depresja? Rób tych 9 rzeczy, a o niej zapomnisz!

 

 

Masz problemy finansowe, nie możesz dogadać się z rodzicami albo chłopakiem? Może dręczy Cię okropna pogoda za oknem lub fakt, że masz ogrom nauki i nie nadążasz? 

Wiele czynników wpływa na nasze poczucie szczęścia. W dzisiejszych czasach jesteśmy na co dzień zalewani informacjami i zdjęciami, które pokazują, jak idealne życie mają inni. Dużo pieniędzy, super praca, drogie ciuchy, wygląd jak z obrazka. Niezależnie od tego, czy ten obraz jest prawdziwy, czy nie - ma to wpływ na nasze poczucie własnej wartości. Zawsze będzie ktoś ładniejszy, bogatszy, czy bardziej lubiany od nas. Taki jest świat. Najważniejsze jest, żeby pamiętać, że optymizm to wybór. Możesz całe życie się zadręczać albo wybrać tą drugą ścieżkę. Zobacz, jakie czynności należy robić, żeby być optymistą i zapomnieć o depresji!

 

1. Pomyśl o kimś, kto sprawia, że jesteś szczęśliwy

Jesteś zakochana? Jeśli tak, to myślenie o obiekcie westchnień sprawi, że poczujesz się spokojna i szczęśliwa. Nie ma nic silniejszego niż miłość i emocje związane z zakochaniem się. Nie jesteś zakochana? Bez obaw, ta technika działa też, jeśli myślisz o przyjacielu, siostrze, czy swoim ukochanym pupilu. Chodzi o to, żeby w gorszej chwili pomyśleć o kimś, kto jest po Twojej stronie niezależnie od okoliczności. Przypomnij sobie miłe wspomnienia, które razem macie. Od razu zrobi Ci się lżej na duchu. W trudnych sytuacjach, możesz wyobrazić sobie, co ta osoba by powiedziała w tej sytuacji. Jak by Cie pocieszyła. Pomogło? 

 

2. Doceń to, co masz

Żyjemy w społeczeństwie, które zawsze chce więcej. Więcej pieniędzy, więcej przyjaciół, więcej miłości, więcej followersów i lajków. Ciężko powstrzymać umysł od ciągłego powtarzania „więcej, więcej”. W czasach mediów społecznościowych każdy chce się wyróżnić, być wyjątkowym, być w centrum zainteresowania. Taką mamy naturę. Jesteśmy próżni. Niestety - uzależnianie swojej wartości od ilości lajków na instagramie może się źle skończyć. Chwilowa euforia sprawia tylko, że chcemy więcej, a jak nam nie idzie to przychodzi wielki dół. Takie myślenie sprawia, że niezależnie od tego, ile już mamy - zawsze jesteśmy niezadowoleni. Dostaniesz podwyżkę - po tygodniu radości, znów będzie Ci mało. Dlatego powiedz sobie STOP! Najpierw spójrz na to, co już masz. Jesteś zdrowy, masz rodzinę, dach nad głową, jedzenie? Dla ogromnej liczby ludzi na świecie to już luksus. Masz dużo więcej niż Ci się wydaje. Zrób listę wszystkiego, co masz i trzymaj ją przy sobie.  W gorszej chwili czytaj ją i odczuwaj wdzięczność. Wdzięczność to piękna emocja, która oczyszcza umysł.

 

3. Śmiech to zdrowie

Kiedy się śmiejesz, Twój mózg uwalnia endorfiny, które mają dobroczynny wpływ na nasze ciało. Podczas śmiechu, Twoje ciało dostaje sygnał, że jesteś szczęśliwy i radosny. Wzrasta ciśnienie krwi, nastrój ulega zmienia. Sam uśmiech już ma na to duży wpływ. Nawet ten wymuszony. Następnym razem w stresowej sytuacji, spróbuj się zaśmiać i zobaczysz, że napięcie od razu minie. Trudno jednocześnie się śmiać i odczuwać lęk. Nawet istnieją terapie leczące chorych śmiechem! 

 

 

4. Pomagaj innym

Pomaganie ludziom w jakikolwiek sposób sprawi, że poczujesz się dobrze. Jeśli jesteś smutny, zdenerwowany, zraniony lub zły, skontaktuj się z potrzebującym udziel mu pomocy. Nawet najmniejszy drobiazg, czy gest, może zmienić czyjś dzień na lepsze. Jest tak wiele sposobów na pomaganie innym, że każdy znajdzie coś dla siebie. Może to być pomoc bezdomnym, wolontariat, pomoc mamie, kolegom w szkole. Można zbierać paczki dla głodujących dzieci z Afryki, zatrudnić się w schronisku dla zwierząt, czy pomagać w odrabianiu lekcji dzieciom z domu dziecka.  Kiedy pomagamy innym, układają nam się priorytety. Pomyśl o tym, kiedy zrobiłeś coś dla kogoś i jak się później czułeś. Pamiętaj, dobro wraca!

 

5. Jedz zdrowo

Będziemy to powtarzać w nieskończoność. Jesteś tym, co jesz. Czy jedzenie może mieć wpływ na umysł? Najprościej mówiąc - kiedy ciało nie jest szczęśliwe, to umysł też nie będzie. Kiedy jesz wartościowo, Twoje ciało jest odpowiednio odżywione, nie brakuje mu żadnych składników i może funkcjonować na pełnych obrotach. Jeśli jesz nieprawidłowo, cukier we krwi gwałtownie wzrasta i szybko spada - powodując wahania nastroju. Niedobory witamin, czy minerałów mogą wywołać depresję, rozdrażnienie, czy złość. Nadal masz wątpliwości, czy jedzenie ma znaczenie?

 

6. Przestań narzekać

Łatwo jest narzekać, a jak już zaczniesz, to trudno przestać. Jak coś się nie udaje, to najłatwiej jest zwalić winę na kogoś: nauczyciela, kolegę z klasy, czy deszcz za oknem. Wiemy, że czasami nie jest łatwo zachować frustrację dla siebie. Ale zastanów się, co faktycznie daje Ci narzekanie? Kogo to obchodzi, że stałeś w korku, czy autobus nie przyjechał? Tylko psujesz atmosferę. Takie drobiazgi nie mają rzeczywistego wpływu na Twoje życie. Odetnij się od tego, nie ma co się nakręcać. Jak najłatiwiej zneutralizować narzekanie? Zadaj sobie pytanie: „co mogłoby się stać gorszego?” Jak zobaczysz, co naprawdę mogłoby Cię spotkać, Twoje pierwotne zmartwienie przestanie się liczyć.

 

 

7. Wyznaczaj sobie cele

Zarówno w szkole, pracy jak i w życiu osobistym - powinniśmy mieć cele. Dlaczego? Ponieważ dają one nam motywację i siłę, kiedy nadchodzi gorszy dzień. Jeśli masz przed oczami coś, co chcesz osiągnąć, daje Ci to energię i motywację do działania. Nie rozglądasz się na boki - tylko idziesz konsekwentnie do celu. Ciężka praca nie sprawi Ci dużej trudności, jeśli będziesz pamiętać, po co to robisz. Najważniejsze jest, żeby Twój cel był mierzalny. Chcesz zrzucić nadwagę? Rozpisz sobie dokładnie - ile, jakim sposobem, w jakim czasie. I monitoruj postępy. Dzięki temu będziesz wiedzieć, w jakim miejscu się znajdujesz i czy zbliżasz się do celu. 

 

8. Afirmuj

Zazwyczaj po obudzeniu pierwszą rzeczą, jaką robimy jest sprawdzenie telefonu, w którym bombardowani jesteśmy milionem różnych informacji. Po co nam to? Warto zaczynać dzień inaczej. Pierwsze chwile po obudzeniu mają wpływ na nastrój w ciągu całego dnia! Dlatego idealnym sposobem na dobry początek jest poranna afirmacja. Wiesz, że myśli zamieniają się w emocje i mają realny wpływ na nasze życie? Afirmacje przepełniają nasz umysł spokojem i radośćią. Może to być coś najprostszego - typu „Wszystko przychodzi mi z łatwością”, „Jestem szczęśliwa i lubię siebie” „Lubię swoje życie, niezależnie od tego, co mnie spotyka”. Najlepiej jest dopasować afirmacje pod swoje konkretne potrzeby. Wtedy są bardziej skuteczne. Spróbuj, to działa!

 

9. Śpij dłużej

Wciąż nie doceniamy wartości snu. A przecież wiele badań dowodzi, że ma on na nas zbawienny wpływ. Brak snu wpływa źle na wszystko - umysł, ciało i ducha. Powoduje drażliwość, wahania nastroju, złość, a nawet depresję. Większość z nas nie śpi wystarczająco długo. Jeśli śpisz mniej niż 7 godzin na dobę, musisz wprowadzić jakieś zmiany. Inaczej nie będzie możliwości, żebyś czuł się dobrze i pozytywnie przez dłuższy czas. 

  • udostępnij
3 komentarzy

Acruitearm 06/21 03:09:20
0

tramadol 50 mg tablet <a href="https://buytramadol.us.org/">tramadol 50mg</a> ultram | https://buytramadol.us.org/ - buy tramadol

odpowiedz

0

Dziękuję Ci bardzo mocno za ten wpis. Zebrałaś w nim wiele dobra i rad, które - mam nadzieję - pomogą mi w lepszym chwytaniu dnia :) Bardziej świadomym i pełnym przekonania, że szczęście to punkt widzenia
<3  

odpowiedz

neoabiturientka
0

Podpisuję się pod 8. punkt! Dzień bez dobrego słowa i pozytywnej mysli dniem straconym.

odpowiedz

Acruitearm 06/21 03:09:20
0

tramadol 50 mg tablet <a href="https://buytramadol.us.org/">tramadol 50mg</a> ultram | https://buytramadol.us.org/ - buy tramadol

odpowiedz

0

Dziękuję Ci bardzo mocno za ten wpis. Zebrałaś w nim wiele dobra i rad, które - mam nadzieję - pomogą mi w lepszym chwytaniu dnia :) Bardziej świadomym i pełnym przekonania, że szczęście to punkt widzenia
<3  

odpowiedz

neoabiturientka
0

Podpisuję się pod 8. punkt! Dzień bez dobrego słowa i pozytywnej mysli dniem straconym.

odpowiedz

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
DDOB

Moda