5 metod skutecznego notowania, które powinieneś znać!
07.09.2017

5 metod skutecznego notowania, które powinieneś znać!

 

 

Właśnie rozpoczął się kolejny rok szkolny, co w praktyce oznacza między innymi powrót do robienia notatek. O ile we wczesnych klasach podstawowych notowanie jest dość proste, bo zapisujemy to co dokładnie i powoli dyktuje nam nauczyciel to w późniejszych latach wchodzi na kolejny, trudniejszy level. Dlaczego? W gimnazjum czy liceum notatki są dyktowane, ale już w z znacznie szybszym tempie a na studiach zdarza się, że w ogóle nikt nam nie dyktuje tego co powinniśmy zapisać. Wykłady czy ćwiczenia odbywają na zasadzie rozmowy i to naszym zadaniem jest co z niej wyciągniemy i jakie słowa czy też stwierdzenia zapiszemy w zeszycie.

 

Pewnie zastanawiacie się teraz po co w ogóle taki wpis, na głowie macie mnóstwo nauki – komu chciałoby się jeszcze uczyć o metodach notowania. Poświęć tych kilka minut i zapoznaj się z tym co dla Ciebie przygotowałam. Obiecuję, że nie pożałujesz!

 

Oto 5 metod skutecznego notowania, które powinniście znać!

 

1. Metoda Cornella

 

Co to takiego? To system notowania opracowany przez Waltera Pauka. Jest przeznaczony przede wszystkim do nauki i szczególnie skuteczny w sytuacjach, kiedy do opanowania mamy szeroki materiał, który wymaga od nas analizy i podziału. Tę metodę możesz z pewnością wykorzystać zamiast standardowych notatek na lekcjach, wykładach oraz w trakcie nauki z książki.

 

Na czym polega metoda Cornella?

 

Grunt to prawidłowy podział kartki – na arkuszu rysujemy kształt przypominający literkę „I”. Dzięki temu tworzy nam się prosta tabelka, która wygląda mniej więcej tak:

 

Jeśli chodzi o proporcje, sugerujemy, aby pionowe kolumny miały je: 1/3 i 2/3. Nagłówek może być niski, ale dolna część powinna już być znacznie większa. Aby łatwiej było wyjaśnić do czego służą poszczególne miejsca oznaczono je literami A-D.

 

A – miejsce na tytuł lub temat – typowy nagłówek, który mówi nam o czym właściwie jest notatka.

B – miejsce na właściwą notatkę. To tutaj zapiszesz zdobywane informacje, które powinny być skrócone i sparafrazowane. Możesz nawet coś narysować, jeśli miałoby Ci to pomóc zwizualizować sobie to co chcesz zawrzeć w notce.

C – to miejsce przeznaczone jest na słowa kluczowe i główne myśli, które są niejako podsumowaniem. (prawa strona). Możesz sformułować je w formie pytań, na które odpowiedzi znajdziesz w kolumnie obok.

D – ostatnia już część to podsumowanie i wnioski. Tutaj powinna znaleźć się krótka analiza wszystkiego, co znalazło się powyżej. Pisząc tę część możesz wyobrazić sobie, że tłumaczysz dany temat osobie, która nie widziała notatek z pozostałych rubryk.

 

Zalety metody Cornella?

Treść jest uporządkowana i poukładana od ogółu do szczegóły, a kilkukrotna synteza tekstu sprawia, że zapamiętujesz to co przeczytałeś. No i oczywiście streszczenie czy też podsumowanie notatek to podstawa do tego by samemu dobrze zrozumieć to z czego zrobiliśmy notkę. Serdecznie polecamy!

 

     

 

 

2. Metoda zdaniowa

 

O co chodzi? Na pewno większość z Was ją stosuje nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Metoda zdaniowa to zapisywanie zdania lub fragmentu tekstu w wygodnym dla siebie skrócie. Ważne, żeby skróty, których używamy były dla nas zrozumiałe. Jak uda Ci się dobrze opanować transformowanie zdań w skróty – nie ominie Cię żadna informacja z wykładu!

 

 

 

3. Metoda hierarhiczna

 

 

Układamy wszystkie informacje w hierarchiczny i uporządkowany sposób. Najwazniejsza informacja jest zapisana od lewej strony, przy czym kolejne bardziej szczegółowe w kolejnych wierszach przesuwają się coraz bardziej w prawą stronę.

 

Jeśli wykonasz notatkę w prawidłowy sposób zyskasz swój czas i nie będziesz musiała poprawiać nic po drodze. Otrzymasz uporządkowane informacje, które powinny wystarczyć Ci do nauki. Problem pojawia się, gdy nauczyciel czy wykładowca dyktują bardzo szybko. Możesz nie mieć czasu na zapisanie wszystkich potrzebnych Ci informacji.

 

Przykład:

 


 

4. Akcentuj najważniejsze treści

 

Idealnie pomogą Ci w tym zakreślacze i różnego rodzaju kolorowe długopisy. Dzięki temu łatwiej będzie CI zapamiętać najważniejsze hasła podczas nauki. Kolorami możesz zakreślić lub podkreślić poszczególne interesujące Cię elementy, np. Zielonym – daty, czerwonym – definicje. Jeśli nie lubisz mieć kartki pełnej kolorów to postaw na różnego rodzaju akcentowanie, jak chociażby gwiazdki (*) przy najważniejszych informacjach. To działa!

 

 

 

5. Metoda notowania w tabeli

 

O co chodzi z rysowaniem tabeli? Już tłumaczymy! Rysujesz lub tworzysz sobie w komputerze tabelę, do której wpisujesz informacje pod odpowiednimi nagłówkami. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli masz do czynienia z układem chronologicznym informacji.

Wyłapuj podczas słuchania główne kategorie informacji. Zapisz je jako nagłówki w tabeli i uzupełniaj konkretnymi informacjami – datami, zdaniami czy słowami kluczowymi.

Zaleta tej metody? Przede wszystkim zmniejszasz ilość zapisanych słów i ułatwia późniejsze powtórki. Jedna uwaga! Musisz rozumieć to co zapisujesz i nie możesz pozwolić sobie na chwilę nieuwagi podczas zajęć.

 

 

 

  • udostępnij
0 komentarzy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
DDOB

Moda