Opalanie z filtrem, czy bez?! Czy kremy z filtrem szkodzą?
12.07.2017

Opalanie z filtrem, czy bez?! Czy kremy z filtrem szkodzą?

 


 

Jedni używają ich tylko podczas „plażowania”, albo wcale. Inni smarują wszystkie odsłonięte części ciała, cały rok, nawet jeśli wychodzą na zewnątrz na kwadrans. Którzy dbają o swoje zdrowie, a którzy sobie szkodzą?

 

 

Kremy z filtrami UV – czy warto je stosować?

 

Media co roku straszą nas szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego na zdrowie. Co konkretnie szkodzi nam w słonecznych kąpielach?

 

- Promieniowanie UVA – dopada nas wszędzie: podczas intensywnej sesji opalania na plaży, a nawet w pochmurny dzień, na zwykłym spacerze. Szyby czy ubrania nie są dla niego przeszkodą. Wnika w głąb skóry, niszcząc komórki odpowiedzialne za produkcję elastyny i kolagenu, czym przyczynia się do szybszego starzenia skóry oraz zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory.

 

- Promieniowanie UVB – może prowadzić do uszkodzenia DNA, RNA,białek komórek naskórka i skóry, a w konsekwencji do nowotworu.

Obroną przeciw szkodliwemu promieniowaniu jest stosowanie kremów z filtrem UV. Ale to tylko jedna strona medalu...

 

 

Nie takie złe słońce, jak go media malują?

 

Skóra, w trakcie ekspozycji na słońce, produkuje witaminę D. Wbrew temu, co większość z nas kojarzy z lekcji biologii, ta „słoneczna witamina” wspomaga nie tylko kości – lista jej zalet jest bardzo długa. Regularne opalanie obniża ryzyko zawału oraz zapadania na niektóre typy nowotworów, zmniejsza poziom złego cholesterolu, pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne, a wg. szwedzkich uczonych, statystycznie wydłuża życie.

 

 

Czy kremy z filtrem są szkodliwe?

 

Starsze generacje kremów z filtrem zawierały substancje powodujące alergie skórne. Należały do nich oksybenzon i PABA. Wspócześnie regulacje prawne obowiązujące w Unii Europejskiej nie dopuszczają tych substancji do sprzedaży. Potencjalnie szkodliwe są też kremy przeciwsłoneczne zawierające substancje zapachowe, rozpuszczalniki, barwniki czy bazy olejowe. Podstawą jest zawsze ocena bezpieczeństwa - skład powinien być tak dobrany - z uwzględnieniem warunków stosowania, aby kosmetyk był bezpieczny.

 

 

 

Jak mieć ciastko i zjeść ciastko?

 

Dobre kremy przeciwsłoneczne są jak najbardziej bezpieczne, a podczas plażowania lub wielogodzinnego przebywania na słońcu (szczególnie między godziną 11:00 a 15:00) wręcz niezbędne dla ochrony naszego zdrowia. Jednocześnie pamiętajmy o tym, że promienie słoneczne – dawkowane z umiarem i niepowodujące oparzeń – są nam niezbędne do życia. Z tego powodu, przynajmniej pół godziny dziennie w godzinach dopołudniowych lub popołudniowych, „łapmy słońce” na odsłoniętą skórę (np. na twarz, ramiona i ręce) – najlepiej w ruchu, podczas zupełnie normalnych aktywności, takich jak spacer, prace w ogrodzie czy jazda na rowerze.

 

 

 

 

 

Zadanie finansowane ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020

 

  • udostępnij
0 komentarzy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
DDOB

Moda