Czy zimą może być coś piękniejszego niż zaszycie się w fotelu z kocem na kolanach i ulubioną książką w ręce? Jeśli tylko towarzyszyć nam będzie kubek aromatycznej, specjalnie przygotowanej herbaty – nie. Choć większość z nas pewnie sięga po prostu po ulubiony gatunek herbaty i, w zależności od upodobań, słodzi go miodem lub cukrem, warto przetestować nowe, rozgrzewające smaki. Możemy również zaskoczyć naszych gości podając szarlotkową herbatę gdy wpadają z niespodziewaną wizytą. Jeśli jeszcze do tego podamy schowane na tę okazję pierniczki – nasi goście z pewnością będą zachwyceni!
Dodatki, które Cię rozgrzeją
Wśród wielu dodatków do herbaty zimą warto wybierać takie, które nas rozgrzeją. Szczególnie polecamy:
Imbir – bylina o niepozornym wyglądzie, która zachwyca swoimi właściwościami. Zaliczana do grona superfoods, czyli superżywności, grupy produktów spożywczych o wysokiej zawartości odżywczej lub/oraz właściwościach leczniczych. Imbir ma zbawienne działanie na problemy żołądkowe: nudności, niestrawność, biegunki, braki apetytu, ale też działa rozgrzewająco, pomaga przy leczeniu górnych dróg oddechowych, kaszlu i zapaleniu oskrzeli. Działa jak aspiryna, rozrzedzając krew. Należy jednak być ostrożnym, ponieważ jego silne działanie czasem może być drażniące dla żołądka.
Kardamon – niesamowicie aromatyczna przyprawa rodem z Indii jest uważana za jedną z najstarszych stosowanych przez człowieka. Kardamon jest chętnie dodawany do potraw typu curry, ale także słodkich indyjskich przepisów. Od czasów starożytnych używany jest także jako naturalny lek na niestrawność i problemy żołądkowe. W polskiej kuchni mało doceniany i uważany za drogi, jednak idealny jako składnik zimowych napojów i potraw ze względu na właściwości rozgrzewające.
Goździki – przyprawa trochę zapomniana w polskiej kuchni, stosowana głównie do mięs i pasztetów idealnie sprawdzi się jako składnik rozgrzewającej zimowej herbaty. Okazuje się, że te niepozorne ziarenka są świetnym przeciwutleniaczem, działają przeciwbakteryjnie, uśmierzają ból zęba i pomagają walczyć z kandydozą! Najlepiej kupować goździki w postaci suszonych pąków i mielić tuż przed podaniem, jeśli potrzebujemy je w wersji sproszkowanej.
Cynamon – jedna z najpopularniejszych i najchętniej stosowanych przypraw w polskiej kuchni, występująca najczęściej pod postacią proszku. Cynamon był znany już w starożytności, gdy bywało, że jego cena przewyższała ceny złota. Stosowany jako środek na silne trucizny oraz jako lek pobudzający układ krążenia. Działa rozgrzewająco i moczopędnie. Idealnie smakuje z polskimi jabłkami oraz w połączeniu z pomarańczami, przywołując klimat bożonarodzeniowy.
Sok malinowy – klasyk polskiej herbaty, stosowany powszechnie przez nasze babcie jako smaczne źródło witaminy C i bioflawonoidów. Odpowiednio przygotowane, najlepiej samemu i schowane w piwnicy w słoikach w oczekiwaniu na zimę jest prawdziwym wybawieniem dla zziębniętych członków rodziny i świetnym dodatkiem do herbaty dla smakoszy, którzy mają ochotę na coś słodkiego.
Miód – czyli płynne złoto Polski, jeden z najzdrowszych produktów żywieniowych – ma właściwości antybakteryjne, zawiera witaminy z grupy B, witaminę A i C oraz takie mikroelementy jak potas, chlor, fosfor, magnez, wapń czy żelazo. Jest skutecznym naturalnym lekiem na przeziębienia, bóle gardła, działa wykrztuśnie i przeciwzapalnie oraz obniża ciśnienie krwi. Należy jednak pamiętać, żeby nie słodzić gorącej herbaty miodem, ponieważ traci on swoje właściwości we wrzątku.
Przepisy, które smakują każdemu
W tworzeniu kompozycji zimowych herbat ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Warto popuścić wodze fantazji i odkryć, że herbata zagotowana z ziarenkiem pieprzu może być naprawdę smacznym i ciekawym pomysłem na chłodne wieczory. Poniżej przedstawiamy 4 przepisy, które podbiły nasze podniebienia.
Cytrusy na start (1 porcja na poranny shot)
Idealna herbata poranna
– krótko parzona zielona herbata działa pobudzająco, podobnie jak dodatek grejpfruta.
• filiżanka zielonej herbaty parzonej przez 3 minuty
• duży plaster grejpfruta
• plaster pomarańczy
• poszatkowany plaster imbiru
Wszystkie składniki zalewamy świeżo przygotowaną zieloną herbatą i lekko ugniatamy w kubku, by plastry cytrusów puściły jak najwięcej aromatu. Podajemy od razu.
Klimat Bożego Narodzenia (4 porcje – idealne dla rodziny)
Kto z nas nie kocha tego magicznego czasu w roku, gdy w salonie stoi choinka, za oknem sypie
śnieg, a my cieszymy się wspólnym, rodzinnym czasem. Te chwile kojarzą się większości z zapachem piernika i pomarańczy. Jeśli chcemy poczuć świąteczny aromat, warto zaparzyć sobie kubek bożonarodzeniowej herbaty.
• 750ml świeżo zaparzonej czarnej herbaty
• 4 pomarańcze
• spora szczypta cynamonu
• spora szczypta kardamonu
• 6 goździków
• 3 gwiazdki anyżu
• 2 ziarenka czarnego pieprzu
• miód do smaku
Pomarańcze po sparzeniu kroimy na plastry, zalewamy herbatą, dodajemy przyprawy i gotujemy na wolnym ogniu przez 10 minut. Słodzimy do smaku miodem.
Ostry zawodnik (2 porcje lub 1 solidna dla bardzo zziębniętej osoby)
Jeśli czujesz, że łapie Cię przeziębienie lub właśnie wróciłeś ze sportów zimowych, koniecznie wypróbuj nasz rozgrzewający przepis na stawiającą na nogi herbatę! Przepis idealny na jedną porcję – dla jednego wyziębionego narciarza lub snowboardzisty.
• 3 goździki
• starta łyżka imbiru
• łyżka miodu
• pół łyżeczki kardamonu
• mała szczypta pieprzu cayenne
• 2 łyżeczki czarnej herbaty
Do gotującej się wody o pojemności około 0.4 litra dodaj imbir i goździki, a następnie gotuj na niewielkim ogniu 5-8 minut. Po tym czasie dodaj herbatę i kardamon, gotuj jeszcze 2 minuty. Napar odcedź, poczekaj, aż trochę ostygnie i posłódź miodem. Podawaj od razu.
Szarlotka (4 porcje)
Płynna i mało kaloryczna wersja Twojej ulubionej szarlotki będzie idealna na zimowe wieczory.
• 2 spore soczyste jabłka
• 1,5 łyżeczki cynamonu
• 4 łyżki miodu
• 4 łyżeczki sypkiej czarnej herbaty
Zagotować litr wody, wsypać herbatę. Jabłko obrać i wypestkować, pokroić na kawałki, dodać do garnuszka z herbatą, wsypać cynamon i podgrzewać na małym ogniu 5-8 minut. Odcedzić, posłodzić miodem i podawać. Jeżeli chciałbyś zaserwować najbliższym „herbaciany kompot”, najpierw zaparz herbatę, odcedź, a następnie postępuj jak wyżej. Pływające w herbacie kawałki jabłka zaskoczą niejednego zwolennika tradycyjnej herbaty!
Lifestyle
ddob
youtube
MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
- 09.05.2019MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
- 09.05.2019TIKTOK W PRAWDZIWYM ŻYCIU
- 09.05.2019MATKA VS CÓRKA - MAMA W CIĄŻY: BĘDZIESZ MIAŁA SIOSTRĘ! | Światopoblond
- 09.05.2019TIKTOKER ROZSYŁA NAGIE ZDJĘCIA?! - TRUDNE PYTANIA
- 09.05.2019MATKA VS CÓRKA - WYCIECZKA KLASOWA🇫🇷 🗼🥐 | Światopoblond
1 komentarzy
super!
Zgłoś nieodpowiedni post
super!
Zgłoś nieodpowiedni post