Jak pokonać kompleksy?
20.10.2018

Jak pokonać kompleksy?

Wbrew pozorom na świecie nie ma ludzi idealnych,a kompleksy są wstydliwym problemem wielu z nich. Każdy znajduje w swoim wyglądzie coś co się mu nie podoba powodując tym obniżenie swojej samooceny. Niestety całkowite uwolnienie się od kompleksów jest procesem długotrwałym,ale istnieją na szczęście sposoby na ich pozbycie się/zaakceptowanie. Dzisiejszym tematem wpisu będą kompleksy,czyli co się przyczynia do ich powstawania oraz jak skutecznie się z nich wyleczyć.
Zacznijmy od tego czym są kompleksy.

Kompleksy w potocznym znaczeniu są to głęboko skrywane,ale bardzo silne odczucia wstydu,zażenowania i lęku z powodu posiadania jakiejś cechy wyglądu,charakteru,przypadłości fizycznej lub psychicznej,różnego rodzaju odmienności i gorszej sytuacji materialnej i społecznej,słabego wykształcenia,problemów w rodzinie,miejsca zamieszkania,braku niektórych umiejętności,itp.

*źródło informacji: https://wizerunekkobiety.pl/charakter-uczucia/pozytywne-myslenie/co-to-sa-kompleksy-jak-sie-pozbyc-kompleksow-znaczenie-psychologia/*

Na powstawanie kompleksów wpływ ma wiele czynników,między innymi wyidealizowany wizerunek przedstawiany w social mediach tj. instagram i wiążą się one głównie z niską samooceną - mogą one ograniczać życie i mieć na nie destrukcyjny wpływ. To,jak postrzegamy siebie wpływa na to jak patrzą na nas inni i odwrotnie. Często kierując się opinią innych człowiek kreuje nowe zdanie o sobie - nie zawsze pozytywne i zgodne z prawdą.
Również na powstawanie kompleksów wpływają różne stereotypy dotyczące idealnego wyglądu oraz (jak wyżej) niezbyt pochlebna opinia innych. Kompleks przeważnie się wiąże z obniżeniem nastroju. Koncentracja na wadach i słabych stronach wpływa negatywnie na poczucie własnej wartości,a małe problemy stają się największym istniejącym koszmarem. Przeświadczenie o byciu nieidealnym sprawia,że człowiek nie odczuwa szczęścia,zadowolenia i satysfakcji. Jego kompleksy zatruwają życie i nie pozwalają osiągać wyznaczonych celów,gdyż ciężko uwierzyć w możliwość ich realizacji. Natomiast to czego nie da się zmienić warto oswoić i zaakceptować. Niektórych rzeczy po prostu nie da się zmienić. Dlatego takie rzeczy często czynią człowieka wyjątkowym i niepowtarzalnym.
 
./uploads/Bednarczii/3bc45715fe7b270b4cf8bdb7c03bc301.jpg
Kompleksy - jak sobie z nimi poradzić? Bo przecież nawet gdybyśmy bardzo chcieli to wszystkiego nie zmienimy bo zwyczajnie się nie da. Kompleksy trzeba rozpoznać by móc odróżnić te,którymi można się zająć od tych które jedyne co zostało to zaakceptować. Przede wszystkim najważniejsze abyś się zastanowiła nad swoimi kompleksami i pomyślała z czego one wynikają. Kiedy uda Ci się uzbierać wystarczająco dużo informacji to zacznij się koncetrować na własnych potrzebach i skupiaj się na tym co chcesz zrealizować. Nawet jeśli twoja potrzeba nie będzie zrealizowana to istotne jest aby móc zadać sobie pytanie czego potrzebujesz teraz aby się poczuć lepiej. W różnych sytuacjach staraj opisywać siebie wieloma pozytywnymi cechami - ucz się myśleć o sobie dobrze i nabierz dystansu,którego zapewnie Ci brakuje po tym wszystkim. Dobrze jest móc umieć z siebie żartować ale także nie zwracać uwagi na opinię innych osób. Skoro mowa o innych osobach to nigdy nie próbuj się do nich porównywać,gdyż głównie kompleksy związane są z naszym wyglądem. Zaakceptuj siebie taką jaka jesteś. Zaakceptuj swój wygląd i rzeczy których nie jesteś w stanie zmienić.
./uploads/Bednarczii/d9e2170856eb2cf2542f13b46b44f7d9.jpg
Na pewno prócz kompleksów masz mnóstwo zalet! Zastanów się nad nimi i przelej je na kartkę. Przeczytaj ją kilka razy i zacznij je w końcu doceniać! To jest pora aby sobie uświadomić sobie to,ile posiadasz cennych cech. Możesz spróbować także pomyśleć nad swoimi (ukrytymi) talentami i je wykorzystać. Jeżeli odkryjesz swoje pasje,będziesz miała większe prawdopodobieństwo,że uda Ci się osiągnąć sukces a kompleksy staną się mało istotną rzeczą. Dobrym sposobem na zminimalizowanie kompleksów jest...sama aktywność! Może pora poszukać aktywności która sprawia Ci przyjemność? Zaczynaj od podstaw i ucz się z innymi. Koncentruj się na sobie,śmiej się razem z innymi jak coś wam nie wyjdzie i staraj nie porównywać siebie do nikogo. Najważniejsze aby móc w takiej sytuacji sprawiać sobie przyjemność. 
./uploads/Bednarczii/4d3aa7deb70f22a3bab7a5db1f2a0a3a.jpg
Zostało jeszcze jedno - krytyka. Zakompleksiona osoba zbyt bardzo ją do siebie bierze mimo,że (niestety) każdy jest na nią narażony. Najlepiej jest po prostu nie brać jej do siebie,umieć wyciągać z niej wnioski oraz żeby była dla nas jak najbardziej motywująca. Przecież nie każdy kto Cię krytykuje chcę dla Ciebie źle.

Pozytywne myślenie to podstawa pozbycia się kompleksów. Staraj się we wszystkim znajdować pozytywy a kompleksy znikną szybciej niż Ci się wydaje. Oczywiście to nie jest proste ponieważ wymaga to czasu,wiary w siebie i oczywiście chęci. Jednak pamiętaj - to jest możliwe aby móc pokochać siebie,swoje ciało i wszelkie wady.
 
15 lubi to
4
80
  • udostępnij
4 komentarzy

AleqsandraWalczuk
1

Fantastyczny wpis który opowiada o współczesnym problemie wśród nastolatków. Zostanę z tobą na dłużej:)

odpowiedz
Bednarczii
0

Bardzo mi miło! ;)

Odpowiedz

sumish
1

Bardzo fajny wpis, fajnie, żę poruszasz takie tematy, może dadzą wielu osobą do myślenia :D 

odpowiedz
Bednarczii
1

Dziękuje bardzo! Dobrze by było nie ukrywam :p

Odpowiedz

sumish
1

Bardzo fajny wpis, fajnie, żę poruszasz takie tematy, może dadzą wielu osobą do myślenia :D 

odpowiedz
Bednarczii
1

Dziękuje bardzo! Dobrze by było nie ukrywam :p

Odpowiedz

AleqsandraWalczuk
1

Fantastyczny wpis który opowiada o współczesnym problemie wśród nastolatków. Zostanę z tobą na dłużej:)

odpowiedz
Bednarczii
0

Bardzo mi miło! ;)

Odpowiedz

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda

Projekt Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu operacyjnego Inteligentny Rozwój