Chodzisz na religię w szkole? Jesteś w coraz większej… mniejszości. Jak to?
04.10.2021

Chodzisz na religię w szkole? Jesteś w coraz większej… mniejszości. Jak to?

Okazuje się, że coraz większa liczba uczniów wypisuje się z uczęszczania na zajęcia z religii. W niektórych miastach nawet osoby chodzące na nią są już w mniejszości. Ile procent chce jeszcze uczestniczyć w szkolnych katechezach?

Stacja RadioZet sporządziła statystyki ze szkół z kilku polskich miast – Łodzi, Gdańsku, Lublinie i Katowicach – na temat uczestnictwa uczniów na zajęciach z religii, etyki, obydwu lekcji lub na żadnych z nich. Wyniki są ciekawe i bardzo zróżnicowane w zależności od rodzaju szkoły.
 

SZKOŁY PODSTAWOWE

W podstawówce to głównie rodzice decydują, czy dzieci będą chodzić na religię bądź etykę.
 
W Katowicach w szkolnych katechezach uczestniczy 86% uczniów. Na etykę chodzi 3,7%, na obydwa zajęcia 4%, a nie chodzi na żadne z nich 10%.
 
Z kolei w Łodzi 20% zrezygnowało z obu przedmiotów, na religię chodzi 71,5% dzieci, na etykę 4%, a na obydwa przedmioty – 5%. 
 
Lublin wydaje się być „wierzącym miastem” – na religię uczęszcza aż 91% dzieciaków, na etykę 1,4%, na obydwa zajęcia 2,6%, a w ogóle – 5%.
 

SZKOŁY LICEALNE

Jeśli chodzi o liceum, to uczniowie już sami o sobie decydują. I tu statystyki prezentują się naprawdę interesująco. 
 
Największy odsetek licealistów niechodzących na religię jest w Łodzi – tu na katechezę nie uczęszcza aż 69% uczniów (chodzi jedynie 28%). 3% bierze udział w zajęciach z etyki, a w obydwu przedmiotach – zaledwie 0,07%.
 
W Katowicach na religię chodzi 48% uczniów szkoły średniej, 2% na etykę, 1,6% na oba przedmioty, a całkowicie zrezygnowało z zajęć niecałe 51%.
 
Lublin wciąż przoduje w katechezach na tle innych badanych miast. Na religię chodzi 67% licealistów, na etykę – 2%, na oba zajęcia – 1,6%, a w ogóle nie uczęszcza 32,5%. 
 

./uploads/Dżo_FlamingBlog/2cf3d7a23f56424f4fe10d3cf6c405e3.png

Statystyki z Gdańska nie były rozróżniane na szkoły podstawowe i licea – tu podawano ogólny wynik. 66% uczniów uczęszcza na religię, etykę wybrało 8%, a zrezygnowało z zajęć 26%.
 
Ciekawe, jak powyższe statystyki zmienią się po wprowadzaniu zmian przez Ministra Edukacji i Nauki – Przemysława Czarnka. Planuje on bowiem zablokować możliwość rezygnacji z religii i etyki w szkole – chodzenie na zajęcia byłyby przymusowe. A co ciekawe – nauczyciele etyki mieliby kształcić się u Rydzyka… Co Wy na to? Zrezygnowaliście świadomie z powyższych lekcji?
 

Fot. główna Tomasz Wilczkiewicz

1 lubi to
0
355
0 komentarzy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda