Jak przygotować się do pierwszego roku studiów?
17.08.2021

Jak przygotować się do pierwszego roku studiów?

autor
Całe grono uczniów przeżywa właśnie swoje najdłuższe wakacje w życiu! Od napisania matury do października przyszli studenci mają aż 4 miesiące wolności! Jednak ostatnie półtora miesiąca zleci w mgnieniu oka, więc warto zacząć się zastanawiać, jak przygotować się do kolejnego etapu edukacji...

Sprawdź czy załatwiłeś wszystkie formalności

 Każda uczelnia ma trochę inne zasady rekrutacji i wymaga różnych dokumentów, więc koniecznie sprawdź to wcześniej! Najważniejsze jest świadectwo ukończenia szkoły średniej i wyniki matur, jednak na niektórych kierunkach będziesz potrzebować np. szczepienia przeciwko żółtaczce (zwłaszcza na kierunkach medycznych i okołomedycznych), zaświadczenia lekarskiego czy dokumentów potwierdzających znajomość języka obcego itp. Zdobycie takich dokumentów może trochę potrwać, więc lepiej sprawdź już teraz co i do kiedy musisz dostarczyć na uczelnię. 

./uploads/nataliau_/a3b1fd6b053f5b041e122cb26381d940.jpg

Poszukaj lokum

 Studia często łączą się z pierwszą wyprowadzką z rodzinnego domu. Od połowy września portale z ogłoszeniami dotyczącymi wynajmu pokoi i mieszkań przeżywają prawdziwe oblężenie, więc zacznij poszukiwania już w sierpniu, aby nie zostać bez dachu nad głową. Dodatkową opcją jest również pokój w uczelnianym akademiku, jednak sprawdź czy cena za maleńki pokój z obcą osobą nie okaże się droższy niż własny kącik w wynajmowanym mieszkaniu.  Jeśli wybierasz się na tą samą uczelnię ze znajomymi pomyślcie o wynajęciu większego mieszkania, a czynsz podzielcie między sobą. Będzie to okazja do spędzania z przyjaciółmi wolnych chwil i imprezowania w weekendy!

./uploads/nataliau_/c84ed47f00f6dc41dd513e772ffcc783.jpg

Zaplanuj regularną naukę

Tryb nauki w szkole średniej bardzo różni się od tego na studiach. Na uczelni nie masz sprawdzianów, kartkówki, a raczej kolokwia zdarzają się bardzo rzadko i zazwyczaj są zapowiedziane, a na wiele zajęć nie musisz nawet przychodzić. Brzmi jak studencki raj? Nie do końca... Luz kończy się mniej więcej w styczniu/lutym i czerwcu kiedy zaczyna się sesja, czyli czas, kiedy prawie codziennie lub nawet kilka razy dziennie zaliczasz wszystkie przedmioty, których uczyłeś się w danym semestrze. Na niektórych kierunkach takich egzaminów jest nawet kilkanaście w ciągu tygodnia lub dwóch! Wtedy sen jest towarem luksusowym, no chyba, że uczysz się regularnie i tylko powtarzasz najważniejsze...  

./uploads/nataliau_/e9069d2bdf24a4b75f9dff30e690962e.jpg

Dowiedz się czegoś o prowadzących zajęcia

Osoby, które będą prowadzić wykłady na twoim kierunku mogą mieć różny stopień naukowy. Większość z nich nie obrazi się jeśli zwrócisz się do nich ,,Pan/Pani'', jednak ktoś może zwrócić Ci na to uwagę. Zasada jest taka:  
PROFESOR (prof.) -Pani Profesor/ Panie Profesorze 
DOKTOR HABILITOWANY (dr hab.) - mówimy tak, jak do profesora 
DOKTOR (dr) – Pani Doktor/ Panie Doktorze 
MAGISTER (mgr) – Proszę Pani/ Proszę Pana   

./uploads/nataliau_/b26b1abca667f4b5a75ca4512fa314a1.jpg

Poszukaj pracy

 Jeśli zamierzasz wyprowadzić się z domu rodzinnego, wtedy pieniądze na pewno się przydadzą. Warto poszukać źródła zarobku już teraz, bo podobnie jak z mieszkaniami- we wrześniu posady dla studentów mogą być już zajęte! Wiele kawiarni, sklepów i mniejszych biznesów daje możliwość pracy w elastycznych godzinach, tak abyś mógł uczęszczać na zajęcia.  

./uploads/nataliau_/f3d5fcc1f3695278a7fc53ab84752c90.jpg

Dowiedz się jak wygląda tryb online

 W tym roku nauka ma wrócić do trybu stacjonarnego, jednak warto dmuchać na zimne i zorientować się jak wygląda nauka w trybie online. Czy będziesz potrzebować dodatkowego sprzętu? Czy będziesz musiał pojawiać się na części zajęć? Jeśli jest szansa, że jesienią zajęcia będziesz oglądał z domu to czy opłaca się wynajmować mieszkanie i szukać pracy? Takie sprawy warto przemyśleć i postarać się np. o umowę wynajmu, którą szybko możesz zerwać lub zamiast umowy o pracę wybrać umowę zlecenie.

./uploads/nataliau_/9f1000d8ae4dca97ee962b56b9aa9919.jpg

Sprawdź czy masz spotkanie integracyjne

 Na niektórych uczelniach pod koniec studenckich wakacji organizuje się spotkania integracyjne, aby przyszli studenci mogli się poznać. Jest to świetna okazja do nawiązania pierwszych znajomości. Dzięki temu w pierwszy dzień szkoły będziesz już kogoś znał, a to zawsze dodaje odwagi w nowym otoczeniu!

./uploads/nataliau_/0e663e5eb01e6bdedad11e3d4a64c34f.jpg
5 lubi to
0
1731
0 komentarzy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda