Czy możesz mieć nomofobię? Sprawdź to!
13.07.2021

Czy możesz mieć nomofobię? Sprawdź to!

autor
Nomofobia to zaburzenie lękowe, które często nazywa się nową chorobą cywilizacyjną. Szacuje się, że na tą fobię może cierpieć aż 70% współczesnych nastolatków! Sprawdź czy Ciebie także to dotyczy!

Nomofobia to skrót od "no mobile phone phobia", co oznacza strach przed niemożnością skorzystania z telefonu komórkowego. Jednak częste korzystanie z komórki nie oznacza jeszcze nomofobii. Większość użytkowników smartfonów nie wyobraża sobie choć jednego dnia bez ulubionej aplikacji czy komunikatora, a wielu służy on do pracy.   

./uploads/nataliau_/5b06181f122c14a59c0f560397b3b346.jpg

Dla wielu osób utrata telefonu na kilka dni z pewnością będzie pewnym utrudnieniem i niedogodnością, jednak wiedzą oni, że utrudniony kontakt jest tylko chwilowy. Inaczej zachowa się osoba cierpiąca na nomofobię. Ludzie z tą przypadłością na samą myśl o utracie smartfona odczuwają duży niepokój, strach, zdenerwowanie, a nawet duszności i zawroty głowy. Co ważne, osoba ta zdaje sobie sprawę z tego, że jej reakcje są przesadzone, jednak nie może sobie z tym poradzić. 

./uploads/nataliau_/56c6a8a8112dfac0ce6b7f14cc360bf8.jpg

 Jakie inne objawy mogą wskazywać, że fobia dotyczy również nas?
-Niepokój wywołuje u Ciebie zmniejszający się wskaźnik naładowania baterii i obawa, że rozładowany telefon uniemożliwi Ci kontakt z bliskimi, wysłanie maila czy sprawdzenie mediów społecznościowych 
-Nie wychodzisz z domu bez telefonu i bez przerwy w niego zerkasz. Telefon w kieszeni nie jest oznaką fobii, jednak ciągłe sprawdzanie dostępności sieci, wiadomości i mediów społecznościowych, zamiast cieszenia się otoczeniem już tak. 
-Masz zły humor gdy nie możesz korzystać z telefonu. W trakcie niektórych spotkań czy imprez rodzinnych nie wypada siedzieć z nosem przed ekranem. Jeśli wtedy jesteś poirytowany i wyładowywujesz się na swoich bliskich, może to być duży sygnał, że coś jest nie tak. 
-Jeśli odebranie wiadomości czy nagranie relacji na instagrama jest dla Ciebie ważniejsze niż np. bezpieczne prowadzenie samochodu czy rozglądanie się na pasach to coś może być na rzeczy!  

./uploads/nataliau_/316f7188051c1ce7751a5c9cd78fbf75.jpg

 Jak leczy się taką fobię? Podstawą jest terapia u psychologa. Często stosuje się terapię behawioralno- poznawczą i grupy wsparcia. Drugim najważniejszym punktem leczenia jest detoks od telefonu. Stopniowe zastępowanie czasu spędzonego przy smartfonie na inne rozrywki jak np. sport, czytanie książek czy zajęcia artystyczne daje świetne efekty, choć początki są trudne.   

4 lubi to
0
676
0 komentarzy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda