Skąd bierze się łupież?
Wiele osób, których dotyczy łupież, stara się poznać jego przyczynę. Tymczasem nie ma jednego czynnika, który odpowiadałby za obecność tej przewlekłej i nawrotowej choroby. Szacuje się, że problem łupieżu dotyczy co najmniej połowy populacji. Często pojawia się w okresie dojrzewania, ale nie jest to reguła. Ze względu na różne czynniki warunkujące jego powstawanie może wystąpić u dzieci oraz osób dorosłych.
Przyczyny łupieżuZa obecność łupieżu na skórze głowy odpowiedzialne są drożdżaki, czyli grzyby z gatunku Malassezia. To mikroorganizmy, które tak jak bakterie na skórze człowieka, stanowią naturalny element mikrobiomu skóry głowy. Jeśli jednak z jakiegoś powodu mikrobiom ten ulega zaburzeniu, stanowi to sygnał do nadmiernego namnażania się i tym samym żerowania drożdżaków na skórze naszej głowy
Czynnikami, które mogą mieć wpływ na nadmierną aktywność grzybów Malessezia, są:
- uszkodzenie funkcji ochronnej bariery naskórkowej;
- modyfikacja składu sebum;
- niezrównoważony mikrobiom skóry głowy.
Grzyby Malassezia mogą namnażać się nawet 10-krotnie, przez co zaburzają równowagę mikrobiomu. Pożywkę stanowi dla nich kompleks lipidów, a dokładniej trójglicerydy wchodzące w skład sebum skóry głowy. Stąd łupież bardzo często pojawia się w przypadku przetłuszczających się włosów. Uwolnione przez grzyby kwasy tłuszczowe zaczynają silnie podrażniać skórę, co objawia się stanem zapalnym i nadmiernym łuszczeniem naskórka, czego objawem są niewielkie białawe płatki.
Czynniki nasilające łupieżDo czynników, które nasilają objawy łupieżu i wpływają na zaburzenie mikrobiomu, zalicza się:
- nadmierną potliwość;
- stres;
- zaburzenia hormonalne;
- częste zmiany temperatury (szczególnie zima i okres nadmiernego ogrzewania pomieszczeń);
- brak higieny osobistej;
- nieodpowiednia pielęgnacja włosów (np. niedokładne zmywanie szamponu, odżywki);
- niewłaściwa dieta, a przede wszystkim spożywanie nadmiernej ilości cukrów prostych i tłuszczów nasyconych (stanowią idealną pożywkę dla grzybów);
- tendencje do przetłuszczania się skóry;
- ogólne osłabienie organizmu.
Łupież może również być reakcją skóry na podrażnienie wywołane zabiegami fryzjerskimi, jak np. częste farbowanie włosów.
Czy łupież jest niebezpieczny dla zdrowia?
Łupież to choroba skóry głowy, która pomimo swojego przewlekłego i nawrotowego charakteru nie jest niebezpieczna dla zdrowia. Jeśli jednak nie zostanie podjęte jej leczenie, objawy takie jak łuszczenie naskórka, stan zapalny, pieczenie i swędzenie mogą się nasilić. Nieleczony łupież suchy może ulec przekształceniu w łupież tłusty, który jest o wiele trudniejszy do wyleczenia i może prowadzić do permanentnego przerzedzenia włosów, a nawet wyłysienia.
Jak skutecznie pozbyć się łupieżu?
Skutecznym sposobem na pozbycie się łupieżu jest odpowiedni szampon przeciwłupieżowy. Wybierając go, należy przede wszystkim zwrócić uwagę, czy w jego składzie znajdują się substancje lecznicze o działaniu przeciwgrzybiczym, przeciwłojotokowym i keratolitycznym, takie jak:
- siarczek selenu;
- klimbazol;
- kwas salicylowy;
- pirokton olaminy;
- pirytonian cynku;
- mocznik;
- siarka.
Wybierając szampon przeciwłupieżowy, powinniśmy zwrócić uwagę, aby wykazywał także działanie nawilżające i był odpowiedni do wrażliwej skóry głowy. Powinien zawierać łagodne substancje myjące i być pozbawiony składników, które prowadzą do przesuszenia skóry głowy, a tym samym nasilenia objawów łupieżu. Warto pamiętać, że łupież to choroba skóry, która ma tendencje do nawracania, dlatego po zakończeniu kuracji warto powtarzać ją przez jakiś czas.
Zobacz także
Lifestyle
ddob
youtube
MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
- 09.05.2019MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
- 09.05.2019TIKTOK W PRAWDZIWYM ŻYCIU
- 09.05.2019MATKA VS CÓRKA - MAMA W CIĄŻY: BĘDZIESZ MIAŁA SIOSTRĘ! | Światopoblond
- 09.05.2019TIKTOKER ROZSYŁA NAGIE ZDJĘCIA?! - TRUDNE PYTANIA
- 09.05.2019MATKA VS CÓRKA - WYCIECZKA KLASOWA🇫🇷 🗼🥐 | Światopoblond
0 komentarzy