24.04.2021

"365 dni" pierwszym polskim filmem ze Złotą Maliną. Statuetka za najgorszy scenariusz!

autor
Erotyk „365 dni” na podstawie bestsellerowej powieści Blanki Lipińskiej przeszedł właśnie do historii polskiej kinematografii. Produkcja otrzymała sześć nominacji do Złotych Malin - statuetek przyznawanych największym filmowym gniotom. Nagrodę otrzymał autor scenariusza Tomasz Klimala.

Tegoroczna ceremonia rozdania Złotych Malin odbyła się tradycyjnie przed ceremonią rozdania Oscarów. Statuetki w kształcie plastikowego owocu przyznawane są najgorszym produkcjom filmowym już od początku lat 80., a mimo to polski erotyk jest pierwszym polskim filmem w historii, który otrzymał obciachową statuetkę. Produkcja "365" dni walczyła o nagrodę w sześciu kategoriach (za najgorszy film, reżyserię, aktora, aktorkę i "zrzynki") - twórcom udało się wygrać tylko w jednej z nich - za najgorszy scenariusz.

"Nominację cieszą, bo to sukces, jakim nie może się pochwalić żaden polski film” - mówiła Blanka Lipińska w rozmowie z Gazetą Wyborczą. "Dla mnie to fenomenalna, darmowa reklama książek i filmu. Żeby globalnie osiągnąć podobny efekt, musiałabym pewnie wydać kilkadziesiąt milionów" – oceniała. "Jeśli film zdobędzie te nagrody, to zacznie drugie życie. To podbije statystyki Netfliksowi, a jednocześnie ludzie dowiedzą się, że jest jeszcze książka dostępna na całym świecie" - mówiła jeszcze przed ogłoszeniem wyników.

W kategorii Złota Malina dla najgorszego filmu roku „365 dni” przegrało z filmem dokumentalnym "Absolute Proof", którego twórcy udowadniają, że wyniki wyborów prezydenckich w USA zostały w 2020 r. ustawione dzięki cyberatakowi z Chin. Statuetka dla najgorszego aktora powędrowała w ręce Mike’a Lindella, a najgorszą aktorką 2021 r. okrzyknięto Kate Hudson za rolę w filmie "Music" - filmowym debiuckie piosenkarki Sii. Nagrodę specjalną otrzymał rok 2020 - najgorszy ze wszystkich dotychczasowych.

 

1 lubi to
0
32
0 komentarzy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

Moda